شمال برگ ShomalBarg.ir

برف روبی بناهای تاریخی در ماسوله

برف روبی بناهای تاریخی در ماسوله

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان مسئول پایگاه میراث فرهنگی ماسوله از برف روبی بناهای تاریخی این شهرك آگاهی داد و اظهار داشت: هم اكنون در شهر تاریخی ماسوله، قریب به 700 بنای باارزش وجود دارد كه بیشتر از 200 بنا از این میان در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


احمد نجیبی در گفت وگو با ایسنا از برفروبی بناهای تاریخی در ماسوله آگاهی داد و اظهار نمود: با عنایت به بارش برف و بیم لطمه به برخی بناهای سنتی ماسوله، برف روبی از بام بناها در شهر تاریخی ماسوله در دستور كار پایگاه ملی ماسوله قرار گرفت كه در این راستا، اكیپ امانی پایگاه با سركشی مداوم و پایش وضعیت بناها و در موارد مورد نیاز نسبت به پارو كردن برف بام ها اقدام می كند.
مسئول پایگاه میراث فرهنگی ماسوله اضافه كرد: متاسفانه در فصل زمستان به علت نبوند حضور خیلی از اهالی ماسوله، این شهر از منظر نگهداری بنا با مشكل مواجه می باشد و رسیدگی نكردن به موارد این چنینی می تواند منجر به لطمه جدی به بافت تاریخی ماسوله شود. بمنظور جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی عملیات برف روبی و پاروزنی بعضی از بناهای تاریخی ماسوله با حمایت اداره كل میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی استان گیلان و پیگیری پایگاه میراث فرهنگی ماسوله به انجام رسید.
وی اظهار داشت: در شیوه سنتی ساخت بناهای خشتی در زمان باریدن برف، ساكنان مبادرت به برف روبی می كردند كه این امر مختص ایران نیست و در سراسر جهان هر جا كه معماری گلین وجود دارد اقدامات دوره ای برای حفاظت آن انجام می شود و گاهی این اقدامات رنگ و بوی آیینی به خود می گرفت، چنان كه در بسیاری شهرهای ایران بعد از بارش برف اهالی ابتدا در یك حركت جمعی كه رنگ وبوی اعتقادی داشت، مبادرت به پاروكردن برف مساجد می كردند و سپس هر كدام مبادرت به برف روبی بام خانه خانه های خود می كردند كه چنین فعالیتی در فصل تابستان هم برای تجدید اندود و كاهگل دیوارها انجام می شد.
نجیبی اشاره كرد: هم اكنون در شهر تاریخی ماسوله، قریب به ۷۰۰ بنای باارزش وجود دارد كه بیشتر از ۲۰۰ بنا از این میان در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا؛ شهر تاریخی ماسوله در ۳۰ مرداد سال ۱۳۵۴ و به شماره ۱۰۹۰ در لیست آثار ملی به ثبت رسید و ثبت جهانی بافت تاریخی ماسوله در دستوركار اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان قرار دارد.
منبع:

1398/11/05
14:31:02
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: حفاظ , صنایع , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg