شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك عضو كمیسیون بهداشت مجلس:

قانون نصب كارتخوان در مطب پزشكان از مهرماه امسال اجرایی می شود

قانون نصب كارتخوان در مطب پزشكان از مهرماه امسال اجرایی می شود

به گزارش شمال برگ یك عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینكه قانون نصب كارتخوان در مطب پزشكان از مهرماه امسال اجرایی شود، اظهار داشت: جهت اجرای این قانون باید عموم پزشكان از عده قلیلی از پزشكان كه درآمدهای نجومی دارند، مستثنا شوند پس باید تغییراتی در این بند قانونی صورت گیرد تا نظر و دیدگاه پزشكان نیز تامین گردد.


ذبیح الله نیكفر در گفت و گو با ایسنا درباب نصب كارتخوان در مطب پزشكان و عدم فرار از پرداخت مالیات، اظهار نمود: در تبصره بند ۶ لایحه بودجه آمده است كه مطب ها باید به كارتخوان مجهز شوند، پزشكان هم همواره مبادی آداب بوده و بر خلاف تبلیغات صورت گرفته قانون گریز نیستند.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل اضافه كرد: در این راستا باید دیدگاه پزشكان و نظر كارشناسان، سازمان های مرتبط نظیر پرستاری و مامایی هم بررسی و اعمال شود و با در نظر گرفتن همه جوانب این قانون اجرا و اعمال شود.
نیكفر اظهار داشت: جهت اجرای این قانون باید عموم پزشكان از عده قلیلی از پزشكان كه درآمدهای نجومی دارند، مستثنا شوند پس باید تغییراتی در این بند قانونی صورت گیرد تا نظر و دیدگاه پزشكان نیز تامین گردد.
وی با اشاره به اینكه مقرر شده كه قانون نصب كارتخوان در مطب پزشكان از مهرماه امسال اجرایی شود، افزود: برای سالیان بعد حتما باید باید این قانون اصلاح گردد و دیدگاه تخصصی فعالان این عرصه هم اعمال شود.
این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباب مشكلات تامین آب آشامیدنی مردم شهرستان لاهیجان و سیاهكل، اشاره كرد: جنس ۲۲ كیلومتر از لوله های شبكه انتقال آب موجود طوری است كه فشار آب زیاد را تحمل نمی كند و گرفتار شكست های گوناگون می شود در امتداد رفع این مشكل به همراه همكاران حوزه انتخابیه لنگرود و آستانه اشرفیه، نامه ای را برای وزرات نیرو تنظیم و ارسال كردیم كه بازسازی و اصلاح این شبكه انتقال آب آشامیدنی به اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.
وی افزود: شبكه های انتقال آب در گیلان عمری حدود ۲۲ سال دارند كه عموما هم اینطور نیست و ما برای اصلاح شبكه های فرسوده موجود هم مشكلات فراوانی داریم؛ از طرفی دیگر قیمت تمام شده ای كه برای آب هست با قیمت تكلیفی كه به فروش می رسد تفاوت فاحشی دارد، علاوه بر این هم محدودیت اعتباری موجب عدم اصلاح سازی بموقع خطوط فرسوده شده است.
نیكفر بیان كرد: هم اكنون سه پروژه آبرسانی برای روستاهای شهرستان لاهیجان و سیاهكل در دست اجرا داریم. خطوط انتقال آب عمده روستاهای بخش رودبنه و قسمتی از لنگرود كه ۱۵ هزار مشترك هم در این مناطق داریم، ناتمام رها شده و ۱۱ كیلومتر از شیخ زاهد تا دیوشهر لنگرود اجرا نشد.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل اشاره كرد: متاسفانه با وجود پیگیری های صورت گرفته خطوط انتقال به وجود آمده جوابگوی روستاهای ما نیست و دبی آبی كه باید وارد منطقه شود، بسیار پایین است، بنابر گزارش كارشناسان طراحی شبكه های خطوط انتقال آب موجود هم گرفتار مشكلاتی هستند پس به ساكنین برخی مناطق روزها و حتی ماه ها هم آب نمی رسد.
وی افزود: از طرفی سیستم تامین آب سنتی نظیر چاه و چشمه ها نیز تعطیل شده و بر مشكلات مردم در بعضی مناطق هم افزوده است، مردم برخی مناطق هم امتیاز آب را خریداری كردند اما هنوز از نعمت آب آشامیدنی برخوردار نیستند ولی قبوض برایشان صادر می شود.
این عضو كمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشكی مجلس دهم اشاره كرد: ۶ روستای بالای ۲۰ خانوار در بخش سیاهكل تحت پوشش آبفار نیستند كه از این تعداد برای سه روستا در سالجاری شبكه آبرسانی ایجاد می شود و برای این بخش حدود ۹ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی اعتبار داریم كه امیدواریم تا اختتام امسال مشكلات این روستاییان برطرف شود.
نیكفر درباب تخلیه زباله در منطقه تموشل لاهیجان و عوارض و نگرانی هایی كه برای ساكنین منطقه به همراه دارد، اشاره كرد: با پیگیری هایی كه انجام شد جوانی در حوزه تصفیه شیرآبه ها اختراعی را به ثبت رسانده و با وجود اینكه هم در كمیسیون های مربوطه مجلس و هم در وزارتخانه حضور یافت اما با كمال تاسف با این اختراع برخورد درستی نشد و نتوانستیم از این ظرفیت بهره مند شویم.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل افزود: هم اكنون یك شركتی در تموشل برای تصفیه شیرآبه در حال انجام اقداماتی است، طبق آخرین گزارش نمونه هایی هم برای آزمایش ارسال شده كه هنوز پاسخی در خصوص نتیجه و ادامه فعالیت این شركت دریافت نشده است.
وی درباب فعالیت های حوزه راه در مسیرهای سیاهكل به دیلمان و سیاهكل به سنگر، اشاره كرد: پروژه سیاهكل به سراوان حدود ۲.۵ كیلومتر تملك اراضی داشت و راه اندازی این مسیر ۱۸ میلیارد تومان اعتبار دارد كه ۱۱ میلیارد تومان تملك اراضی انجام گرفت و پیمانكار قول مساعد داده تا اختتام فصل پاییز مسیر مذكور به بهره برداری می رسد.
این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس اشاره كرد: محور سیاهكل به دیلمان كه بیشترین تخریب این محور توسط كارخانه سیمان صورت گرفته، كارخانه مذكور نه تنها نتوانست بر اشتغال، اقتصاد و معیشت مردم تاثیری بگذارد، راه های دسترسی را هم تخریب كرد. در بخش دیلمان راه ها تثبیت بستر، زیرسازی و آسفالت شد اما از اسپیلی تا كارخانه سیمان باید توسط كارخانه سیمان انجام گیرد.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل در پاسخ به عدم پوشش آنتن تلفن همراه در منطقه سیاهكل به دیلمان و همین طور عدم شبكه دهی تلوزیون در این مناطق اظهار داشت: برای رفع مشكل پوشش آنتن دهی تلفن همراه در راه سیاهكل به دیلمان، بتازگی جلسه ای با حضور وزیر ارتباطات و مسئولین استانی در لاهیجان داشتیم كه مقرر شد با گسترش خطوط فیبرنوری مشكل آنتن دهی تلفن همراه در راه سیاهكل به دیلمان برطرف شود؛ درباب شبكه های صدا و سیما نیاز به راه اندازی دكل داریم كه راه اندازی هر دكل ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد این در شرایطی است كه مجموعه اعتبارات شهرستان سیاهكل حدود ۱۱ میلیارد تومان است و از سویی صدا و سیما نیز با محدودیت اعتباری مواجه می باشد ولی با این تفاسیر پیگیری های لازم جهت رفع مشكل مردم در حال انجام می باشد.
وی درباب عدم وجود اداراتی نظیر میراث فرهنگی، پخش فراورده های نفتی، تعاون روستایی، اوقاف و... در سطح شهرستان لاهیجان و سیاهكل، افزود: پیگیر راه اندازی این ادارات در سطح حوزه انتخابیه هستیم اما مدیران كل تقاضا دارند كه ابتدا باید امكانات لازم را فراهم آوریم كه باتوجه به تنگناهای موجود با مشكلاتی در این زمینه فراهم هستیم.
نیكفر درباب اجرای طرح بومگردی در لاهیجان و سیاهكل اشاره كرد: آیا این طرح های بومگردی در آینده همچنان منبع درآمدی خواهند داشت؟ و متقاضیان توانایی باز پرداخت تسهیلات را دارند؟ این موارد همچون نكاتی است كه باید مدنظر قرار گیرد؛ طرح های گردشگری در سطح شهرستان داریم و در شهرستان سیاهكل در یك مجموعه ۱۰ هكتاری بناست ۲۰۰ واحد بومگردی روستایی راه اندازی شود و تمام تولیدات شهرستان هم در همان مجموعه به مسافران و گردشگران عرضه خواهد شد.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل اظهار داشت: باید طرح های بومگردی به صورت مجموعه راه اندازی شوند تا مدیریت و عرضه خدمات متمركز باشد. از جانب دیگر نباید از موانعی كه برای سرمایه گذاران ایجاد می كنند، بگذریم اگر استعلامات لازم و صدور مجوز بموقع انجام نشود، سرمایه گذار رغبت سرمایه گذاری پیدا نمی كند.
منبع:

1398/06/24
15:49:13
5.0 / 5
4928
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg