شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان:

تورم نقطه به نقطه گیلان در مرداد ماه بالاتر از كشور است

تورم نقطه به نقطه گیلان در مرداد ماه بالاتر از كشور است

به گزارش شمال برگ معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با اشاره به اینكه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه مردادماه سال جاری در كشور و استان به ترتیب برابر 41.6 و 42 درصد است، اظهار داشت: مقدار تغییرات تورم ماهانه در كشور برابر 0.6 درصد و در استان برابر 0.5 درصد است.


وحید طیفوری در گفت وگو با ایسنا، از انتشار شاخص قیمت كالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مرداد ماه 1398 كشور و گیلان اطلاع داد و اظهار نمود: مركز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت كالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع آوری اطلاعات قیمت كالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت برپایه میانگین وزنی قیمت كالاهای مختلف اقدام می كند.
وی افزود: برپایه شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم كل»(مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه ریزی و سیاستگذاری های كلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوك های قیمتی در كوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیشبینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خاطرنشان كرد: برپایه مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه كالاهای خوراكی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم كشور و استان به ترتیب 27.24 و 25.01 درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه كالاهای غیر خوراكی به ترتیب 72.76 و 74.99 درصد است.
طیفوری با اشاره به اینكه نرخ تورم كل كشور و استان گیلان در مرداد ماه به ترتیب 42.2 و 40.2 درصد است، اضافه كرد: استان گیلان در این ماه، در میان 31 استان، در رتبه بیست و چهارم قرار گرفته است.
وی استان قم با نرخ 35.7 درصد را دارای پایین ترین نرخ تورم و استان كردستان با نرخ تورم 50.8 درصد را دارای بالاترین نرخ تورم در كشور دانست و اظهار داشت: همینطور چهار استان مجاور گیلان، یعنی استان های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به ترتیب رتبه های چهاردهم، هجدهم، بیست و یكم و بیست و دوم و استان ساحلی گلستان رتبه سیزدهم را داشته اند.
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان افزود: نرخ تورم گروه عمده خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات كشور و گیلان به ترتیب 63.3 و 64 درصد و نرخ تورم گروه عمده كالاهای غیرخوراكی و خدمات كشور و گیلان به ترتیب 33.7 و 32 درصد بوده است.
وی با اشاره به اینكه مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه مرداد ماه سال جاری در كشور و استان به ترتیب برابر 41.6 و 42 درصد است، متذكر شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان داده است كه مقدار تغییرات تورم ماهانه در كشور برابر 0.6 درصد و در استان برابر 0.5 درصد است.1398/06/15
12:07:33
5.0 / 5
4971
تگهای خبر: خدمات , ساحل , گلستان , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg