شمال برگ ShomalBarg.ir
وزیر ارشاد:

آرمان میرزا کوچک رهایی از استبداد و استعمار بود

آرمان میرزا کوچک رهایی از استبداد و استعمار بود

شمال برگ: به گزارش شمال برگ، از گیلان وزیر ارشاد، آرمان میرزا کوچک را رهایی از استبداد و استعمار دانست و اظهار داشت: این مجاهد بزرگ با یاران اندک و صدیقش جهاد را شروع کرد.


محمدمهدی اسماعیلی پنج شنبه ۱۰ آذرماه در کنگره بین المللی شهید میرزا کوچک جنگلی که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، از این روحانی عظیم الشان بعنوان یک مجاهد بزرگ یاد کرد و اظهار داشت: گیلان استان فرهنگ و هنر است و تاریخ پر عظمتی دارد.
وی با اشاره به اینکه گیلان در همه تحولات بزرگ ایران عزیز ما در دوره های مختلف بخصوص در دوران معاصر درخشیده و پیشگام بوده است، اضافه کرد: شهدای بزرگ گیلان در دفاع مقدس و در دفاع از حرم و در دفاع از امنیت برای همه ما الهام بخش بوده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گیلان را مهد علمای وارسته و کم نظیر همچون آیت الله بهجت فومنی(ره) دانست و خاطرنشان کرد: گیلان استان مشاهیر و اندیشمندان بزرگ و فراموش ناشدنی مردم ایران است.
اسماعیلی با اشاره به اینکه گیلان علاوه بر شعر و ادبیات و علم و فقاهت، در دانش های نوین هنری همچون تئاتر و سینما و موسیقی هم گیلان سرآمد و کم نظیر است، اظهار داشت: سالهای پایانی قرن سیزدهم شمسی سالهای خاصی در تاریخ معاصر ایران بود و کشور و ملت عزیز ما در روزهای پر رنج و محنتی به سر می بردند.
وی افزود: به واسطه حضور گسترده استعمارگران در آن سالهای پر از غم و اندوه، اتفاقات ناگوار زیادی رخ داد و ایران ما تا حد واگرایی کامل جلو رفت و بی نظمی و ناامنی بیداد می کرد.
وزیر ارشاد ضمن اشاره به صدمه دیدن وحدت ملی و انسجام سرزمینی ما در آن روزها، تصریح کرد: روزهایی که استعمارگران به واسطه قرارداد ۱۹۰۷ در سرزمین ما جولان می دادند و ایران رسما به محل تاخت و تاز قدرت های خارجی بخصوص روس و انگلیس تبدیل گشته بود و حاکمان نالایق امور را به دست داشتند، روزهای تلخ و سیاهی بر مردم می گذشت و بنابراین در چنین شرایطی شخصیتی مانند میرزا کوچک به پا خاست و با عزمی راسخ و دلی امیدوار و مدد عنایات الهی مجاهدت کرد.
وی آرمان میرزا کوچک را رهایی از استبداد و استعمار دانست و اظهار داشت: این مجاهد بزرگ با یاران اندک و صدیقش جهاد را شروع کرد.
اسماعیلی با اشاره به اینکه امکان دارد همه نهضت ها در دوران خودشان به سرانجام نیکویی ختم نشوند، افزود: به ظاهر گویی نهضت میرزا هم به شکست انجامید، اما بذری بود در سرزمین پر استعداد ایران که بعدها در آن درخت تناوری از جهاد و نهضت و انقلاب رشد کرد و اعتلا یافت و ثمره ای چون انقلاب شکوهمند اسلامی را به وجود آورد.
وی ضمن اشاره به عظمت نهضت میرزا، افزود: برگزاری چنین کنگره هایی فرصتی برای معرفی شخصیت های بزرگ و نهضت های اثرگذار می باشد، چونکه امروز در شرایطی قرار داریم که دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه ماست و درصدد ایجاد و تکرار روزهای ناگوار و حوادث تلخ گذشته در این سرزمین برآمده است.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه دشمن در دوره های مختلف اسم و عنوان و هدفش را تغییر می دهد، اما دشمنی اش همان است، تصریح کرد: دشمنان در پایان قرن سیزدهم به دنبال تجزیه کامل ایران بودند، اما بزرگانی مانند میرزا کوچک و آیت الله مدرس ایستادند و مقاومت کردند تا جامعه ایرانی گرفتار واگرایی نشود بنابراین دشمنان از این مورد دست بر نداشته اند. علاوه بر جریان اشغال ایران به دست متفقین، در ایام پس از پیروزی انقلاب هم شاهد چنین دسیسه ای بودیم که چطور دشمن در آتش واگرایی های محلی و منطقه ای می دمید؛ به امید این که در جامعه ایرانی انشقاق ایجاد نماید و امروز هم با همین نگاه و راهبرد به ایران می نگرد و به دنبال اختلاف افکنی و یاس آفرینی است و می خواهند مردم از آینده کشور دست بکشند.
وی ضمن اشاره به حوادث اخیر رخ داده در کشور، تلاش مجدد دشمن برای ایجاد شکاف بین صفوف مردم و دوقطبی سازی جامعه را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: تحلیل گران تاریخ به روشنی می فهمند بهانه هایی که امروز دستاویز این حرکات قرار گرفته، فقط با یک راهبرد را دنبال می کند و آن از بین بردن وحدت سرزمینی در ایران است.
اسماعیلی ایران مستقل، متحد و قوی را خار چشم دشمنان دانست و متذکر شد: ایرانی که بتواند نقش آفرینی منطقه ای کند و بعنوان یک قدرت جهانی اثرگذاری بین المللی داشته باشد برای دشمنان قابل قبول نیست.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه دشمنان هر روز با یک بهانه و دسیسه می خواهند جلوی موفقیت های بزرگ ایران را بگیرند، از نیک اندیشان و خیرخواهان و اصحاب فکر و اندیشه و اهلی فرهنگ و هنر خواست پیشگام جهاد تبیین باشند که رهبر انقلاب بر همگان فرض فرموده اند و اضافه کرد: باید به شبهاتی که دشمن مطرح می کند پاسخگو باشیم.
وی با تکیه بر ضرورت استماع نقدهای منصفانه در کنار تبیین دستاوردها و پیشرفت های نظام و ملت، اظهار نمود: باید برای رفع اشکالات تلاش نماییم و حرف های منتقدین و معترضین را در قالب قانون بشنویم؛ البته دولت انقلابی و مردمی وظیفه خود می داند با همه اقشار و گروه ها بنشیند و صحبت کند و گزارش دهد و پیشنهاد بگیرد و تلاش راسخی برای از بین بردن صدمه ها داشته باشد، چونکه بی نیاز از سفارش و نقد و پیشنهاد و انذار نیستیم و حتما باید از ظرفیت نخبگان و روشنفکران دغدغه مند بهره ببریم تا تجربیات تلخ گذشته را در نهضت مشروطه و قیام جنگل تکرار نکنیم.
اسماعیلی با اشاره به اینکه دشمن همواره به واگرایی ها دامن می زند، اظهار داشت: امروز باید با یک حکمرانی عقلانیت محور، خردمحور و گفت و گو محور جلو برویم که برنامه راهبردی دولت سیزدهم برای مدیریت امور عمومی جامعه است.
وی هدف از معرفی شخصیت های مجاهد همچون میرزا کوچک را نمادسازی هویتی دانست که باید به جامعه عرضه شود و تصریح کرد: شخصیت های ناصح و مجاهد همچون میرزا کوچک مشفقانه برای پیشرفت ایران نقش آفرینی کردند و بنابراین باید از آنان برای ساختن ایرانی قوی، پرشکوه و آباد الگو بگیریم.
منبع:

1401/09/11
02:14:44
5.0 / 5
253
تگهای خبر: رشت , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg