شمال برگ ShomalBarg.ir
رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی:

سال ۱۴۰۲ سال مهار تورم و رشد تولید

سال ۱۴۰۲ سال مهار تورم و رشد تولید

به گزارش شمال برگ، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شروع سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، با تبریک عید نوروز به آحاد ملت ایران و همه ملت هایی که نوروز را گرامی می دارند، مهم ترین مساله کشور پارسال را مبحث اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با تکیه بر این که سال جاری هم اقتصاد، مساله اصلی کشور است، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهار تورم و رشد تولید» اعلام نمودند.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای پیام نوروزی خود، ضمن اشاره به تقارن بهار طبیعت با بهار معنویت گفتند: نسیم معنویت در ماه مبارک رمضان شامل حال همه است و باید دل های خویش را در معرض این نسیم الهی و معطر قرار دهیم.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس با مروری کوتاه به سال ۱۴۰۱، این سال را همچون همه سالهای پس از انقلاب اسلامی، همراه با عوارض متعدد تلخ و شیرین دانستند و با تکیه بر این که اقتصاد مهم ترین مساله کشور پارسال بود، افزودند: در قضیه اقتصاد نیزتلخی ها وشیرینی هایی بود، تلخی ها به طور عمده در ارتباط با تورم و گرانی بویژه گرانی قیمت مواد خوراکی و لوازم اصلی زندگی است که افزایش زیادی پیدا کرده اند وبیشترین فشار آن به دهک های پایین جامعه وارد می آید.
ایشان خاطرنشان کردند: البته در قسمت اقتصاد کارهای خوب و سازندگی هایی انجام گرفته که باید به زندگی و معیشت مردم مرتبط شوند.
رهبر انقلاب اسلامی، پشتیبانی از تولید در سال ۱۴۰۱ با راه اندازی چند هزار کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل و همینطور افزایش شرکتهای دانش بنیان وکاهش درصد اندکی از بیکاری را همچون اقدامات مثبت در قسمت اقصاد برشمردند و گفتند: یکی دیگر از نقاط خرسند کننده بخش اقتصاد در سال گذشته، نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای تولیدگران دولتی و غیر دولتی و جلسه با تولیدگران عمده کشور در حسینیه امام خمینی(ره) بود.
حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید براینکه قضاوت ایشان در رابطه با اقدامات تولیدگران کشور مثبت است، به رشد برخی شاخصهای اقتصادی هم اشاره کردند و افزودند: در قسمت بیمه، شاخص ها خوب است و در قسمت های در ارتباط با آب، گاز، راه، و محیط زیست کارهای خوبی انجام گرفته است.


ایشان گفتند: با تاکید می گویم، کارهای خوبی که در قسمت اقتصاد انجام گرفته باید منجر به گشایش در زندگی و سفره مردم بخصوص طبقات ضعیف شود واین مبحث هم جز با برنامه ریزی دقیق و استمرار این کارها، امکان پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی در رابطه با ارزیابی از وضعیت اقتصادی کشور این نکته را متذکر شدند که باید در ارزیابی ها، تلخی ها و شیرینی ها را کنار یکدیگر دید و مجموع آنها را محاسبه کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید براینکه مشکلات اقتصادی فقط مخصوص ایران نیست بلکه حدودا همه کشورها همچون کشورهای دارای اقتصاد قوی و پیشرفته هم گرفتار مشکلات اقتصادی و حتی ورشکستگی بانک ها و بدهکاری های فوق العاده هستند، گفتند: مسؤلان دولتی و همینطور فعالان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باید تمام تلاش خویش را بکار گیرند تا با کاسته شدن تلخی ها و افزایش موفقیت ها، سال جاری یک سال شیرین برای ملت ایران باشد.
ایشان درمورد سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کردند: مساله اصلی و محوری کشور امسال نیز، اقتصاد است. البته این به معنای نبود مشکل در قسمت های دیگر نیست. در کشور مشکلات گوناگونی در زمینه های فرهنگی و سیاسی وجود دارد اما اگر دولت و مجلس و فعالان اقتصادی و گروههای مردمی جوان و پرانگیزه تمام تلاش خویش را برحل مشکلات مردم قرار دهند، خیلی از مسایل دیگر هم حل خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامی، حل مشکلات مردم را در گرو فعالیتهای بنیانی و اساسی اقتصادی همچون تولید و کارهای انسانی همچون مواسات و همیاری های مردمی و کمک به طبقات ضعیف جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: از دیگر کارهای اساسی در کنار تولید، مبحث مهم سرمایه گذاری است که باید مسؤلان دولتی و بخش خصوصی توجه ویژه ای به آن داشته باشند.
حضرت آیت الله خامنه ای ضمن اشاره به عقب ماندگی کشور در زمینه سرمایه گذاری در دهه نود تاکید کردند: یکی از خلاءهای جدی مبحث سرمایه گذاری است که باید با برنامه ریزی زمینه آن فراهم و صورت گیرد.
ایشان افزودند: من با در نظر گرفتن همه این جهات بویژه مبحث تورم به عنوان مشکل اصلی و همینطور تولید به عنوان یکی از کلیدهای نجات کشور از مشکلات اقتصادی، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهارتورم و رشدتولید» اعلام می کنم.
حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: باید مسؤلان و فعالان اقتصادی و فعالان مردمی و فرهنگی و همینطور صداوسیما که وظیفه فرهنگ سازی را برعهده دارد، همه همت خویش را بر این دوموضوع قرار دهند تا در درجه اول تورم مهار شود و کاهش پیدا کند و در درجه بعد زمینه افزایش تولید فراهم شود.
رهبر انقلاب اسلامی در انتها پیام نوروزی خود ضمن ابراز ارادت به حضرت بقیه الله الاعظم(عج)و طلب علو درجات برای روح مطهر امام بزرگوار و شهدا، از خداوند متعال خوشبختی و شادی و نوروزی ملت ایران در سال جدید را مسئلت کردند.1402/01/01
14:42:44
5.0 / 5
181
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg