شمالبرگ ShomalBarg.ir

همایش ضرورت اشاعه فرهنگ بانک خون بند ناف در گیلان انجام شد

همایش ضرورت اشاعه فرهنگ بانک خون بند ناف در گیلان انجام شد

شمال برگ: از گیلان همایش ضرورت اشاعه فرهنگ بانک خون بند ناف در گیلان که بمنظور ذخیره سازی سلامت با حضور مرتضی ضرابی، مدیرعامل بانک خون بندناف رویان در سالن اجتماعات دانشکده بهداشت رشت اجرا شد.


مرتضی ضرابی امروز در همایش ضرورت اشاعه فرهنگ بانک خون بند ناف در گیلان که بمنظور ذخیره سازی سلامت در سالن اجتماعات دانشکده بهداشت رشت با حضور جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت و خمام در مجلس و محمدرضا نقی پور، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، اظهار داشت: سلول های بنیادی مهم ترین سلول های خون ساز است که در مغز استخوان و بافت استخوان یافت می شود.
وی اضافه کرد: خون بند ناف پس از جمع آوری و انتقال به لابراتوار بعد از انجام تست های کنترل کیفی، ویروسی و میکروبی فریز شده و برای مدت طولانی نگهداری می شود. نمونه خون بند ناف در تانک های محتوای نیتروژن مایع تا ۲۵ سال نگهداری می شود.
ضرابی با اعلان اینکه دو نوع بانک خون عمومی و خصوصی داریم، اشاره کرد: در بانک خون عمومی خانواده ها نمونه خون را اهدا کرده و مالکیتی ندارند، بانک خون خصوصی خانواده ها قرارداد می بندند و با پرداخت هزینه برای آینده نمونه خون بند ناف را ذخیره می کنند.
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان، اظهار داشت: ۸۰۰ هزار نمونه خون بند ناف در ۱۲۰ بانک عمومی جهان و حدود ۷ میلیون نمونه خون بند ناف در ۲۵۰ بانک خصوصی ذخیره سازی انجام شده است.
وی اظهار داشت: پس از بیماریهای خونی، بیماریهای عصبی مهم ترین بیماری است که درحال انجام کارآزمایی بالینی سلول درمانی آن هستیم. در رویان چند کارآزمایی بالینی شامل فلج مغزی، اوتیسم، آرتروز انجام شده است. اهمیت کارآزمایی بالینی این است که به بهبود بیماران کمک می نماید.
ضرابی با اشاره به راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی در رویان، اظهار داشت: پالایشگاه محصولات زایمانی شامل خون بندناف، بافت جنین، خون آمنیوتیک، سرم خون بندناف است که حدود ۲۰ نوع فراوری متفاوت را می توان از زباله های زایمانی استخراج کرد. افراد باید پیش از زایمان نسبت به عضویت در بانک خون بند ناف اقدام نمایند برای اینکه در حین زایمان فقط ۳ الی ۵ دقیقه تا پیش از لخته شدن خون زمان داریم که نسبت به جمع آوری خون بند ناف اقدام نماییم.
جبار کوچکی نژاد، نماینده شهرستان های رشت و خمام در این همایش با اعلان اینکه جهاد دانشگاهی همیشه در عرصه پژوهش و تحقیقات پیشگام بوده، اظهار داشت: انتظار می رود که قسمتی از ظرفیت های رویان به گیلان هدایت شود برای اینکه این استان با وجود ظرفیت های گوناگون نیاز به مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دارد.
وی با اشاره به سفر رییس سازمان انرژی هسته ای به گیلان اضافه کرد: یکی از نیازهای گیلان در زمینه کشاورزی در این سفر تامین شد امیدواریم گیلان بتواند قطب کشاورزی هسته ای شود.
کوچکی نژاد اضافه کرد: انتظار داریم دستگاه هایی که باید مسیر را برای حضور مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در گیلان بازگشایی کنند، این اقدام را انجام دهند تا هم خدمات دهی و هم اشتغالزایی در استان رونق بگیرد.
در ادامه دکتر حمیدرضا مسکنی، سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان اظهار داشت: ۲۰ هزار نوزاد سال قبل در استان متولد شده اند که فقط ۲۵۰ نمونه خون بند ناف ذخیره شده که در مجموع آمار قابل توجهی نیست و در امتداد ترویج سلامتی به کمک جامعه پزشکی نیاز داریم.
وی اضافه کرد: جهت پشتیبانی از خانواده ها تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه رسالت منعقد شده تا افراد بتوانند با بهره مندی از تسهیلات آسان تر نسبت به ذخیره خون بند ناف اقدام نمایند.
در ادامه محمدرضا نقی پور، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم با اشاره به کارهای مشترک علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در نشست مشترکی که با حضور مدیرعامل بانک خون بندناف رویان و سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی داشتیم، پیرو کارهای مرکز رویان در گیلان و پژوهش های درمان ناباروری نکاتی عنوان شد که باید مدنظر قرار گیرد.
وی اضافه کرد: همه عناوینی که جهاد دانشگاهی ورود می کند مهم، اساسی و پیچیده است که از نقاط قوت جهاد محسوب می شود؛ تمام کارهای جهاد به شدت کاربردی و در امتداد سلامت جامعه است و همیشه در بیانات مقام معظم رهبری هم شنیده ایم که نسبت به کارهای جهاد دانشگاهی تاکید و تشویق دارند.
محمدحسین احمدی، دبیر نهاد مردمی رسالت در گیلان هم اضافه کرد: بانک قرض الحسنه رسالت در پی انعقاد تفاهم نامه ای با رویان نسبت به ارائه تسهیلات قرض الحسنه به خانواده ها اقدام می کند، این آمادگی وجود دارد که در قالب وام با کارمزد دو درصد زمینه لازم جهت بهره مندی خانواده ها از امکانات بانک خون بند ناف رویان فراهم گردد.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، در آخر از ۳۰ دانش آموز شرکت کننده در مسابقه نقاشی روز جهانی بانک خون بند ناف و همین طور ۱۸ کادر اتاق عمل و پزشک که در پروسه ذخیره سازی خون بند ناف در استان مشارکت داشتند، تجلیل و قدردانی گردید.1401/09/01
21:55:23
5.0 / 5
109
تگهای خبر: خدمات , رشت , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg