شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس دانشگاه گیلان:

۶۵ درصد مقالات پژوهشی دانشگاه گیلان از نوع Q۱ و Q۲ هستند

۶۵ درصد مقالات پژوهشی دانشگاه گیلان از نوع Q۱ و Q۲ هستند

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان رئیس دانشگاه گیلان با بیان  اینكه این دانشگاه سالانه حدود 2300 مقاله پژوهشی دارد، اظهار داشت: از میزان مقالات چاپ شده توسط دانشگاه گیلان در مجلات معتبر بین المللی در سال قبل 65 درصد از نوع «Q1» و «Q2» هستند كه نشان دهنده كیفیت بالای یافته های علمی همكاران ماست.


احمد رضی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به رتبه قابل توجه ایران در نظام های رتبه بندی بین المللی در امر پژوهش، اظهار نمود: با عنایت به سرمایه گذاری نظام جمهوری اسلامی بر امر علم و پژوهش و علم دوستی ایرانیان، طی سال های اخیر رتبه های ۱۵ و ۱۶ جهانی را كسب كردیم.
وی رتبه جمعیتی ایران را ۱۷ و رتبه مساحتی كشور را ۱۸ دانست و اضافه كرد: رتبه پژوهشی ایران هم در میان كشورهای منطقه و هم در میان كشورهای اسلامی اول است. ایران در میان كشورهای جنبش عدم تعهد نیز پس از هند رتبه دوم را دارد.
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به اینكه بر طبق آمارهای سال ۲۰۱۹، ۱۲ نفر از ایرانیان بعنوان پژوهشگران برتر جهان معرفی گشتند، اشاره كرد: یكی از این پژوهشگران عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان است.
رضی افزود: دانشگاه گیلان بعنوان دانشگاه بزرگ منطقه شمال كشور نیز جایگاه خوبی در نظام های رتبه بندی دانشگاه ها همچون تایمز دارد. این دانشگاه در میان دانشگاه های جوان دنیا(زیر ۵۰ سال عمر) نیز دارای رتبه ۲۵۰ تا ۳۰۰ است. همین طور رتبه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ را بین كل دانشگاه ها دارد و در كنار دانشگاه هایی همچون اصفهان و مشهد قرار می گیرد.
وی با اشاره به جایگاه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دانشگاه گیلان در حوزه علوم مهندسی و جایگاه ۵۰۰ تا ۶۰۰ در حوزه علوم زیستی و فیزیك، عنوان كرد: بخش عمده ای از اهداف پژوهشی در دانشگاه ها انتقال دانش فنی و بومی كردن آن است، بخش دیگر به حل مسائل جامعه همچون صنعت می پردازد و یك بخش هم تحقیق در مرزهای علم بعنوان ماموریت اصلی دانشگاه است.
رئیس دانشگاه گیلان، میزان چاپ مقالات پژوهشی در مجلات و همایش های معتبر بین المللی را یكی از مهمترین شاخص های ارزیابی دانشگاه ها دانست و افزود: دانشگاه گیلان سالانه حدود ۲۳۰۰ مقاله ارائه می دهد. از میزان مقالات چاپ شده توسط دانشگاه گیلان در مجلات معتبر بین المللی در سال قبل ۶۵ درصد از نوع «Q۱» و «Q۲» هستند كه نشان دهنده كیفیت بالای یافته های علمی همكاران ماست.
وی با اشاره به قراردادهای دانشگاه با سازمان ها، دستگاه ها و شركت های خصوصی، اظهار داشت: هم اكنون دانشگاه گیلان ۲۰۰ قرارداد با سازمان ها و ۱۳ قرارداد با بخش خصوصی دارد كه به حل مسائل آنان معطوف است.
رضی با اشاره به اینكه ۴۰ درصد از دانشجویان دانشگاه گیلان در مقطع تحصیلات تكمیلی هستند، اشاره كرد: جهت گیری دانشگاه گیلان این است كه رساله های دكتری و پایان نامه های دانشجویی را به سمت حل مسائل جامعه ببرد تا نیازهای جامعه را برطرف كند.
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به وجود نیروی انسانی متخصص، توانمند و كافی در كشور، اشاره كرد: ۱۹۰ آزمایشگاه و كارگاه در دانشگاه گیلان وجود دارد كه نیازمند نوسازی تجهیزات است پس یكی از برنامه های اولویت دار دانشگاه گیلان طی امسال و سال آینده نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی است، برای اینكه امكانات و تجهیزات فعلی جوابگوی دانشجویان دكتری و كارشناسی ارشد نیست.
وی از راه اندازی شبكه شاعا(شبكه آزمایشگاه های علمی ایران) در كشور آگاهی داد و متذكر شد: به واسطه محدودیت های اعتباری، شبكه شاعا آزمایشگاه های مختلف در سطح كشور را به هم متصل می كند و امكانات لازم را تحت شبكه در اختیار همه پژوهشگران قرار می دهد.
رضی با تاكید بر ضرورت اتصال دستگاه های اجرایی و شركت های خصوصی به شبكه شاعا جهت جلوگیری از خرید تجهیزات تكراری، اضافه كرد: همواره یكی از اشكالات عمده پژوهش بودجه و اعتبارات است. بر طبق قانون برنامه ششم باید سه درصد از درآمد تولید ناخالص ملی به امر پژوهش اختصاص پیدا كند كه تابحال نیم درصد محقق شده است. جایگاه پژوهشی ایران با همت پژوهشگران به دست آمده و پس نیاز به امكانات بیشتر برای ارتقای این جایگاه داریم.
وی با اشاره به اینكه استان گیلان پس از استان البرز بیشترین مراكز پژوهشی را دارد، اظهار داشت: علاوه بر پژوهشكده های وابسته به دانشگاه گیلان و دانشگاه علوم پزشكی استان، تنها هشت پژوهشكده و مركز پژوهشی وابسته به جهادكشاورزی داریم كه به صورت تخصصی بر روی محصولات استراتژیك همچون برنج و چای و زیتون تحقیق می كنند.
رئیس دانشگاه گیلان از مدیران دستگاه ها خواست بر طبق قانون نسبت به تخصیص یك درصد اعتبارات هزینه ای خود به امر پژوهش اهتمام داشته باشند و تصریح كرد: دستگاه ها باید مسائل و چالش های خودشان را اولویت بندی كنند و در اختیار مراكز علمی و پژوهشی قرار دهند.
رضی با اشاره به اینكه امسال ۱۲ درصد از كل اعتبارات دانشگاه گیلان معادل ۲۰ میلیارد تومان را به امر پژوهش اختصاص دادیم، اظهار نمود: دانشگاه هزینه های غیر قابل اجتناب دارد و كمبود اعتبار همواره مراكز پژوهشی را رنج می دهد.
منبع:

1398/09/23
17:31:47
5.0 / 5
4551
تگهای خبر: تجهیزات , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg