شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان:

نرسیدن به سقف تولید اقتصادی از دلیلهای تعطیلی معادن كوچك

نرسیدن به سقف تولید اقتصادی از دلیلهای تعطیلی معادن كوچك

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از احیای معادن كوچك مقیاس گیلان گام به گام آگاهی داد و اظهار داشت: نرسیدن به سقف تولید اقتصادی و نبود وجود سرمایه گذار از دلیلهای تعطیلی معادن كوچك است.


فرهاد دلق پوش امروز در نخستین جلسه كارگروه احیاء معادن كوچك مقیاس در گیلان به لزوم اجرای گام به گام احیای معادن كوچك در قالب اقتصاد مقاومتی اصرار كرد و اظهار داشت: برمبنای مطالعات زمین شناسی انجام گرفته، ذخایر معدنی متنوع و زیادی در استان وجود دارد و با بازبینی در بعضی قوانین و تعامل دستگاه های مرتبط و حمایت های سازمان های دولتی نظیر سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ( ایمیدرو) می توان از این ظرفیت به نفع مردم گیلان بهره برد.
وی خواهان بازبینی در مصوبه ممنوعیت صدور پروانه برای معادن جدید در سه استان شمالی كشور شد.
دلق پوش اشاره كرد: خیلی از نیازهای پروژه های عمرانی و آبادانی استان وابسته به فعالیت معادن و صدور مجوزهای جدید است كه با این مصوبه محدودیت زیادی برای بهره مندی از معادن استان به وجود آمده است.
وی تشكیل كارگروه طرح احیاء معادن كوچك مقیاس را نقطه عطفی برای از سرگیری فعالیت های معدنی گیلان دانست و اضافه كرد: بعضی از معادن كوچك به دلیلهای نرسیدن به سقف تولید اقتصادی و عدم وجود سرمایه گذار در تعطیلی به سر می برند كه با حمایت سازمان ایمیدرو و شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران فعال خواهد شد.
رئیس سازمان صمت گیلان به نبود همكاری مناسب برخی دستگاه های ذی مدخل اشاره و اشاره كرد: بخشی نگری بعضی از ارگانها صرفا با تاكید بر ضوابط خودشان، مانع خیلی از فعالیت های معدنی و عمرانی در استان گیلان شده است.
وی صیانت از معادن فعال و توسعه فعالیت های معدنی با عنایت به ذخایر مناسب استان را از تكالیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در كشور دانست و اظهار داشت: سوژه بازگردانی معادن نیمه فعال و غیرفعال به عرصه تولید و اشتغال از برنامه های سازمان است كه دیگر ارگان های مرتبط نیز به صورت شفاف به وظایف خود عمل كنند.
وی به چشم انداز ترسیم شده مواد معدنی در محمل قانونی اشاره و اظهار داشت: اگر تعامل سازنده باشد و موانع سرمایه گذاری در بخش معدنی رفع گردد، سرمایه گذار خود به خود استقبال خواهدنمود و هم اكنون ۱۱۶ كیلومتر مساحت معدنی اكتشاف شده داریم و از ۲۲ زون معدنی انتخاب شده در سطح كشور سه زون متعلق به گیلان است كه می تواند فرصت مناسبی برای استان باشد.
رئیس سازمان صمت گیلان خواهان تعیین تكلیف وضعیت پهنه های اكتشافی سازمان زمین شناسی در گیلان شد و اشاره كرد: نتایج پژوهش ها و مطالعات امیدبخش در حوزه معادن گیلان را می شود با بكارگیری روش های نوین تكنولوژی در معادن تبدیل به ثروت توسعه اقتصاد كشور كرد.
وی اشاره كرد: در این كارگروه مقرر شد با عنایت به تكالیف سازمان درباب سلب صلاحیت معادن مشمول ماده ۲۰، فهرست معادن غیر فعالی كه شرایط خارج از ید را نداشته توسط سازمان احصاء و جهت بررسی به كارگروه ملی احیا معادن كوچك مقیاس ارسال شود.
او همینطور اطلاع رسانی های لازم به بهره برداران بوسیله خانه معدن و نیز سازمان صمت استان گیلان را از مصوبات دیگر این كارگروه اعلام نمود و اضافه كرد: معادن غیرفعال متقاضی تسهیلات می توانند بعد از ارائه درخواست مربوطه به سازمان صمت و بعد از انجام بررسی های اولیه توسط سازمان استانی و امكان فعال سازی این معادن بعد از دریافت تسهیلات، موارد را به كارگروه ملی احیا معادن كوچك مقیاس اعلام نماید.
دلق پوش اظهار داشت: از مجموع ۱۰ هزار معدن ایران تعداد چهار هزار معدن غیر فعال است و از مجموع باقیمانده تعداد ۵۰۰ معدن بزرگ مقیاس محسوب می شوند و بقیه كوچك و متوسط محسوب می شوند.
منبع:

1398/09/07
12:05:42
5.0 / 5
4430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg