شمال برگ ShomalBarg.ir
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان خبر داد

پایش جنگل های گیلان در قالب ۳۲۲ بلوک حفاظتی

پایش جنگل های گیلان در قالب ۳۲۲ بلوک حفاظتی

به گزارش شمال برگ، از گیلان فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، از بلوک بندی اراضی منابع طبیعی گیلان برای حفاظت در بخش های حریق و قاچاق و تصرف و چرای دام مازاد و... آگاهی داد و افزود: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در قالب 322 بلوک حفاظتی مبادرت به پایش عرصه های جنگلی و مرتعی استان می کنند.


سرهنگ محمد قربانی لرد در گفت وگو با ایسنا، با اعلان اینکه سال قبل ۱۳۱ فقره حریق در سطح ۳۸۰ هکتار در سطح اراضی جنگلی استان گیلان به وقوع پیوست، اظهار داشت: شاهد کاهش پنج درصدی در تعداد حریق نسبت به سال ۱۴۰۱ هستیم.
وی همین طور از وقوع ۶ فقره حریق به مساحت حدود چهار هکتار طی دو ماهه امسال در سطح اراضی ملی استان آگاهی داد و اشاره کرد: باتوجه به افزایش دمای هوا و کاهش رطوبت کف جنگل، احتمال وقوع حریق در حوزه های جنگلی و مرتعی استان وجود دارد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به پیش بینی چهار پایگاه اطفای حریق جنگلها در استان، اظهار داشت: هم اکنون پایگاه مرکزی استان(رشت) با ۱۰ تیم اطفاء، عملیاتی بوده و پایگاه غرب استان(تالش) پیشرفت ۹۰ درصدی دارد و طی ماه های آتی به بهره برداری می رسد.
قربانی لرد با اعلان اینکه عملیات اجرائی دو پایگاه شرق(لاهیجان) و جنوب(رودبار) استان هنوز شروع نشده است، اشاره کرد: بیش از فضای فیزیکی، به تجهیزات اطفای حریق و نیروی انسانی نیازمند هستیم.
وی با اشاره به کمبود ۳۰۰ نفری نیروهای حفاظتی در سطح استان، بیان کرد: طبق استانداردهای جهانی هر ۱۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی نیازمند یک نیروی حفاظتی است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، پایگاه اطفاء حریق جنگلی مرکز استان را مجهز به کامیون ها و تانکرها و خودرو های اطفا و تجهیزات انفرادی شامل دمنده و آتش کوب و کوله آب پاش و... دانست و متذکر شد: از ظرفیت همه نیروهای مردمی و بسیجی و امدادی و همیاران طبیعت و دهیاران و... استفاده کردیم و سال قبل ۵۰۰۰ نفر/ساعت آموزش های اطفاء حریق جنگلی را دریافت نمودند.
وی از بلوک بندی اراضی منابع طبیعی گیلان برای حفاظت در بخش های حریق و قاچاق و تصرف و چرای دام مازاد و... آگاهی داد و افزود: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در قالب ۳۲۲ بلوک حفاظتی مبادرت به پایش عرصه های جنگلی و مرتعی استان می کنند.
قربانی لرد از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه حریق و تخریب جنگل و تصرف اراضی ملی و... با شماره های شبانه روزی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ تماس بگیرند و تصریح کرد: نیروهای یگان حفاظت لحظه به لحظه آماده پیشگیری و مقابله با حریق در جنگلها هستند و در این جهت از کمک نیروهای مردمی و همیاران طبیعت و دستگاه های امدادی و خدماتی و... استفاده می نماییم.
منبع:

1402/03/10
10:01:42
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg