شمال برگ ShomalBarg.ir

انعقاد قرارداد تجاری سازی برای نسوزهای نانویی پژوهشگران در صنایع فولاد كشور

انعقاد قرارداد تجاری سازی برای نسوزهای نانویی پژوهشگران در صنایع فولاد كشور

شمال برگ: تیمی از پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان به دانش فنی تولید نسوزهای مصرفی توربین های گازی رسیدند و بتازگی توانستند قرارداد فروش به ارزش 20 میلیارد ریال با مجتمع فولاد مباركه و فولاد سبا به امضا برسانند.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، یكی از شركت های دانش بنیان در سال ۱۳۹۲ مبادرت به تولید نسوزهای مصرفی در توربین های گازی طرح زیمنس نیروگاه های برق كشور كرد و بعد از دریافت تأییدیه های لازم از معتبرترین آزمایشگاه های بین المللی و به تبع آن شركت توانیر، محصولات خودرا به نیروگاه های برق كشور ارائه كرد. تولیدات این شركت با استفاده از فناوری نانو و به روش فوق سرمایش تولید شده است.
مواد اولیه بعد از مخلوط سازی با محلول های نانو، قالب گیری، ویبره و پرس، به تونل انجماد منتقل می شود. در این مرحله انبساط ۱۱ درصدی مواد حامل ناشی از انجماد از یك طرف و عدم امكان خروج مواد از قالب از جانب دیگر، منجر به پدیده فرم دهی به روش پرس ایزواستاتیك سرد می شود و قطعات خارج شده از قالب دارای استواری خام بسیار بالایی هستند.
كسب دانش فنی و تولید مغزی "بلوك تاندیش" با استفاده از فناوری نانو از دستاوردهای این پژوهشگران است. این محصول مورد استفاده در صنایع فولاد است و تست این نازل ها از طرف بخش های صنعتی با موفقیت انجام شد. این نازل ها با استفاده از فناوری نانو تولید شده و قابل رقابت با نمونه های خارجی است. مغزی بلوك تاندیش تابحال از كشورهای آسیایی و اروپایی به كشور وارد می شد و با كسب دانش فنی تولید این محصول می توان از خروج میلیون ها دلار ارز در سال جلوگیری كرد.
كوره قوس الكتریكی (EAF) از دیگر محصولات دانش بنیان این شركت است. كوره قوس الكتریكی كوره ای است كه در آن مواد با استفاده از یك قوس الكتریكی گرم می شود. در كوره های قوس الكتریكی صنعت فولاد، فولادهای قراضه و گندله ذوب شده و به فولاد با كیفیت بالا تبدیل می شوند. وظیفه اصلی اغلب كوره های قوس الكتریكی این است كه مواد جامد را در اسرع وقت به مذاب تبدیل كند تا در مرحله بعد (فولادسازی ثانویه) بیشتر تصفیه شود. در بعضی از كوره ها گاهی دما به ۱۶۵۰ درجه سانتی گراد می رسد.
این قطعه حساس كه با استفاده از فناوری نانو در كشور ساخته شده، با موفقیت در شركت فولاد آلیاژی ایران تست شده و در مرحله ورود به فاز نیمه صنعتی قرار دارد.
با عنایت به دمای فوق العاده بالای این كوره ها و خوردگی و سایش بسیار بالای آن و همین طور حساسیت ویژه این قطعه كه گاه تا ۱۰۰ تن مذاب از آن عبور می كند و در صورت بروز هرگونه اشكالی در آن امكان بروز خطرات جدی وجود دارد، تولید داخلی این محصولات از اهمیت خاصی برخوردارست. این قطعه هم اكنون از خارج وارد می شود و نمونه های گرافیتی داخلی هم به سبب حرارت و اكسیژن بالای پروسه با مشكل اكسیداسیون و افت شدید كیفیت مواجهند كه ساخت بلوك های نانویی در این شركت می تواند كمك بسیار زیادی به صنعت فولاد كشور باشد.
این شركت نسوزهای مصرفی در توربین های گازی را با استفاده از فناوری نانو نیز به تولید رسانده و توانسته قراردادی برای خرید نسوزهای مصرفی با مجتمع فولاد مباركه و فولاد سبا به ارزش ۲۰ میلیارد ریال منعقد كند.
این پژوهشگران تأمین كننده محصولات نسوز برای صنایع مادر مانند فولاد، نیروگاه ها، سیمان و مس هستند و چشم انداز آنها برای ۵ سال آینده این است كه بتوانند به تمام شركت های بزرگ محصولات خودرا عرضه كنند.
بازارهای هدف این شركت كشورهای روسیه، سوریه و عراق است و هم اكنون با یك شركت نیروگاهی عراقی در حال توافق برای تجاری سازی این محصولات هستند.
منبع:

1398/09/06
16:10:09
5.0 / 5
4458
تگهای خبر: تولید , خرید , شركت , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg