شمال برگ ShomalBarg.ir

جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای اولین بار در استان های شمالی

جمع آوری گازهای پمپ بنزین در مازندران برای اولین بار در استان های شمالی

شمال برگ: معاون بازرگانی شركت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس از اجرایی شدن طرح ˮكهابˮ برای اولین بار در مازندران آگاهی داد.


غلامحسین افتخاری در گفت وگو با ایسنا با تایید این خبر كه طرح "كهاب" برای اولین بار در استان های شمالی و یك در جایگاه در مرزن آباد اجرا شده است، اظهار نمود: طرح كهاب قبل از این در تهران و كرج هم اجرا شده بود، اما در مرزن آباد، این طرح به صورت كامل تر و مجهزتر اجرا شده است.
وی با اشاره به اینكه بخش خصوصی بیشتر از یك پارسال این دستگاه را از اسپانیا وارد كرده، افزود: این طرح برای اولین در شمال كشور اجرا شد اما در سایر جایگاه های كشور باز می توان این دستگاه را نصب كرد چونكه تاثیرات مثبت زیادی دارد.

معاون بازرگانی شركت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس اضافه كرد: دولت و سازمان محیط زیست الزامی را به شركت پخش فراوده های نفتی داده است كه ظرف مدت دو سال باید این تجهیزات در همه جایگاه ها به نحوی مستقر شود و حال اینكه در این زمینه باید دید وضعیت اقتصادی كشور و وضعیت محدودیت های ناشی از تحریم ها تا چه میزان مانع كار میگردد.
افتخاری با اشاره به اینكه طرح "كهاب" دارای سه مرحله است، اشاره كرد: در مرحله اول كه حدود 10 سال پیش اجرا شد، شركت نفت تمام مسیرهای خروج گاز از مخازن جایگاه ها را مسدود و تنها به یك محل لوله خروجی از مقصد به نام سوپاپ محدود كرد كه در یك فشار معینی این سوپاپ اجازه خروج گاز را می داد.
وی با اشاره به اینكه فشار گاز بر روی فرآورده موجب می شد تبخیر كمتری صورت گیرد، افزود: این سوپاپ در زمانی كه نفتكش در حال تخلیه است، اجبارا باید اجازه عبور گاز را بدهد چونكه حجم خالی مخزن با فرآورده در حال پر شدن بوده بدین سبب گازی كه جای آن در حال كم شدن است باید خارج شود. آنچه كه در یك جایگاه مرزن آباد اجرا شد این مرحله است و این گازی كه بر اثر تخلیه فرآورده باید خارج می شد را باردیگر بازیافت و تبدیل به فرآورده می كند.
وی اشاره كرد: اجرای مرحله دیگر نیاز به تكنولوژی و هزینه بیشتر دارد؛ زمانی است كه شما به پمپ بنزین می روید و در حال سوختگیری هستید، گازی از درب باك خارج میگردد كه باید نازل های مخصوصی روی شلنگ تلمبه تعبیه شود تا اجازه خروج آزاد را به گاز را ندهد و همزمان یك پمپ وكیومی داخل مخزن تلمبه باشد كه این گاز را بكشد و به داخل مخزن هدایت كند كه این مرحله سوم طرح كهاب است.
معاون بازرگانی شركت ملی پخش فرآوده های نفتی منطقه چالوس تصریح كرد: در این سه مرحله كل گازهایی كه امكان دارد در جایگاه وارد فضا شود در یك مسیری برگردانده و تبدیل به فرآورده میگردد.
افتخاری با اشاره به اینكه بخش دولتی هم به دنبال خرید و نصب چنین دستگاه هایی است، اظهار داشت: كشورهای مختلفی در زمینه ساخت این تكنولوژی فعال می باشند و شركتی در اصفهان باز در حال تكمیل این طرح است.
وحید تكمه چین، مدیر یك جایگاه سوخت در مرزن آباد كه این طرح در آن اجرا شده باز به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: كهاب طرحی برای صرفه جویی اقتصادی در مصرف سوخت بوده كه با اهداف زیست محیطی پایه گذاری شده است.
وی با اشاره به اینكه در تمام استان های شمالی، جایگاه مرزن آباد اولین جایگاهی شمرده می شود كه دستگاه كاهش بخار بنزین در آن به راه افتاده است، اظهار نمود: كار اصلی این دستگاه كه از كشور اسپانیا وارد شده، بازیافت بخارات بنزینی است.
وی با اشاره به اینكه بنزین ماده فراری است كه وقتی در فضای آزاد قرار داده شود در زمان كوتاهی تبخیر می شود، اضافه كرد: این مشكل بزرگ همه پمپ بنزین ها است و نقل و انتقالات سبب تبخیر ماده میگردد و بنا بر این بیشتر جایگاه داران با كسری بنزین مواجهند.
مدیر جایگاه سوخت مرزن آباد با اشاره به كارایی دیسپچینگ اظهار داشت: كار این سیستم نظارت بر داده ها است كه شركت نفت می تواند كنترل بیشتری بر میزان فروش و تبخیر داشته باشد. از زمان راه اندازی دستگاه تاكنون، بخار بنزین، بوی آن و آلودگی هوا كاهش یافته است؛ در صورتیكه این طرح در كل كشور اجرا شود تاثیر خوبی بر روی محیط زیست خواهد گذاشت.
وی با اشاره به اینكه با نصب این دستگاه بوی بنزین در هنگام تخلیه بار كاسته می شود، اضافه كرد: در صورتیكه دولت حمایت لازم را به منظور وارد كردن این دستگاه انجام دهد چیزی حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان در سال صرفه جویی میگردد.
وی اظهار نمود: در آینده تجهیزات جدید بر روی خودروها باز وصل خواهد شد، همین طور دستگاه وكیوم پمپ زیر دستگاه ناظر قرار می گیرد تا بخار خارج شده را وكیوم كند. در صورتیكه این طرح یك طرح ملی شود گام بزرگی در جهت كاهش سوخت برای كشور شمرده می شود. با گسترش این طرح در كل كشور علاوه بر بازگرداندن مقادیر زیادی سوخت و كمك به محیط زیست می توان زمینه اشتغال هزاران نفر را فراهم نمود.1397/09/04
17:33:35
5.0 / 5
4356
تگهای خبر: چالوس , زمین , شمال , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg