شمالبرگ ShomalBarg.ir

خروج گیلان از بحران

خروج گیلان از بحران

شمال برگ: رئیس سازمان مدیریت بحران كشور از خروج استان گیلان از وضعیت بحرانی آگاهی داد.


اسماعیل نجار در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت استان گیلان كه برخی مناطقش درپی بارش برف هفته گذشته گرفتار وضعیت بحرانی شده بود، اظهار داشت: سازمان مدیریت بحران كشور در شروع سال آبی طی بخشنامه ای به تمامی مدیران كل بحران استانها و استانداری ها در سراسر كشور بر لزوم آماده باش تمامی دستگاه ها شامل خدماتی، امدادی، انتظامی و... تاكید كرده بود. با اخطاریه اخیر سازمان هواشناسی در مورد بارش برف در استان گیلان و چند استان دیگر نیز بار دیگر به تمامی استان هایی كه در این اخطاریه نامشان آورده شده بود، هشدارها و دستورات لازم را دادیم.
وی افزود: همین طور هشدارهای لازم نیز به وسیله رسانه ها به شهروندان داده شد و از چند روز قبل به شكل گسترده از مردم خواسته شد كه از سفر به استان گیلان پرهیز كنند، اما متاسفانه شاهد آن بودیم كه بازهم عده ای بدون توجه به هشدارها وارد جاده شده و در راه ماندند كه البته امدادرسانی به این افراد انجام شد، اما برخی انتظار داشتند كه در لحظه دستگاه های امدادی همه چیز را به حالت اولیه برگردانند و راه را برایشان بازكنند كه خب طبیعی است كه این اقدام ممكن نبود.
رییس سازمان مدیریت بحران كشور در مورد وضعیت شهرها و روستاهای استان گیلان اظهار داشت: با اقدامات انجام شده، هم اكنون عمده راه ها شامل اصلی و روستایی باز شده و در محورهای اصلی نیز سرعت تردد افزایش یافته است. برخی از راه های روستایی در ارتفاعات و مناطق پربارش همچنان گرفتار مشكل است كه اقدامات برای بازگشایی آن ادامه دارد.
نجار درمورد وضعیت آب، برق و گاز در گیلان نیز اضافه كرد: برابر گزارش های واصله جریان آب و گاز وصل بوده و مشكلی در شبكه وجود ندارد، در مورد برق نیز جریان برقرار شده و تنها حدود 2 درصد از قطع شدگی برق باقی مانده كه به زودی این مشكل نیز رفع خواهد شد. در بحث جایگاه های سوخت نیز مشكلی وجود ندارد و خدمات رسانی آنها ادامه دارد.
وی درباره شمار جانباختگان برف به ایسنا اظهار داشت: شش نفر جان خودرا از دست دادند، سه نفر به سبب ریزش بهمن، دو نفر به سبب سقوط از ارتفاع و یك نفر هم به سبب ریزش برف روی سرش كه اجساد این افراد به پزشكی قانونی منتقل شده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران كشور درباره اینكه چرا قبل از این تعداد كشته شدگان هفت نفر اعلام شده بود؟ اظهار نمود: چهارنفر زیر بهمن گرفتار شده بودند كه پیش بینی می شد كه این تمام این افراد جان باخته باشند، اما یك نفر زنده از زیربهمن خارج شد. البته مدیریت بحران آمار هفت كشته را اعلام نكرده بود.
نجار با اشاره به دستورات رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزیر كشور اظهار داشت: دربازدیدی كه به همراه آقای نوبخت از استان گیلان داشتیم، دستورات لازم ابلاغ گردیده و اقدامات در حال انجام می باشد.
وی درباره میزان خسارات ناشی از برف نیز اظهاركرد: خسارات خیلی زیاده نبوده است، اما بررسی میزان و رقم دقیق آن در حال بررسی است و بعد از مشخص شدن آن نسبت به جبران خسارات نیز اقدام خواهد شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران كشور با اشاره به اینكه گیلان از وضعیت بحرانی خارج شده است، اظهار داشت: طی یكی دو روز آینده تمامی مشكلات رفع خواهد شد، اما شهروندان و همین طور رسانه ها باید به این مساله توجه داشته باشند كه وقتی وضعیت بحرانی در یك منطقه رخ می دهد، بازگشت آن به شرایط پیش از بحران زمان بر است، و اگر بنا بود بلافاصله همه چیز عادی شود كه دیگر نامش بحران نبود.
منبع:

1398/11/26
15:18:50
5.0 / 5
4110
تگهای خبر: خدمات , سفر , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg