شمالبرگ ShomalBarg.ir
شاعری مطرح كرد

كاهش مساحت جنگل های شمال به ۲ میلیون هكتار

كاهش مساحت جنگل های شمال به ۲ میلیون هكتار

شمال برگ: نماینده مردم بهشهر، نكا و گلوگاه در مجلس با اشاره به اینكه اگر قانون حفاظت از جنگل ها به تصویب نمی رسید، پیش بینی می شد جنگل های شمال تا ۳۰ سال آینده از بین می رفت.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، علی محمد شاعری در جمع مدیران ادارات گلوگاه در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان گلوگاه، با اشاره به اینكه مجلس شورای اسلامی توانست در مدت فعالیت خود، اثرهای مطلوبی را بر جای بگذارد، اظهار نمود: مجلس در مباحث مربوط به صادرات خدمات صنعتی، علمی و غیره با مشوق های پیش بینی شده به دنبال این است تا صادرات را تشویق و واردات را كنترل كند.
وی اشاره كرد: به واسطه این موضوع، واردات محصولات غیرضرور به یك اقدام ضد ارزشی تبدیل شد و این قانون به همراه فرهنگ سازی در چارچوب اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید؛ به صورتی كه در تولید شكر و گندم خودكفا شدیم و سبب كاهش واردات برنج شد كه اگر اینگونه نمی شد باید حدود ۴ میلیارد دلار واردات برای این محصولات هزینه به عمل می آمد.
نماینده مردم بهشهر، نكا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه برای كنترل واردات، مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی پیش بینی كردیم، اشاره كرد: در بخش كشاورزی صنعتی باز سامانه نوین آبیاری به تصویب رسید به صورتی كه در پارسال مبلغ ۷.۵ میلیارد تومان برای این كار تخصی یافته بود اما امسال این مبلغ به ۱۰.۵ میلیارد تومان رسید.
شاعری همین طور به بحث بازسازی باغات فرسوده، اراضی در ارتفاعات و طرح های زهكشی پرداخت و اظهار داشت: بازسازی ۱۵ هزار هكتار از اراضی كشاورزی در شرق مازندران از امسال آغاز میگردد.
وی با اشاره به اینكه احیا و نوسازی آب بندان ها بعنوان یك ظرفیت در دستور كار قرار گرفته است، اشاره كرد: آب بندان ها یك ظرفیت مهم تامین آب محسوب می شوند و بدین منظور تا دو سال آینده تمامی آب بندان های مازندران با ۷۰۰ میلیارد تومان بازسازی خواهند شد.
نماینده مردم بهشهر، نكا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست بسیار مهم و حیاتی می باشد، اشاره كرد: جنگل های شمال در سال های گذشته در حال نابودی بودند، بیشتر از ۱۰۰ پیمانكار در این مناطق حضور داشتند، مساحت آن از ۳ به ۲ میلیون هكتار رسیده بود و پیش بینی می شد تا ۳۰ سال آینده جنگلی نباشد، قانون حفاظت از جنگل به تصویب رسید و امروز هیچ فردی حق ندارد درخت زنده را قطع كند.
شاعری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه از صندوق ذخیره ارزی برای توسعه اشتغال در روستاها ۱.۵ میلیارد دلار اعتبار تخصیص داده شد كه سهم مازندران ۴۰۰ میلیارد تومان و سهم گلوگاه دو ملیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است، اظهار نمود: برقی كردن قطار اینچه برون به تهران باز به تصویب رسیده است كه با این امر ظرفیت حمل بار به ۱۰ میلیون تن می رسد اما بهره برداری آن چهار سال طول می كشد.
وی با اشاره به اینكه بندر امیرآباد در توسعه شرق مازندران اهمیت فراوانی دارد، اظهار داشت: هم اكنون ظرفیت تخلیه و بارگیری در این بندر از ۳.۵ به ۷ میلیون تن رسیده است و با عنایت به اینكه این بندر از پیشران توسعه مازندران شمرده می شود از استاندار مازندران می خواهیم هرچه سریعتر لایحه منطقه آزاد را به دولت عرضه نماید.
نماینده مردم بهشهر، نكا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: بنابر نظر كارشناسان و تصمیم گیری برمبنای عقلانیت، بندر امیرآباد بهترین شرایط را برای تبدیل شدن به منطقه آزاد دارد.
شاعری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه تامین آب ۵ شهر و ۸۰ روستای شرق مازندران كه با بحران آب رو به رو هستند از سد گلورد تامین می شود، اشاره كرد: آب های زیرزمینی شرق مازندران به نیترات آلوده و در حال شور شدن است.
وی ادامه داد: باید توجه گردد كه شرق مازندران یكپارچه است اما اختلافات موجب متوقف شدن پروژه ها می شود، برای این سوژه باز ۳۰ میلیارد تومان بودجه وجود دارد، اما از آن استفاده نمی گردد، بدین سبب با تصمیم های عاقلانه و علمی، چالش ها را برطرف نماییم.
نماینده مردم بهشهر، نكا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینكه شبكه آبرسانی گلوگاه فرسوده و حداقل ۳۰ درصد آب در این شهرستان به هدر می رود، اشاره كرد: سپس دریافت اعتبار ۸۰۰ میلیون تومانی برای ترمیم شبكه آبرسانی گلوگاه، آبرسانی به ۵ روستا به انجام رسید و ۱۰ روستا باز در دست اقدام است.
1397/09/19
14:53:44
5.0 / 5
5154
تگهای خبر: آبیاری , خدمات , زمین , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg