شمالبرگ ShomalBarg.ir
رئیس سازمان صمت گیلان:

تحقق شعار جهش تولید نیازمند اصلاحات مالی است

تحقق شعار جهش تولید نیازمند اصلاحات مالی است

به گزارش شمال برگ از گیلان رئیس سازمان صمت گیلان اظهار داشت: برای تحقق شعار جهش تولید نیازمند اصلاحات مالی هستیم.


فرهاد دلق پوش با اشاره به اینكه در ۱۱ ماهه سال ۹۸ گیلان بیش از ۴۸۲ میلیون دلار صادرات داشته و بطور قطع با خروجی آمار گمركی به صورت ۱۲ ماهه از هدف گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری هم پیشی خواهد گرفت، اظهار داشت: برای تحقق شعار جهش تولید به اصلاحات بانكی، گمركی و مالیاتی نیازمندیم.
وی اضافه كرد: برای تحقق این شعار باید برنامه ریزی ویژه ای داشته باشیم و از همفكری نخبگان صنعتی و دانشگاهی استفاده نمائیم.
دلق پوش تشكیل اتاق فكر با همكاری نخبگان و اساتید دانشگاهی و صنعتی در امتداد ریل گذاری جهت فراهم كردن بسترهای تحقق شعار جهش تولید را ضروری عنوان نمود و افزود: برای عملیاتی شدن شعار سال و سوق دادن سرمایه ها به سمت تولید مولد و پویا باید از ظرفیت های عظیم دانشگاهی در تعیین استراتژی های جدید بهره برد.
رییس سازمان صمت گیلان ستاندن مالیات ناعادلانه و صرفاً متمركز بر تولید را از موانع مهمی كه در راه تولید سنگ اندازی می كند اعلام نمود و اظهار داشت: همدلی مسئولان و توجه به تولید دانش بنیان، صادرات محور، متنوع سازی در محصولات تولیدی برای تامین نیازهای داخلی و جذب سهم بیشتر در بازارهای صادراتی می تواند اقدامی هدفمند در جهت رونق و جهش تولید باشد.
وی از مؤلفه های مهم در جهش تولید را هدایت سرمایه گذاری ها از محل صرف سودجویانه به سمت تولیدات مولد، هدفمند، اشتغال زا و بازار پسند خواند و اظهار داشت: این هدف با فعال سازی مراكز مشاوره كسب و كار و تعیین اولویت های جدید سرمایه گذاری متناسب با اقلیم گیلان امكان پذیر می شود.
دلق پوش همراه و همگام سازی نظام مالی كشور با سرمایه گذاری های به صرفه در بخش تولید را مورد تاكید قرار داد و با اشاره به اینكه ثمره این كار ایجاد اشتغال برای جوانان، عمل به تأكیدات مقام معظم رهبری و تاثیرگذاری محسوس در زندگی مردم است، اضافه كرد: یكی از اركان اصلی جهش تولید انجام اصلاحات در سه بخش بانكی، گمركی و مالیاتی است.
وی با اشاره به اینكه تغییر در نرخ سودهای بانكی و منطقی كردن آن متناسب با وضعیت واقعی تولید می تواند جهش چشمگیری در سرمایه گذاری در بخش صنعت رقم بزند اشاره كرد: در همین راستا لازم است عوارض مختلف گمركی و مالیات اضافی از چرخه تولید محصولات حذف و یا قاعده مند و منطقی شود.
رئیس سازمان صمت گیلان در مورد كارگروه های رفع موانع تولید و دستاوردهای آن نیز اظهار نمود: سال قبل با برگزاری كارگروه های رفع موانع تولید نسبت به پرداخت تسهیلات اختصاصی بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد و ۸۵ میلیون تومان اقدام شد.
دلق پوش با تاكید بر اینكه پرداخت این مبالغ از محل كارگروه رفع موانع تولید تحرك وسیعی در بخش تولید استان گیلان به وجود آورد اشاره كرد: بازگشت بیش از ۴۱۷ واحد راكد و نیمه تعطیل گیلان به چرخه تولید یكی از آثار مثبت برگزاری جلسات كارگروه رفع موانع تولید در استان بوده است كه به گواه آمار تأثیرگذاری بسیار شایان توجهی داشت.
وی با اشاره به اینكه جایگاه گیلان بر طبق آخرین آمار ستاندن شده از سامانه رفع موانع تولید در تعداد پرداختی ها رتبه سوم كشوری در سال ۹۸ است، اضافه كرد: واردات غیرضروری بعضی از محصولات نظیر استثنائات تجاری(مناطق آزاد، كالای مسافری، كوله بری، ملوانی) همچون موانع عمده بخش تولید در وضعیت كنونی است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان قدیمی بودن ماشین آلات بعضی از صنایع را زمینه ساز كاهش بهره وری عوامل تولید و فرسایش در این عرصه تلقی نمود و اظهار داشت: بانكداری غیراصولی و بنگاه داری بانك ها، نقص كلی و جزئی در زنجیره تولید و كمبود مواد اولیه برای ازدیاد ارزش افزوده محصولات صنعتی از دیگر موانع بخش تولید هستند.
دلق پوش فقدان بستر تبلیعاتی ارزان در رسانه های جمعی و ملی برای جلب بازار بومی مناسب برای عرضه كالا و فرهنگ سازی بیشتر برای مصرف كالای ایرانی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: عدم جذب نقدینگی توسط صاحبان صنایع به سبب پیچیدگی اداری و فقدان مدیریت هوشمند از دیگر مواردی است كه در راه جهش تولید اختلال به وجود می آورد.
وی حاكم بودن مدیریت سلیقه ای و غیرتخصصی و عدم دانش فنی برخی تولیدكنندگان و ضرورت بازبینی رویكردها در این عرصه ها را ضروری تلقی نمود و اضافه كرد: تحقق شعار پرمحتوا جهش تولید با همدلی تمام مسئولان ساعی و مرتبط بانكی، مالیاتی، گمركی، با همت تشكل های بخش خصوصی و رویكرد فرابخشی همه دلسوزان نظام میسر می شود.
منبع:

1399/01/04
15:46:23
5.0 / 5
4026
تگهای خبر: تولید , زمین , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg