شمالبرگ ShomalBarg.ir
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی:

شفاف سازی آرای نمایندگان از فاكتورهای حكمرانی خوب است

شفاف سازی آرای نمایندگان از فاكتورهای حكمرانی خوب است

شمال برگ: عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی سوژه شفاف سازی آرای نمایندگان را همچون فاكتورهای حكمرانی خوب معرفی نمود.


علی اصغر یوسف نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در مورد طرح دوفوریتی شفافیت آرای نظام تقنینی اظهار نمود: مطابق این طرح، شفاف سازی آرا و مذاكراتِ نهادهای قانونگذاری نظیر مجلس، هیئت وزرا، خبرگان، شورای عالی انقلاب فرهنگی و غیره نظارت افكار عمومی را به دنبال داشته و مهمترین گام در جهت ارتقای اعتماد عمومی به شمار می آید.
وی شفافیت آرای نمایندگان را از شاخصه های حكمرانی خوب دانست و اشاره كرد: ارتقای وضعیت این شاخص بوسیله فراهم آوردن امكان آگاهی مردم بدون تبعیض به آراء و متن مذاكراتِ بخش های مختلفِ حاكمیت، میسر می شود.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره مفاد طرح مذكور اشاره كرد: مطابق ماده واحده گنجانده شده در این طرح تمامی شوراها و مجامع و نهادهای مؤثر در پروسه قانونگذاری و نیز نهادهای تصمیم گیرنده ای كه دارای صلاحیت سیاستگذاری یا وضع قانون و مقررات بوده موظف به علنی سازی رأی اعضاء و مذاكرات و انتشار آن در درگاه اینترنتی خود هستند.
یوسف نژاد در ادامه به برخی از نهادهای مشمول طرح اشاره و عنوان كرد: مجلس شورای اسلامی، هیئت وزیران، مجمع تشخیص مصلحت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی، شوراهای شهر و روستا، مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان همچون نهادهایی بوده كه مشمول طرح می شوند.
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی بابیان اینكه شفافیت آراء حق قانونی و ذاتی مردم برای آگاهی و نظارت بر عملكرد نمایندگان است، اظهار داشت: شفافیت آراء در واقع زیرمجموعه شفافیت پارلمانی شمرده می شود و این مساله مسئولیت پذیری نمایندگان را در مقابل رأی مردم تقویت می كند.
وی شفافیت آراء را سبب ایجاد بلوغ سیاسی و اجتماعی دانست و اضافه كرد: این مساله ساختار انگیزشی برای مشاركت حداكثری مردم در انتخابات و پروسه قانونگذاری را افزایش داده و موجب می شود تا اطلاعات درست، منطقی و متقن از رفتار نمایندگان در زمان مناسب در معرض دسترس عموم قرار گیرد.
منبع:

1398/07/09
14:27:45
5.0 / 5
4320
تگهای خبر: ساری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg