شمالبرگ ShomalBarg.ir
استاندار گیلان:

در آینده نمی توانیم فقط منتظر بارش باران باشیم

در آینده نمی توانیم فقط منتظر بارش باران باشیم

شمال برگ: به گزارش شمال برگ، از گیلان استاندار گیلان ضمن اشاره به نگرانی ها در رابطه با تأمین آب در فصل پیش روی کشاورزی استان اظهار داشت: طی سالهای آینده نمی توانیم فقط منتظر بارش باران باشیم و باید با برنامه ریزی و مشارکت مردم از ذخایر آبی مان به صورت بهینه استفاده نماییم.


اسدالله عباسی امروز در جریان بازدید از پروژه های لایروبی و ساماندهی آب بندان های شهرستان های لنگرود و آستانه اشرفیه در گفت و گو با خبرنگاران، یکی از برنامه های راهبردی استان را استفاده از ظرفیت های آبی همچون آب بندان ها و استخرها دانست و اظهار داشت: طی سال قبل سعی کردیم از ظرفیت سد سفیدرود، چاه ها، آب رودخانه ها و نهرهای سنتی استفاده نماییم و سال جاری هم با عنایت به نگرانی های ناشی از کاهش باران برای فصل زراعی پیش رو، برنامه ریزی هایمان جلوتر و بهتر از سال گذشته است.
وی با تکیه بر لزوم استفاده صحیح از ظرفیت های آبی استان اظهار داشت: سردهنه ای که امروز در شهرستان لنگرود از آن بازدید کردیم یکی از سردهنه های بزرگی است که بیشتر از ۲۰۰۰ هکتار از زمینهای زراعی مردم را زیر پوشش قرار می دهد.
استاندار گیلان اضافه کرد: به علت نوساناتی که در جریانات رودخانه وجود داشت، مردم هزینه هایی را متحمل می شدند و بر همین اساس، یک کار اساسی اینجا درحال اتفاق افتادن است و به منظور استفاده بهینه و اصولی از ظرفیت آب در این منطقه، قرارداد اجرای این پروژه با پیمانکار بسته شده است.
عباسی افزود: همینطور در لنگرود آب بندان بزرگی است که سالیان سال به حال خودش رها شده بود اما سال جاری لایروبی ۵۰۰ هکتار از این آب بندان را آب منطقه ای استان آغاز کرده و بخشی را هم جهاد کشاورزی انجام می دهد؛ ضمن این که بخش هایی هم توسط پیمانکاران صورت می گیرد.
وی افزود: اعتباراتی برای بخش هایی که در ارتباط با شبکه هاست، پیشبینی شده و امید داریم با همکاری مردم، سال آینده نسبت به سالهای گذشته به خوبی آب استان را مدیریت نماییم و از تمامی ظرفیت های آبی گیلان بهره وری لازم را داشته باشیم.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه اهتمام داریم تقویم زراعی را هر چه سریع تر با هماهنگی جهاد کشاورزی و آب منطقه ای در استان با همراهی مردم داشته باشیم، اظهار داشت: در تقویم زراعی طوری برنامه ریزی می نماییم که کشاورزان بتوانند از امکاناتی که برای آمادگی مزارع شان شامل توزیع بموقع کودهای مورد نیاز همچون پتاس، بذرهای مورد نیاز کشاورزان و همینطور آماده شدن شبکه های آبیاری مدرن و نیمه مدرن و تسطیح اراضی و مکانیزاسیون لازم است انجام می دهیم تا برداشت مان را به صورت علمی داشته باشیم و از حالت سنتی بیرون برود.
عباسی تصریح کرد: طی سالهای آینده نمی توانیم فقط منتظر بارش باران باشیم و باید با برنامه ریزی و مشارکت مردم از ذخایر آبی مان به صورت بهینه استفاده نماییم و اگر مردم مشارکت داشته باشند، جای نگرانی نیست.
منبع:

1401/12/13
09:27:54
5.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg