شمال برگ ShomalBarg.ir
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه مازندران:

بحران استرس كرونا بیش از اصل بیماری نگران كننده است

بحران استرس كرونا بیش از اصل بیماری نگران كننده است

به گزارش شمال برگ مازندران عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه مازندران اظهار داشت: بحران بیماری روحی روانی كرونا بیش از اصل بیماری نگران كننده است.


حبیب الله نادری در گفت و گو با ایسنا با بیان اینكه كرونا ویروس بر حسب نظر متخصصان مرگ و میر كمتری نسبت به سایر بیماری ها همچون آنفولانزا دارد، اظهار نمود: به سبب ناشناخته بودن و توانایی بازنگری شیوع آن موجب مشكلات روحی و روانی فراوانی در میان مردم شده كه بیش از ۱۱۵ كشور جهان را درگیر خود كرده است.
وی اشاره كرد: امروزه حقوق شهروندی و تاكید بر ایجاب مسئولیت های اجتماعی مثل نكات مهم و اساسی در كنترل جامعه در این شرایط بحرانی خیلی مشكل بوده است و اگر مردم به این مسائل توجه نكنند، جامعه با شرایط سخت و مشكلات فراوانی روبرو خواهد شد.
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه هر فرد متعلق به اجتماع و جامعه است، اظهار داشت: همه ما باید برحسب وظیفه برای كاهش و پیشگیری این بیماری تلاش نماییم بعنوان مثال كشور همانند یك كشتی بوده كه همه ما سوار بر آن هستیم و كسی نمی تواند بگوید حقی جدا از مردم دارد.
نادری اشاره كرد: در حقیقت حقوق شهروندی مردم نسبت به هم وابسته است و مستقل از هم نبوده بدین سبب عبور از این بحران بدون اجرای درست مسئولیت اجتماعی از طرف مردم غیر ممكنست و البته این بدان معنا نیست كه وظایف مسئولان نادیده گرفته شود و مسئولان هم باید در مهار، كنترل و ریشه كن كردن این بیماری نقش به سزایی داشته باشند چونكه این امر می تواند در روحیه مردم اثرگذار واقع شود.
وی با اشاره به اینكه این بیماری به سه دلیل موجب نگرانی در میان مردم شده است، اظهار داشت: نبود واكسن، ناشناخته بودن این بیماری و سرعت شیوع آن سبب شده نگرانی هایی در میان مردم ایجاد شود اما بر طبق مطالعات، مرگ و میر روزانه ایران بیشتر از این بیماری است.
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه مازندران اضافه كرد: چنانچه امروز مردم به این بیماری ناشناخته آگاهی كافی ندارند، تشنه اطلاعات بیشتری دراین زمینه می شوند بدین سبب رفع این بحران ها باید در اولویت نخست مسئولان باشد و مسئولان هم به تنهایی نمی توانند كاری انجام دهند مگر اینكه رفع این بحران با همكاری و همراهی مردم میسر شود.
نادری با اشاره به اینكه ایجاد ترس، دلهره و شایعه پراكنی بوسیله شبكه های اجتماعی و ماهواره ای می تواند هرج و مرج های اجتماعی را به دنبال داشته باشد، بیان كرد: بااینكه مردم در این شرایط در حالت نیمه قرنطینه خانگی هستند به مطالب راست و دروغ این بیماری بوسیله فضای مجازی و اجتماعی توجه می كنند كه همین مورد موجب افزایش بیماری روحی روانی در میان آنها می شود.
وی افزود: با وجود اینكه در چنین شرایطی مردم در خانه ها به سر می برند باید با خواندن روزنامه، كتاب و دیدن برنامه های آموزشی و تفریحی تلویزیون اوقات خودرا سپری كنند.
در خانه ماندن برای مقابله با این ویروس فرصت خوبی برای خانواده ها است
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه مازندران اشاره كرد: از بعد روانشناختی در خانه ماندن برای مقابله با این ویروس فرصتی است كه آن خلاء هایی كه بین اعضای خانواده مثل زن و مرد، پدر و فرزند، مادر و فرزند و غیره وجود داشته پر شود و تحكیم پیدا كند بدین سبب در حقیقت این فرصت به وجود آمده كه مردم به سمت كشف خانه و روابط مبتنی بر خانواده سوق پیدا كنند.
نادری با اشاره به اینكه ما باید برای رفع این بیماری در خانه بمانیم تا منبع شیوع آن در میان جامعه نباشیم، تصریح كرد: مسئولین هم باید قدم به قدم در كنار مردم گام بردارند تا نكات مثبت و موثر برای رفع این بیماری را به مردم آموزش دهندو آنها بدون نگرانی این بیماری را جدی بگیرند.
منبع:

1398/12/24
14:11:37
5.0 / 5
3256
تگهای خبر: زمین , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg