شمالبرگ ShomalBarg.ir
در گفت وگو با شمال برگ اعلام شد

خسارت برف به مراكز بهداشتی درمانی گیلان

خسارت برف به مراكز بهداشتی درمانی گیلان

شمال برگ: مشاور وزیر بهداشت ضمن تشریح اهم اقدامات وزارت بهداشت در بحران برف استان گیلان، در عین حال از امداد رسانی به 165 مادر حامله و زایمان 23 نفر از آنها آگاهی داد.


دكتر محمد اسماعیل مطلق در گفت و گو با ایسنا، در خصوص برف اخیر در استان گیلان، اظهار داشت: در ضمن بارش های سنگین برف كه از عصر روز یكشنبه ۲۰ بهمن ماه آغاز و تا ظهر روز سه شنبه ۲۲ بهمن ادامه داشت، برف و كولاك شدیدی بیشتر از ۱۴ هزار كیلومتر از مساحت استان گیلان را در بر گرفت. میزان این بارش ها به حدی بود كه ارتفاع برف در بعضی از نقاط گیلان به بیشتر از ۲ متر رسید كه علاوه بر مسدود شدن راه ها موجب قطعی برق، آب و گاز شد.
وی در همین زمینه اضافه كرد: قطع شدن برق ۲۵۰ هزار مشترك، قطع شدن آب ۱۲ هزار مشترك، بسته شدن بیشتر راه های روستایی استان گیلان، خرابی خطوط تلفن و شبكه های موبایل، قطعی اینترنت در سطح استان و... همچون خرابی هایی بود كه بارش برف سنگین به دنبال داشت.
وی همین طور به ارائه شرح وضع موجود در استان گیلان قبل از وقوع برف اشاره و اشاره كرد: جمعیتی كه به جهت بارش برف زندگی شان تحت تأثیر قرار گرفته بود دو میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۸۶ نفر بودند كه مجموعا در ۱۶ شهرستان این استان زندگی می كردند. از این تعداد ۷ هزار و ۸۳۸ نفر مادر باردار، هزار و ۱۷۵ نفر نوزاد، ۱۴۰ هزار و ۴۱۶ نفر كودك زیر ۵ سال، ۳۳۱ هزار و ۶۳۰ سالمند، ۷۲ هزار و ۹۱۳ نفر بیمار دیابتی، ۳۳۰ نفر بیماران مبتلا به سل، ۴هزار و ۴۹۵ نفر از بیماران اعصاب و روان شدید و ۴هزار و ۵۲۰ بیمار مبتلا به صرع در این منطقه زندگی می كنند.
مطلق با اشاره به اینكه هزار و ۲۲۴ مركز ارائه خدمت در این استان فعالیت می كردند، اشاره كرد: ۷۵ خانه بهداشت دو آموزشگاه بهورزی، یك ستاد و یك پایگاه بهداشتی و همین طور هفت مركز تا تاریخ بیست و ششم بهمن ماه گرفتار لطمه هایی شده اند.
مطلق درباب تعداد مادران حاملگی كه در هنگام بارش برف سنگین به مناطق امن منتقل شده اند، اظهار داشت: از ۲۰ تا ۲۴ بهمن ماه ۱۶۵ مادر حامله به مناطق امن منتقل شدند كه از این تعداد ۲۳ نفر زایمان كرده و مادران و نوزادان همگی سلامت هستند. همین طور به سبب بسته بودن راه ها، اعضای تیم سلامت استان از ۱۱ مادر حامله در منازل شان ویزیت به عمل آوردند.
وی در خاتمه سخنان خود درباب سایر اقدامات صورت گرفته در این چند روز بحران در استان گیلان، افزود: ۱۹۴ مورد نمونه برداری میكروبی از شبكه های آب شرب، ۱۵۷۰ مورد كلرسنجی آب، معدوم سازی هزار و ۹۵ كیلوگرم مواد غذایی نامطلوب، بازدید از ۱۸۷۵ مركز تهیه و توزیع غذا، ثبت سندروم های ۱۵ گانه و مراقبت موارد مشكوك( شبه آنفلوانزا ۷۸ مورد، بیماری شدید تنفسی ۷۶ مورد، اسهال حاد ۸ مورد)، مراقبت از مسافرین در پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی ظرف ۴۸ ساعت گذشته در شهرستان های آستارا و انزلی، انجام دو هزار و ۴۴۹ مورد واكسیناسیون در كلیه مراكز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت و... از اهم اقدامات وزارت بهداشت در مدیریت بحران پیش آمده در استان گیلان بوده است.

منبع:

1398/11/28
13:34:14
5.0 / 5
3957
تگهای خبر: آستارا , خدمات , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg