شمالبرگ ShomalBarg.ir
پدر ویراستاری نوین ایران:

پرفسور رضا اولین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است

پرفسور رضا اولین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان پدر ویراستاری نوین ایران با اشاره به اینكه چهره های فرهیخته و فرهنگی پس از انقلاب بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، اظهار نمود: پرفسور رضا اولین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و چهره ماندگار سال شد.


احمد سمیعی گیلانی در مراسم بزرگداشت پرفسور فضل الله رضا كه در تالار حكمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به دوستی خود با پرفسور رضا از دوران كودكی و همسایگی، اظهار نمود: پرفسور رضا در خانواده ای مذهبی پرورش یافته بود و پدر و جد پدری او روحانی و تحصیلكرده حوزه علمیه نجف بودند.
وی با اشاره به شانیت خاص خانوادگی پرفسور رضا نزد اهالی شهر رشت، اضافه كرد: پدر ایشان مورد احترام مردم بود و نفوذ اجتماعی و مذهبی داشت. دوران كودكی من با پرفسور رضا و برادر بزرگش گذشته و مقطع ابتدایی و بخشی از دبیرستان را در رشت با هم همكلاس بودیم، اما او به تهران رفت و وارد دانشكده فنی شد.
پدر ویراستاری نوین ایران با اشاره به اینكه در آن دوران دو دانشكده فنی و حقوق آزمون ورودی داشتند، اظهار داشت: پرفسور رضا امتحان ورودی داد و در رشته برق درس خواند و فارغ التحصیل شد. او پس از خدمت سربازی در همان دانشكده ای كه درس خوانده بود تدریس كرد.
سمیعی با اشاره به علاقمندی پرفسور رضا به رشته تحصیلی اش، خاطرنشان كرد: در گیلان در مقطع متوسطه تنها دو رشته علمی و ادبی آن هم در دو شهر رشت و انزلی وجود داشت و بنابراین پرفسور رضا رشته علمی را برگزید، اما زمانی كه در تهران درس می خواند علاقه شدیدی به ادبیات و زبان فارسی پیدا كرد؛ به گونه ای كه غزل های حافظ را از بر بود و با خود زمزمه می كرد.
وی با اشاره به اینكه پرفسور رضا در ورزش هم ممتاز بود، تصریح كرد: امروز دانشجویان باید با الگو قرار دادن پرفسور رضا در همه عرصه ها و زمینه ها حضوری فعال و درخشان داشته باشند و از داشته های علمی و فرهنگی خود استفاده كنند.
پدر نویراستاری نوین ایران، پرفسور رضا را یك شاعر دانست و تصریح كرد: او سرشار از عاطفه و احساس بود و به وطن عشق می ورزید و در كنار مراتب والای علمی، انسانی متعالی بود.
سمیعی به دوران ریاست پرفسور رضا در دانشگاه تهران اشاره و اظهار داشت: زمانی كه پرفسور رضا به كشور بازگشت با فضای دانشگاهی ایران آشنا نبود، چونكه سال ها در خارج از كشور زندگی و با الگوهای دانشگاهی آمریكا تدریس كرده بود.
وی با اشاره به اینكه چهره های فرهیخته و فرهنگی پس از انقلاب بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، اظهار نمود: پرفسور رضا اولین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و چهره ماندگار سال شد.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، پرفسور سیروس امیری هم در این مراسم به بیان خاطراتی از پرفسور رضا پرداخت.1398/09/10
20:51:51
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: رشت , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg