شمالبرگ ShomalBarg.ir
نماینده ولی فقیه در گیلان:

عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است

عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینكه عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است، اظهار داشت: راهكارهای ترویج فرهنگ عمومی باید در شورای فرهنگ عمومی استان عرضه شود.


آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان كه در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با پیشنهاد به شورا گذاشتن موضوعات فرهنگی جامعه اظهار نمود: خرد جمعی باعث نزدیك شدن به خروجی های مناسب می شود.
وی به نزدیك شدن شورای فرهنگی عمومی گیلان به موضوع های مورد مطالبه مردم اشاره نمود و اضافه كرد: صرف داشتن قانون نمی تواند تضمین كننده تمام موارد باشد و برنامه ریزی در مقام اجرا بسیار مهم می باشد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی گیلان با اشاره به اینكه آئین نامه حجاب به خوبی تدوین شده است، خاطرنشان كرد: در آئین نامه مذكور از ریز تا درشت موارد بیان شده اما در مقابل با هجمه گسترده و سرمایه گذاری دشمن مواجه هستیم.
آیت الله فلاحتی، اجرای برنامه های زیربنایی در عرصه فرهنگی را بسیار مهم دانست و بیان كرد: در عرصه فرهنگی باید در دو مبحث منع و سلب و همینطور بیان، كار شود.
وی به نگاه همگان به خروجی شورای فرهنگ عمومی گیلان اشاره نمود و اظهار داشت: در مجموع خروجی شورای فرهنگ عمومی گیلان نسبت به استان های دیگر پر رنگ تر است.
نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به الگوگیری استان های دیگر از برنامه های ستاد امر به معروف و نهی از منكر و همینطور شورای فرهنگ عمومی این استان، تصریح كرد: در فعالیت های فرهنگی تنها نمی شود اقدام های سلبی انجام داد؛ ازاین رو برنامه های فرهنگی را از مقطع مهدهای كودك و پیش دبستانی های گیلان آغاز كردیم.
آیت الله فلاحتی، وحدت و همكاری مسؤلان در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را اثرگذار ذكر كرد و خاطرنشان كرد: استاندار به تمام دستگاه ها و مراكز گیلان ابلاغ كند كه رعایت عفاف و حجاب اسلامی الزامی است.
وی با اشاره به اینكه عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است، اظهار داشت: راهكارهای ترویج فرهنگ عمومی باید در شورای فرهنگ عمومی استان عرضه شود.
امام جمعه رشت به مسئولیت والدین در تربیت فرزندان اشاره نمود و اضافه كرد: والدین در تربیت فرزندان فرافكنی می كنند و تمام تربیت كودكان را به عهده مسؤلان جامعه می دانند در صورتیكه ۸۰ درصد تربیت فرزندان به عهده خانواده ها است.
آیت الله فلاحتی با اشاره به فعالیت های صدا و سیما در عرصه فرهنگی اثرگذار است، بیان كرد: می طلبد صدا و سیما مركز گیلان یك برنامه در هفته را با بهره گیری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه به مبحث عفاف و حجاب اختصاص دهد.
وی، بیان فلسفه عفاف و حجاب برای مردان و زنان را اثرگذار دانست و اظهار داشت: ۱۸ راهكار برای فلسفه عفاف و حجاب بیان شده است.

اصل حجاب امر دینی و واجب شرعی است
ارسلان زارع هم در این نشست، ضمن تسلیت و تبریك به مناسبت شهادت سردار پرافتخار اسلام و ایران شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار نمود: حضور باشكوه، پرارزش و موثر مردم استان بعد از خطبه های نماز جمعه روز گذشته در تظاهرات محكومیت و ابراز خشم و تنفر مردم انقلابی ضد استكبار جهانی و آمریكای جنایتكار، تجدید پیمان و میثاقی دیگر با آرمان های انقلاب، رهبر معظم انقلاب و شهدای والامقام است.
وی سردار شهید سلیمانی را نماد همبستگی ملی در صیانت و حفاظت از همه دستاوردها و آرمان های انقلاب اسلامی و مبارزه با تروریسم دانست و افزود: به یقین بركت خون این شهید بزرگ، باعث استمرار تعالی، توسعه و عزت ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا خواهد شد.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینكه اصل حجاب امر دینی و واجب شرعی است، اظهار داشت: بررسی های جامعه و روان شناختی، نشان داده است كه حجاب باعث آرامش روحی و روانی هر انسان است.
وی به گزارش مدیركل آموزش و پرورش و هم رئیس دانشگاه گیلان اشاره و تصریح كرد: جلسات، كارگاه های آموزشی و فعالیتهای گسترده ای در این حوزه برگزار و انجام شده اما آمارها نشان داده است كه هنوز به مطلوبیت لازم نرسیده ایم و نقص ها و اشكالاتی وجود دارد.
زارع با اشاره به گزارش های نهادهای مسئول بیان كرد: وضعیت كلی عفاف و حجاب در استان گیلان نسبتاً مطلوب بوده و بگونه ای است كه جزو استان های خوب كشور به لحاظ رعایت این مهم از جانب شهروندان هستیم.
استاندار گیلان همینطور تاكید كرد كه برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، لازم است بیشتر اقدامات ایجابی در دستور كار قرار بگیرد و از برخوردهای صرفاً احساسی و دفعی، به شكل جدی پرهیز شود.
وی دستگاه های فرهنگی و آموزشی گیلان مانند آموزش و پرورش را در انجام طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) جزو استان برتر كشور خواند و اظهار داشت: به همین برتری قانع نیستیم بلكه اجبار و اصرار داریم كه این طرح، به شكلی گسترده و فراتر از هدف گذاری كه وزارت آموزش و پرورش پیشبینی كرده، در همه مدارس اجرایی شود.
نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان كرد: در دانشگاه ها اقدامات خوبی صورت گرفته اما باید از راه همه دستگاه های فرهنگی در جهت درونی سازی و نهادینه كردن امر عفاف و حجاب بیشتر بهره بگیریم.
وی بر لزوم تعامل ائمه جمعه و جماعات، شورای هماهنگی تبیلیغات اسلامی، اداره كل تبلیغات اسلامی، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیمای مركز استان، سازمان های مردم نهاد و هم شهرداری ها كه دارای بودجه های فرهنگی هستند و همینطور نهادهای عمومی غیردولتی تاكید و تصریح كرد: انتظار دارم نه فقط دستگاه های دولتی بلكه دیگر نهادها نیز، همه در كنار هم برای تعمیق باورها در حوزه عفاف و حجاب بكوشند و این امر به لحاظ اعتقاد درونی، نهادینه شود چونكه بر این مبنا مشكلات و صدمه ها هم كمتر خواهد بود.
استاندار گیلان استفاده از فناوری های روز، فضای مجازی و شبكه های اجتماعی در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب را ضروری دانست و اضافه كرد: با اطلاع رسانی بیشتر به خانواده ها، نسل جوان و نوجوانان و با استفاده از ظرفیت دستگاه ها، می توان اقدامات پیشگیرانه و تبلیغی بیشتری انجام داد.
زارع به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تاكید كرد كه در كنار اعتبارات ملی، حمایت های مالی استانی هم درمورد ترویج عفاف و حجاب انجام گیرد.

كمیته فضای مجازی در شورای فرهنگ عمومی گیلان تشكیل شود
فرمانده سپاه قدس گیلان هم در جلسه مذكور خاطرنشان كرد: اعضای شورای فرهنگی عمومی باید پایه گذار اخلاص در جامعه باشند.
سردار محمد عبدالله پور، سپاه را از شركای آموزش و پرورش و دانشگاه عنوان نمود و اضافه كرد: سپاه در طرح های مختلف مانند راهیان نور با نهادهای مذكور همكاری دارد و سالانه حدود ۱۱ هزار نفر دانش آموز را از گیلان به مناطق دوران دفاع مقدس اعزام می كند.
وی، خواهان تشكیل كمیته فضای مجازی در شورای فرهنگ عمومی گیلان با همكاری دستگاه های مختلف شد و بیان كرد: دشمن در جنگ فرهنگی به دنبال از بین بردن نظام و انقلاب است ازاین رو در امر عفاف و حجاب نباید فضای مجازی را نادیده بگیریم.

تحصیل ۴۰۰ هزار نفر دانش آموز در گیلان
مدیركل آموزش و پرورش گیلان هم در جلسه مذكور با اشاره به تحصیل ۴۰۰ هزار نفر دانش آموز در استان اضافه كرد: حدود ۲۰۰ هزار نفر از دانش آموزان مذكور دختر هستند.
نادر جهان آرای از وجود بیشتر از ۲۶ هزار نفر جمعیت فرهنگیان در گیلان اطلاع داد و خاطرنشان كرد: ۵۵ درصد از فرهنگیان استان را بانوان تشكیل می دهند.

تشكیل شورای حفاظت اخلاقی و رفتاری در دانشگاه گیلان
رئیس دانشگاه گیلان هم در جلسه مذكور به تشكیل شورای حفاظت اخلاقی و رفتاری در این دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: شورای مذكور با مشاركت مدیران اثرگذار در حوزه فرهنگی تشكیل شده است.
احمد رضی، تعداد ۶۰ درصد از دانشجویان گیلانی را دختر عنوان نمود و اضافه كرد: روحیه دانشجویان در اجرای برنامه ها لحاظ شده تا عفاف و حجاب به مطالبه عمومی تبدیل گردد.1398/10/15
13:13:48
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: حفاظ , رشت , شهرداری , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg