شمالبرگ ShomalBarg.ir

مرگ ۱۳۸ قطعه باکلان در سواحل چاف گیلان

مرگ ۱۳۸ قطعه باکلان در سواحل چاف گیلان

به گزارش شمال برگ، از گیلان رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود ضمن اشاره به مرگ تعداد ۱۳۸ قطعه باکلان در سواحل چاف اظهار داشت: بر مبنای شواهد موجود گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی در دام صیادان پره علت مرگ است.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، حسین جهش ضمن اشاره به دریافت گزارش در خصوص مرگ تعداد قابل توجهی باکلان در سواحل چاف شهرستان لنگرود، اظهار نمود: بررسی این مورد در دستور کار قرار گرفت بر مبنای شواهد و مدارک اولیه گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی علت مرگ احتمالی این تعداد باکلان است.
وی افزود: بررسی اصلی علت مرگ در حوزه کاری ما نبوده و در ارتباط با اداره کل دامپزشکی است اما بر مبنای شواهد موجود گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی علت مرگ بوده است.
جهش خاطرنشان کرد: هر ساله با آغاز فصل صید در دریای کاسپین و وجود دامهای صیادان در دریا، شاهد استقرار این دامها در محدوده وسیعی از آبهای ساحلی لنگرود هستیم. با عنایت به سبک زندگی و نوع تغذیه این گونه، شاهد خفه شدن جمعی آنها توسط تورهای ماهیگیری هستیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود اظهار داشت: در همین خصوص پرونده قضایی ضد پره صیادی تشکیل و در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است.
جهش ضمن اشاره به تکرار این مورد در سالهای گذشته و استانهای همجوار، اضافه کرد: با عنایت به جمعیت بالای این گونه از پرندگان در استانهای شمالی و حتی دنیا هر ساله شاهد مرگ و میر برخی از باکلان های گرفتار در تورهای صیادی هستیم که در مقابل جمعیت بالای این پرنده ناچیز است.
گفتنی است؛ باکلان یک واژه‌ی روسی است و نامهای دیگر این پرنده قره قار، قره غاز، دارغاز، آب قُنبِل (و در افغانستان: آزمند) است. باکلان ها در سررده‌ی خانوادهٔ باکلانان جای می گیرند. باکلان ها نوک انحنادار یا داسی شکل دارند که نوک آنها به سمت پایین خمیده شده است. در میان انگشتان پاهای آنها پرده ی کامل به هم پیوسته وجود دارد که از مشخصات پرندگان دریایی است.
این پرندگان به علت احتیاج به شنا، بال های نسبتا کوتاهی دارند. به همین دلیل، آنها بیشتر از هر پرنده دیگری در پرواز انرژی مصرف می کنندهمه ی گونه های این پرندگان ماهی خوار هستند و با غواصی از سطح آب ماهی را می گیرند. بعضی از گونه های این پرندگان تا عمق ۴۵ متری شیرجه هم می زنند. علاوه بر ماهی، این پرندگان از خرچنگ ها، دوزیستان و نرمتنان هم تغذیه می کنند.1401/09/17
23:22:35
5.0 / 5
288
تگهای خبر: حفاظ , دریا , ساحل , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg