شمال برگ ShomalBarg.ir
استاندار گیلان:

از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی استقبال می كنیم

از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی استقبال می كنیم

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان استاندار گیلان با اشاره به اینكه اندونزی از دوستان جمهوری اسلامی ایران است كه در نهادهای بین المللی همواره همراه ماست، اظهار داشت: از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی بسیار خرسندیم و از آن استقبال می نماییم.


ارسلان زارع بامداد امروز (دوشنبه) در دیدار با اكتاوینو علیمودین، سفیر اندونزی در ایران با اشاره به اینكه اندونزی بزرگترین كشور مسلمان، عضو موثر سازمان همكاریهای اسلامی، عضو گروه ۲۰ و از بانیان جنبش عدم تعهد و از دوستان جمهوری اسلامی ایران است كه در نهادهای بین المللی همواره همراه ماست، اظهار نمود: از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی بسیار خرسندیم و از آن استقبال می كنیم؛ طی سال های اخیر این روابط در زمینه های اقتصادی، تجاری و فرهنگی افزایش پیدا كرده است.
استاندار گیلان با اشاره به اینكه در شرایط تحریم غیرقانونی و ظالمانه آمریكا ضد ایران، گسترش روابط اقتصادی و تجاری با كشورهای دوست برای ما بسیار مهم می باشد، اضافه كرد: تفاهم نامه همكاری بین بانك مركزی ایران و اندونزی در همین راستا بوده كه می تواند بر گسترش روابط پولی و بانكی هم موثر باشد.
وی مسلمان بودن ۹۰ درصد از جمعیت اندونزی را جزو مشتركات میان ایران و اندونزی عنوان و تصریح كرد: علاوه بر موضوعات فرهنگی و اجتماعی، اشتراكات زیادی در زمینه های گردشگری، محیط  زیست، انرژی های پاك، شیلات، پرورش ماهیان و آبزیان، مدیریت پسماند، فن آوری اطلاعات و تبادل تكنولوژی میان استان گیلان با اندونزی وجود دارد.
زارع به روند اجرای پروژه مهم تكمیل راه آهن سراسری جنوب - شمال در دولت تدبیر و امید اشاره نمود و اضافه كرد: كوتاه شدن فاصله زمانی، كاهش هزینه حمل و نقل، انتقال ۱۰ میلیون تن بار و بیشتر از سه میلیون توریست از فواید اتصال این خط ریلی است.
استاندار گیلان افزود: با تكمیل این خط ریلی، دریای عمان و خلیج فارس به دریای خزر و كاسپین متصل می شود كه می تواند ارتباط بین كشورهای اوراسیا، شرق آسیا و اروپا را تسهیل كند كه در تلاشیم تا سال ۲۰۲۱ راه آهن به بندر كاسپین برسد.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر گسترش روابط مسؤلان، مردم دو كشور با سفرهای متقابل می توانند سطح روابط را بیشتر از گذشته تقویت نمایند، اظهار داشت: از حضور آقای علیمودین در افتتاحیه مسابقات بین المللی وزنه برداری جام جهان پهلوان نامجو و درخشش ورزشكاران این كشور در سبك وزن بسیار خرسند شدم و معتقدم ورزش هم می تواند زمینه تقویت روابط را فراهم آورد.1398/11/14
13:26:48
5.0 / 5
5076
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg