شمالبرگ ShomalBarg.ir

دوئل ناتمام جنگل زیبای سراوان با زباله ها

دوئل ناتمام جنگل زیبای سراوان با زباله ها

به گزارش شمال برگ مدیر امور نظارت و پایش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان، اظهار داشت: همچنان مشكلات زیست محیطی جایگاه مركز دفن زباله سراوان به قوت خود باقیست.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، سوژه تجمع و دفن زباله در جنگل های سراوان یكی از مهم ترین چالش های زیست محیطی گیلان و خصوصاً رشت است كه سال هاست استان را درگیر خود كرده است.
آلودگی آب های زیرزمینی و به تبع آن آلوده شدن محصولات كشاورزی در اراضی همجوار سایت دفن زباله سراوان، تولید شیرابه، انتشار گازهای سمی، افزایش حشرات و جانوران موذی، انتشار بو و از بین رفتن بخش بزرگی از جنگل های منطقه فقط گوشه ای از تبعات انباشت زباله در وسیع ترین جنگل های مركز گیلان است.
باید توجه داشت كه رشت بعنوان مركز استان فقط درگیر پسماند سراوان نیست بلكه رودخانه های این شهر هم با مشكلات زیادی دست و پنجه نرم می كنند.
احسان الله شكری مدیر امور نظارت و پایش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان در گفت و گو با ایسنا گیلان، اظهار داشت: روزانه بالغ بر 1000 تن زباله وارد محل دفن زباله سراوان می شود و همچنان وضعیت نامطلوبی دارد.

مركز دفن زباله سراوان رشت درگیر پذیرش زباله دیگر شهرستان ها
وی با اشاره به اینكه علاوه بر اینكه زباله های شهرستان رشت در این مركز دفن می شوند، اضافه كرد: هر روز زباله شهرستان های فومن، صومعه سرا، ماسال نیز به مركز دفن زباله سراوان افزوده می شود.
مدیر امور نظارت و پایش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: برای بهبود وضعیت مركز دفن زباله سراوان هر چه سریعتر باید سیستم تصفیه خانه این مركز راه اندازی شود.
وی ادامه داد: تا وقتی كه این تصفیه خانه راه اندازی نشود مشكلات زیست محیطی این منطقه به قوت خود باقی است.
شكری اشاره كرد: 36 سال است كه مركز دفن زباله سروان رشت زباله فراوانی را در خود جای داده است و از این زباله ها شیربه ای خطرناك وارد رودخانه های رشت می شود.
وی اشاره كرد: مسئولان ذیربط در شهرداری رشت قول داده اند تا دو ماه آینده شاهد راه اندازی سیستم تصفیه خانه شیرابه سراوان رشت باشیم و امیدواریم انجام این كار شتاب بیشتری بگیرد.

سمپاشی مستمر به منظور جلوگیری از تكثیر حشرات موذی
در ادامه ناصر حاج محمدی شهردار رشت درباب راه اندازی تصفیه خانه شیرابه زباله سراوان اظهار داشت: تلاش ها برای به سرانجام رسیدن هرچه سریع تر كارخانه تصفیه شیرابه با جدیت ادامه دارد.
وی از استمرار بازدید هفتگی شهرداری رشت از منطقه سراوان آگاهی داد و اشاره كرد: گزارش های دریافت شده از این بازدیدها نیز حاكی از هم افزایی لازم به منظور به ثمر رسیدن پروژه مذكور است.
شهردار رشت با اشاره به اینكه الان تجهیزات تصفیه خانه خریداری شده و در محل راه اندازی استقرار یافته است، اظهار داشت: با نصب تاسیسات و بهره برداری از سیستم تصفیه مذكور، خروجی تصفیه شده شیرابه های زباله كه بعد از تصفیه به رودخانه می ریزد و از سویی منشاء اصلی آلودگی های دو رودخانه رشت است حذف و آلایندگی دفنگاه سراوان به مراتب كاهش خواهد یافت.
حاج محمدی افزود: سمپاشی مستمر و پایش های لازم به منظور جلوگیری از تكثیر حشرات موذی نیز در حال انجام می باشد.
منبع:

1398/06/25
19:55:26
5.0 / 5
4737
تگهای خبر: پسماند , تجهیزات , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg