شمالبرگ ShomalBarg.ir
استاندار گیلان:

میرزا کوچک متعلق به همه ایران و گیلان است

میرزا کوچک متعلق به همه ایران و گیلان است

به گزارش شمال برگ، از گیلان استاندار گیلان اظهار داشت: در سالهای قبل مظلومیت میرزا داشت به فراموشی سپرده می شد و تعدادی از جریان های خاص این شخصیت را در اختیار گرفته بودند، اما میرزا متعلق به همه ایران و گیلان است و مولفه های مبارزاتی میرزا و فاکتورهای عملکردی او کاملا مشخص بوده است.


اسدالله عباسی پنج شنبه ۱۰ آذرماه در کنگره بین المللی شهید میرزا کوچک جنگلی که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، این روحانی مجاهد را پرچمدار نهضت اسلامی در ایران دانست و اظهار داشت: رهبر انقلاب با آن نگاه ظریف و هوشمندانه ای که به تاریخ دارند، چندین بار از میرزا یاد کردند و نهضتش را همچون مینیاتوری از جمهوری اسلامی در گیلان دانستند.
وی با اعلان اینکه رهبر انقلاب در دیدار اخیر با بسیجیان نیز با گرامیداشت یاد و نام میرزا کوچک خان و رییس علی دلواری و شیخ محمد خیابانی، این شهدای عظیم الشان را شهدایی دانستند که با فرهنگ بسیجی مبارزه را شروع کردند، اضافه کرد: در سالهای قبل مظلومیت میرزا داشت به فراموشی سپرده می شد و تعدادی از جریان های خاص این شخصیت را در اختیار گرفته بودند، اما میرزا متعلق به همه ایران و گیلان است و مولفه های مبارزاتی میرزا و فاکتورهای عملکردی او کاملا مشخص بوده است.
استاندار گیلان با اهمیت ترین شاخصه میرزا را اسلام خواهی دانست و افزود: وقتی که میرزا کوچک به عنوان یک طلبه با شکست نهضت مشروطه مواجه گردید، پرچم مبارزه را در گیلان برافراشت و زمانی که برخی تجزیه طلبی را مطرح می کردند، در حد توان خودش نهضتی آزادی بخش را شروع کرد.
عباسی با اعلان اینکه بگفته مورخان میرزا مقابل تمام دشمنان ایران یکسان می جنگید، اشاره کرد: میرزا هم مسلمان بود و هم عدالتخواه و در کنار آزادی خواهی، تمامیت ارضی ایران را مد نظر داشت و هیچ گاه با دشمن سازش نکرد پس نسل های حال و آینده بایستی میرزا را بشناسند و از داستان مبارزات و خستگی ناپذیری ها و اعتقادات راستین و توکل به خدا و تاکید بر نماز اول وقت و... او الگو بگیرند.
وی عنوان کرد: امروز وظیفه همه محققین و اندیشمندان و پژوهشگران است که واقعیت های زندگی میرزا را رونمایی کنند و این کنگره فرصتی است که نشان دهیم همچون میرزا نباید در سختی ها و مرارت ها تسلیم دشمنان شویم.
استاندار گیلان با اعلان اینکه میرزا همزمان با استبداد و استعمار مبارزه کرد و راهش را راه ائمه اطهار(ع) و امام حسین(ع) قرار داد، اظهار داشت: امام خمینی(ره) بدنبال نهضت جنگل در سال ۱۳۴۲ چنین حرکتی را شروع کرد که ثمره آنرا در انقلاب شکوهمند سال ۱۳۵۷ مشاهده کردیم.
وی آزادی خواهی و عدالت طلبی میرزا را الگوی تاریخی دانست و افزود: بااینکه در دوران رژیم پهلوی با دستکاری تاریخ خیلی به شخصیت میرزا توجه نشد، اما پس از فرمایشات رهبری در دهه ۸۰ نیز شاهد کارهای ویژه ای درباره ی میرزا نبودیم؛ البته دولت سیزدهم تلاش خوبی را برای معرفی بیشتر میرزا کوچک نه فقط برای گیلان و ایران، بلکه برای دنیا آغاز نموده است.
منبع:

1401/09/11
13:43:47
5.0 / 5
252
تگهای خبر: رشت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg