شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل بهزیستی گیلان عنوان كرد

شناسایی 113 کودک کار در گیلان

شناسایی 113 کودک کار در گیلان

به گزارش شمال برگ، از گیلان مدیرکل بهزیستی گیلان، از شناسایی ۱۱۳ کودک کار در خیابان در گیلان اطلاع داد و اظهار داشت: به کودکان کار مهارت های زندگی را آموزش می دهیم و بر پیشگیری از ترک تحصیل آنان تاکید می نماییم.


سید مهدی خدمت بین دانا در گفت وگو با ایسنا، گیلان را استانی مسافرپذیر و مهاجرپذیر دانست که با صدمه های اجتماعی مختلف مواجه می باشد و اظهار نمود: اعتیاد، طلاق، بیکاری و سالمندی همچون صدمه های اجتماعی موجود در این استان است.
وی با اشاره به اینکه صدمه اعتیاد در کمین همه خانواده ها قرار دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه اعتیاد خیلی از صدمه های اجتماعی دیگر مانند طلاق و کودکان بدسرپرست را به دنبال دارد.
مدیرکل بهزیستی گیلان کاهش فرزندآوری و سالمندی جمعیت در استان را بیشتر از کشور دانست و اظهار داشت: متاسفانه کاهش جمعیت جوان، سالمندی را بوجود آورده که یکی از صدمه های اجتماعی است.
خدمت بین دانا، با اشاره به اینکه گیلان با اختلاف از سایر استان ها سالمندترین جمعیت را دارد، تصریح کرد: پنجره جمعیتی کشور ۲۵ سال است، اما پنجره جمعیتی در گیلان تا ۱۰ سال دیگر بسته می شود.
ایشان در ادامه افزایش آمار طلاق را باعث افزایش آمار فرزندان طلاق و حتی بد سرپرست دانست و اظهار داشت: بهزیستی با همکاری دادگستری برنامه های مشاوره ای و مداخله ای برای کاهش طلاق دارد.
مدیرکل بهزیستی گیلان ضمن اشاره به انجام آموزش های مجازی و کارگاه های مهارت های زندگی قبل از ازدواج در مدارس، افزود: در گذشته سنت های خوب برای ازدواج وجود داشت، اما امروزه قبح طلاق شکسته شده و خانواده ها خیلی مشاوره های قبل و بعد از ازدواج را جدی نمی گیرند.
وی کودکان کار را یکی دیگر از صدمه های اجتماعی دانست و متذکر شد: کودک کار دو تعریف دارد که در تعریف اول خانواده ها در گذشته فرزندان خویش را که توانایی داشتند بخصوص در روزهای تابستان به کارگاه ها می فرستادند تا حرفه آموزی کنند، اما کاهش تعداد فرزندان سبب شده خانواده ها این شیوه را کنار بگذارند.
خدمت بین دانا، کودک کار در خیابان را تعریف دوم دانست و افزود: قانونگذار در جهت پشتیبانی از کودکان و نوجوانان اجازه کار کردن به افراد ۶ تا ۱۸ سال را نمی دهد.
وی از شناسایی ۱۱۳ کودک کار در خیابان در گیلان اطلاع داد و تصریح کرد: ۹۰ درصد این کودکان مهاجر بوده و هم استانی نیستند و والدین کم سواد و بی سواد دارند بنابراین تعداد زیادی از آنان را زیر پوشش بهزیستی قرار دادیم و ماهانه مستمری ۵۴۶ هزار تومان دریافت می کنند؛ البته درآمد روزانه یک کودک کار در خیابان می تواند از این مستمری بیشتر باشد و بنابراین باید فرهنگ مقابله با تکدی گری را ترویج نماییم تا شهروندان پول پرداخت نکنند و شاهد پدیده کودک کار در خیابان نباشیم.
مدیرکل بهزیستی گیلان ضمن اشاره به فعالیت یک مرکز تربیتی کودک کار در رشت با حضور یک روانشناس و دو مددکار، اظهار داشت: به کودکان کار مهارت های زندگی را آموزش می دهیم و بر پیشگیری از ترک تحصیل آنان تاکید می نماییم.
منبع:

1402/02/31
02:33:16
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آموزش , دریا , رشت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg