شمال برگ ShomalBarg.ir
چرا كسی خشكسالی شمال را نمی بیند؟

كریدور خزر - سمنان اكوسیستم هیركانی را تكه تكه می كند

كریدور خزر - سمنان اكوسیستم هیركانی را تكه تكه می كند

به گزارش شمال برگ عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران، كریدور انتقال آب دریای خزر به سمنان را سبب گسست اكوسیستم هیركانی دانست و عنوان كرد: یكی از دلیلهای نابودی اكوسیستم ها همین گسستن و تكه تكه كردن آنهاست.


هادی كیادلیری در گفت وگو با ایسنا، انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را علاوه بر نتایج زیست محیطی دارای اثرات اجتماعی و اقتصادی دانست و اظهار نمود: طرح های توسعه ای باید علت واضح و مشخص داشته باشد تا توجیه پذیر شود.
وی هدف از انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را تامین منابع آبی مورد نیاز برای صنعت، شرب و كشاورزی دانست و اضافه كرد: این در حالیست كه می توان با اصلاح الگوی مصرف و استفاده بهینه از آب نیازهای این استان را برطرف كرد.
عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران، با اشاره به اینكه توسعه پایدار هم توسعه را در خودش جای می دهد و هم پایداری را، اشاره كرد: توسعه پایدار یعنی توسعه بر طبق آمایش سرزمین اتفاق بیفتد و خطرات زیست محیطی نداشته باشد پس عملا انتقال آب دریای خزر به سمنان در قالب توسعه پایدار نیست.
كیادلیری، با اشاره به خاصیت های آمایش سرزمین، اظهار داشت: توسعه مبتنی بر آمایش با عنایت به قابلیت ها، امكانات، فرصت ها، منابع و استعدادهای مناطق شكل می گیرد و پس طبق آمایش برای استانی مانند سمنان كه از استعداد و پتانسیل كشاورزی و صنعت برخوردار نیست، نباید صنایع سنگین و كشاورزی آب بر پیش بینی نمود، برای اینكه به محیط زیست لطمه وارد می شود.
وی با اشاره به اینكه كار توسعه ای نباید با تخریب محیط زیست همراه باشد، افزود: توسعه پایدار سازگار با محیط زیست است و هیچ كشور توسعه یافته ای با تخریب محیط زیست به توسعه نرسیده و هیچ كشوری با تخریب محیط زیست به توسعه نخواهد رسید.
این مدرس دانشگاه، توسعه پایدار با منابع ناپایدار را غیرممكن دانست و اشاره كرد: آب دریای خزر منبعی ناپایدار برای صنایع سمنان خواهد بود، برای اینكه نه تنها عواقب اجرای این طرح نامشخص است، بلكه رژیم حقوقی دریای خزر نیز می تواند مانع از تداوم انتقال آب شود، در صورتیكه برای پروژه انتقال آب دریا به فلات مركزی چند هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده و هدفگذاری ۵۰ ساله دارد!
كیادلیری، انتقال آب دریای خزر به سمنان را عامل شكل گیری منازعات قومی و منطقه ای دانست و اظهار داشت: امروز مردم گیلان و مازندران و حتی گلستان با خشكسالی مواجهند، البته شكل خشكسالی آن فرق می كند. متاسفانه یخچال های باستانی رشته كوه البرز را از دست داده ایم و رودخانه های دایمی ما فصلی شده اند و جنگل ها به واسطه آفات ناشی از خشكسالی در حال نابودی هستند.
وی با اشاره به اینكه سرسبزی اكوسیستم منطقه هیركانی باعث شده كسی خشكسالی موجود در بستر شمال را نبیند، اشاره كرد: كمبود آب و خشكسالی بین مردم مناطق مختلف تعارض به وجود می آورد. در شرایطی كه سیاستمداران دنیا از سوژه انتقال آب دست كشیده اند و تمایلی به انتقال بین حوزه ای آب ندارند، سوژه انتقال آب از شمال به مركز كشور مطرح گردیده است.
عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران، مصرف بالای سرانه آب و فرسودگی لوله های انتقال آب را بخش عمده مشكل كمبود آب در سمنان دانست و تصریح كرد: در اجرای پروژه ها ابتدا باید راهكارهای موجود و ارزان را امتحان كرد پس اگر اصلاح الگوی مصرف آب و تغییر الگوی كشت در سمنان جوابگو نبود و تامین آب لزوم پیدا كرد باید با كمترین خسارت به محیط زیست دیگر روش ها را مورد بررسی قرار داد؛ نه اینكه ابتدا به ساكن طرح انتقال آب دریا را بیان كرد.
كیادلیری، با اشاره به عبور لوله های انتقال آب از داخل جنگل های هیركانی مازندران و جنگل های اورس سمنان، اشاره كرد: ۵۰ كیلومتر از خط انتقال از داخل جنگل های هیركانی با قدمت ۳.۵ میلیون سال و حدود ۳۰ كیلومتر آن از داخل جنگل های اورس با گونه های ممنوع القطع می گذرد. بی شك عبور این لوله ها از داخل جنگل علاوه بر قطع درختان، رانش و فرسایش خاك را به دنبال دارد.
وی كریدور انتقال آب دریای خزر به سمنان را سبب گسست اكوسیسم هیركانی دانست و عنوان كرد: اكوسیستم ها از پیوستگی حیات گیاهی و جانوری به وجود می آیند و برای حفظ تنوع زیستی باید پیوستگی اكوسیستمی وجود داشته شد پس یكی از دلیلهای نابودی اكوسیستم ها همین گسستن و تكه تكه كردن آنهاست.
این كارشناس جنگل، با اشاره به اینكه انتقال آب دریای خزر آلودگی نقطه ای در دریا را بیشتر می كند، اظهار داشت: آب دریای خزر شور است و اگر پیش از انتقال شیرین سازی شود، افزایش میزان نمك دریا آبزیان را از بین خواهد برد و اگر در مقصد شیرین نماییم، بسیار هزینه بردار بوده و آبی كه به دست مردم می رسد گران است. در چنین شرایطی با اعتراض مردمی رو به رو خواهیم شد.
وی با اشاره به اینكه مقرر است سالانه ۲۰۰ میلیون متر مكعب آب از دریای خزر به سمنان منتقل شود، اشاره كرد: فقط استان سمنان با مشكل كمبود آب مواجه نیست و خیلی از استان های كشور طی سال های اخیر با خشكسالی شدید دست و پنجه نرم می كنند.
كیادلیری، توسعه پایدار مبتنی بر آمایش را بدون اما و اگر دانست و اظهار نمود: آمایش كاربری مناطق را حداقل تا افق ۱۴۲۵ مشخص می كند و پس مادامی كه به مجهولات طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان پاسخ منطقی داده نشود، اجرای آن توسعه به همراه نخواهد داشت.
وی خواهان ارزیابی زیست محیطی كارشناسانه و مستقلانه طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان شد و اشاره كرد: ارزیابی فعلی سازمان حفاظت محیط زیست جوابگو نیست، برای اینكه توسط مجریان طرح صورت گرفته و مجهول و كوتاه مدت است. همین طور ارزیابی زیست محیطی باید علمی و مستند باشد؛ نه اینكه بر طبق دریافت های شخصی و گروهی صورت گیرد.
عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات تهران، با اشاره به مخالفت سازمان های مردم نهاد با طرح مذكور، تصریح كرد: NGO ها نماینده مردم هستند و اگر مقرر است كار توسعه ای اتفاق بیفتد باید در امتداد خواست و نگرش مردم باشد، در صورتیكه مردم شمال كشور با انتقال آب دریای خزر مخالف هستند.
منبع:

1398/07/30
10:25:13
5.0 / 5
4941
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg