شمالبرگ ShomalBarg.ir
آسیب های برف و زلزله در گیلان

بسته شدن راه قلعه رودخان و لطمه ۳ بنای موزه روستایی گیلان

بسته شدن راه قلعه رودخان و لطمه ۳ بنای موزه روستایی گیلان

به گزارش شمال برگ معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان گیلان خبر داد: به سبب بارش برف دومتری در منطقه قلعه رودخان و زلزله چهار و نیم ریشتری كه در ایام گذشته در این منطقه رخ داده است، فعلا امكان بازدید از قلعه رودخان وجود ندارد، اما مردم منطقه و دهیاری در تلاش هستند تا راه در یكی دو روز آینده باز شود.


ولی جهانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه مسیر قلعه رودخانه بطور كامل بسته شده و فقط كوهنوردها امكان رفتن از این مسیر را دارند، اشاره كرد: هم اكنون فقط مناطق پایین دست قلعه باز است، اما پیشنهاد می نماییم تا یكی دو روز آینده گردشگران برای بازدید به این منطقه تردد نكنند.
او با تاكید بر این كه بیشتر بناها در مناطق جلگه ای فعال می باشند، افزود: تا كنون توانسته ایم وضعیت بناهای تاریخی در بخش جلگه ای استان گیلان را بررسی نماییم، اما در مناطق كوهستانی و ارتفاعات به سبب بارش برف تا دو متر، راه های مواصلاتی تعطیل هستند و امكان حضور كامل كارشناسان وجود ندارد، با این وجود آنها در حال بررسی و كوشش برای رسیدن به این مناطق هستند.
او با اشاره به لطمه ۱۲ بنای تاریخی مانند خانه «سیگارودی» در شهر شلمان، خانه «دریا بیگی» در لنگرود، خانه «میررییسیان» در رودسر و ساختمان های «صوفی» در املش و دیگر بناها در شهرستان های سیاهكل، شفت و رضوانشهر و نیاز آنها به مرمت، بیان كرد: هنوز اعتبار دقیقی برای اختصاص به بناهای تاریخی لطمه دیده برآورد نشده است، اما برای مرمت سقفِ این بناهای تاریخی به اعتباری حدود دو میلیارد تومان نیاز داریم.
به گفته جهانی، بیشتر بناهای تاریخی قرارگرفته در مناطق جلگه ای استان گیلان به فعالیت خود ادامه می دهند.فقط ۳ بنای تاریخی از ۳۶ بنای تاریخی «موزه روستایی گیلان» لطمه دیده اند
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان گیلان همین طور با اشاره به بارش بیشتر از یك متری برف در موزه روستایی گیلان اضافه كرد: ۳۳ بنای تاریخی «موزه روستایی گیلان» سالم مانده اند و فقط سه بنای تاریخی لطمه های جزیی بین ۵ تا ۱۰ درصد دیده اند.
او افزود: همین طور فضاهای جانبی در این موزه مانند مسیرهای رفت وآمد، چپرها، لانه پرندگان و طویله دام ها به سبب داشتن سازه سبك و موقتی خسارت دیده اند، اما از طرف دیگر این سازه به سبب سبك بودن هرساله قابل احیا است.
به گفته او، قدمت بعضی از مسكن های موزه حدود ۲۰۰ سال است كه بخش اعظم مسیرهای داخل موزه برای بازدید كاركنان بازگشایی شده است.
جهانی اما درباره اظهارنظر شهرود امیرانتخابی - مدیر كل میراث فرهنگی گیلان - با تیتر «تخریب ۷۰ درصد ابنیه در موزه روستایی گیلان» اظهار داشت: كارشناسی كه اطلاعات را عرضه كرده بود، گرفتار اشتباه شده بود. فضاهای جانبی در این موزه مانند چپرها، لانه پرندگان و طویله دام ها باتوجه به تامین اعتبارها، هر سال مرمت می شوند اما این برف متاسفانه موجب تخریب های بیشتری روی سازه های جانبی شد.1398/11/24
19:10:49
5.0 / 5
4700
تگهای خبر: دریا , گیلان , مسكن , نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg