شمالبرگ ShomalBarg.ir
توصیه یك پزشك؛

همگان از دستكش استفاده كنند

همگان از دستكش استفاده كنند

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشكی گیلان افراد سالم را نیازمند ماسك ندانست و افزود: تنها پرستاران در بخش های عفونی و مبتلایان به كرونا ماسك بزنند. البته دستكش نایلونی خیلی كاربرد دارد و سفارش می شود همگان از دستكش استفاده كنند.


دكتر حسن رخ شاد در گفت وگو با ایسنا، شیوع كرونا در ایران را مشابه نرم جهانی آن دانست؛ نه بیشتر و نه كمتر و اظهار نمود: شیوع كرونا شبیه آنفلوآنزاست و بیماری های واگیر همچون سرخك، سرخجه و اوریون شیوع بیشتری نسبت به آنفلوآنزا و كرونا دارند.
وی با اشاره به اینكه جدید بودن و ناشناخته بودن ویروس كرونا روند درمان را سخت كرده است، اضافه كرد: هیچگونه غذا و دارویی كرونا را درمان نمی كند، اما توصیه های تغذیه ای می تواند كمك كننده باشد. فرد مبتلا به كرونا دارای تب بالاست و بنابراین مصرف مایعات به واسطه كاهش آب بدن مورد تاكید است.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار و غیر واگیردار دانشگاه علوم پزشكی گیلان با اشاره به طبع گرم دارچین و زنجبیل، خاطرنشان كرد: استفاده از این ادویه جات به مفهوم درمان كرونا نیست، بلكه در صورت تب و لرز بیماری را قابل تحمل می كند. خوردن میوه جات و مركبات بخصوص سیب و پرتغال هم بسیار برای بدن مفید می باشد.
رخ شاد با اشاره به اینكه اثرگذاری مصرف ویتامین D در درمان كرونا ثابت شده نیست، تصریح كرد: در حالت كلی ویتامین D مردم ایران كمتر از حد استاندارد است بنابراین باید این كمبود را با مصرف ویتامین D جبران نماییم، اما به مفهوم درمان كرونا نیست.
وی با اشاره به تفاوت باكتری با ویروس، خاطرنشان كرد: یك ویروس مادامی كه وارد سلول بدن موجود زنده نشود، هیچ نقشی ندارد و بنابراین مصرف آنتی بیوتیك در پیشگیری و یا درمان بیماری های ویروسی همچون كرونا اصلا مورد توجه نیست.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشكی گیلان از مردم خواست در خانه بمانند و در اجتماع مردم حضور پیدا نكنند و اظهار داشت: باآنكه ۸۰ درصد مبتلایان به كرونا اصلا علامت ندارند، اما شیوع كرونا جدی است و باید حفاظت شخصی را رعایت نماییم.
وی با اشاره به اینكه ویروس كرونا حتما افراد بی توجه به حفاظت شخصی را درگیر می كند، افزود: رعایت بهداشت فردی در جلوگیری از این بیماری نقش پررنگی دارد و درمان در حاشیه است.
رخ شاد افراد سالم را نیازمند ماسك ندانست و افزود: تنها پرستاران در بخش های عفونی و مبتلایان به كرونا ماسك بزنند. البته دستكش نایلونی خیلی كاربرد دارد و سفارش می شود همگان از دستكش استفاده كنند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشكی گیلان راه انتقال ویروس كرونا را تنفسی دانست و عنوان كرد: این ویروس سنگین است و از راه قطرات تنفسی فرد مبتلا بر روی سطوح صاف و فلزی می نشیند. البته كرونا روی پوست انسان به واسطه مقاومت بالای آن بیشتر از نیم ساعت زنده نمی ماند.
وی با اشاره به اینكه سرفه های فرد مبتلا به كرونا بسیار آلوده كننده سطوح است، تصریح كرد: سفارش می شود هر یك ساعت دست ها با آب و صابون شسته شود و دست های آلوده به چشم و بینی و دهان كه محافظ پوستی ندارند، برخورد نكند.
رخ شاد گرمای هوا را باعث خشك شدن سریع قطرات تنفسی دانست و متذكر شد: به واسطه رطوبت هوا شیوع بیماری های ویروسی در فصل سرد بیشتر است و بنابراین گرمای هوا ویروس را از بین می برد.1398/12/14
22:18:08
5.0 / 5
3550
تگهای خبر: استاندارد , حفاظ , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg