شمال برگ ShomalBarg.ir

اخطار یك عضو كمیسیون آموزش نسبت به مافیای جدید در سیستم آموزشی

اخطار یك عضو كمیسیون آموزش نسبت به مافیای جدید در سیستم آموزشی

شمال برگ: نماینده مردم نوشهر، چالوس و كلاردشت نسبت به وقوع یك مافیای جدید در سیستم آموزشی كشور اخطار داد.


قاسم احمدی لاشكی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص رای با تاثیر قطعی ۲۰ درصد سابقه تحصیلی دانش آموزان، اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانون شورای سنجش و پذیرش را برای منظم شدن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها تصویب كرد كه با عنایت به مشكلاتی كه داشت مجدد در سال ۹۵ اصلاحیه ای بر آن آورده شد.

وی با اشاره به اینكه بحث بر این بود كه كنكور را به صورت كامل بر اساس آزمون روز نگذارند و بخشی از سوابق تحصیلی دانش آموزان در آن نقش داشته باشد، خاطرنشان كرد: تا به امروز نتوانستیم سوابق تحصیلی كاملی را از دانش آموزان به دست آوریم به این مفهوم كه زمانی كه امسال سیستم ۶، ۳، ۳ اجرا شد فردی كه در پایه آخر درس خوانده فاقد سابقه است.

نائب رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه تنها ۷ نفر از ۱۱ نفر شورای سنجش كشور می توانند تصمیم ساز باشند، اظهار داشت: این شورا برای سال تحصیلی جدید بهره گیری ۳۰ درصدی از سوابق دانش آموزان را تصویب كرد اما با عنایت به آماده نبودن زیرساخت ها، این میزان منطقی نبود و بنابراین ۱۷۵ نماینده مجلس به وزیر علوم بعنوان رئیس این شورا نامه ای ارسال كردند.

وی بر ضرورت تجدیدنظر این طرح از جانب این شورا تاكید و تصریح كرد: طی نشست صورت گرفته این شورا، این میزان به ۲۰ درصد قطعی رسید و ۱۰ درصد باقیمانده هم به صورت تاثیر مثبت در نظر گرفته می گردد.

احمدی تصریح كرد: آزمون كنكور امسال به گونه ای است كه نمرات آن كامل نیست و با این اوصاف مناطق ضعیف، دوردست و محروم دچار مشكل جدی می شوند ازاین رو پیشنهاد شد امسال با همان تاثیر مثبت لحاظ شود تا دانش آموزان صدمه نبینند.

وی اضافه كرد: اگر قرار باشد تاثیر قطعی را كامل نماییم كسی كه زیر ۱۹.۱۶ معدل كتبی داشته باشد به هیچ عنوان نمی تواند پزشك، دندانپزشك یا داروساز شود، ازاین رو نیاز بود این شورا تجدید نظر خویش را اصلاح می كردند اما اینكار را نكردند و با این اقدام ظلم بزرگی در حق تعداد زیادی از دانش آموزان شده است.

احمدی لاشكی اضافه كرد: شورای سنجش اعلام می كند اگر این اقدام شدنی نیست به صورت ترمیم معدل گذاشته شود یعنی اینكه دانش آموزان مجدد آزمون دهند تا معدل دروسشان بالا برود كه این یك مافیای جدید در حوزه تعلیم و تربیت بوجود می آورد و كار عاقلانه ای نیست.

وی این مصوبه را از ناعادلانه توصیف كرد و متذكر شد: بهتر است تا زمانی كه آزمون به صورت كامل بر مبنای و برای هر سه پایه متوسطه دوم آزمون برگزار نشده است، این اتفاق نیفتد.

نائب رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان نارضایتی از این طرح اظهار داشت: بعد از تعطیلات مجلس این مورد را پیگیری خواهم كرد.

احمدی با اشاره به اینكه سال قبل یك میلیون و ۱۱ هزار نفر داوطلب كنكور داشتیم و امسال این آمار بیشتر خواهد شد، اظهار داشت: زمانی كه بیش از ۹۰ درصد داوطلبان نسبت به این مورد علاقمند نیستند دلیلی برای این كار وجود ندارد و این امر به افزایش نارضایتی در كشور می انجامد.


1397/07/01
23:46:19
0.0 / 5
4949
تگهای خبر: چالوس , نوشهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg