شمال برگ ShomalBarg.ir
نجفی:

توزیع اعتبارات در کشور عادلانه نیست

توزیع اعتبارات در کشور عادلانه نیست

به گزارش شمال برگ، نماینده مردم آستانیه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم به سبب روحیه فسادستیزی و عدالت محوری به رییس جمهور رای دادند، اما توزیع اعتبارات کشور در سطوح مختلف عادلانه نیست.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، ابراهیم نجفی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور، اظهار داشت: با اهمیت ترین شاخصه ای که موجب شد مردم در انتخابات ریاست جمهوری به شما رای دهند، روحیه فسادستیزی و عدالت محوری شما بود. متاسفانه توزیع اعتبارات کشور در سطوح مختلف عادلانه نیست، دیوان محاسبات در اقدامی قابل تحسین نسبت به انتشار برش دو ماهه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۱ اقدام نموده است و دقیقا میزان درآمد و هزینه کرد دستگاه های اجرائی را به تفکیک اعلام نموده که کاملا مشهود است عدالت در توزیع اعتبارات رعایت نشده است.
وی با اعلان اینکه سهم استان گیلان از ۵۰ هزار میلیارد تومان ظرفیت ماده ۵۶ تبصره ۴ قانون بودجه۱۴۰۱ چه میزان است؟ اشاره کرد: آقای رئیسی در تذکر شفاهی ماه گذشته به وزیر نیرو اعلام کردم میزان برخورداری از کابل خودنگهدار در استان گیلان و حوزه انتخابیه ام ۲۰ درصد و متوسط کشوری ۵۰ درصد است، ولی باوجود پیگیری تا حالا اقدام موثری در جهت تقویت شبکه توزیع برق انجام نشده است.
نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم اشاره کرد: باتوجه به ورود مسافر در روزهای تعصیلات به استان گیلان که جمعیت آن از ۲.۸ دهم میلیون نفر به ۶ میلیون نفر می رسد، زیرساخت های استان گیلان در زمینه برق، آب و مخابرات کاملا فرسوده است و چنانچه اصلاح نشود تبدیل به بحران جدی خواهد شد. چرا نباید دستگاه های اجرائی به وظیفه قانونی خود عمل کنند و عدالت را در توزیع اعتبارات بر طبق اصل سوم قانون اساسی رعایت کنند؟ ظاهرا تذکرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عصاره فضایل ملت هستند برای برخی از وزاری دولت سیزدهم بی ارزش و بی اثر است.
نجفی در ادامه خطاب به رییس جمهور اظهار نمود: در سالی که به نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شده است و باید تمام مسئولان اهتمام خودرا برای اجرائی شدن شعار سال به کار گیرند، متاسفانه محیط زیست مانعی برای اجرائی شدن تعدادی از پروژه های تولیدی مثل شیلات بندرکیاشهر تبدیل گشته است. کاربری بندر کیاشهر در سال ۱۴۰۰ بر طبق درخواست وزارت جهاد کشاورزی و مصوبه هیات وزیران از صیادی- گردشگری به صیادی تبدیل گشته است، این مصوبه با حضور سازمان محیط زیست انجام شده است، اما امروز محیط زیست مانع از صدور مجوز جهت بهره برداری از اسکله بندرکیاشهر جهت پرورش ماهی در قفس با چشم انداز ۲۱ هزار تن در سال است.
عضو کمیسیون کشاوزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اضافه کرد: سوال اینجاست که اگر اسکله بندر کیاشهر ظرفیت صیادی نداشت چرا محیط زیست با تغییر کاربری این بندر از صیادی- گردشگری به صیادی موافقت کرده است؟ اگر بهر دلیلی ظرفیت صیادی ندارد چرا محیط زیست پاسخ شفاف و مشخص خودرا به دولت اعلام نمی کند که کاربری بندر کیاشهر به گردشگری تبدیل گردد و اشتغالزایی برای هزاران جوان در شهرستان آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر فراهم گردد.
نماینده مردم آستانه اشرفیه خطاب به وزرای جهاد کشاورزی و نیرو عنوان کرد: استان گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار زمین شالیزاری یکی از قطب های اصلی تولید برنج در کشور می باشد که در سالهای اخیر به سبب بحران کمبود آب، تولید برنج با چالش های جدی روبه رو شده است، پس از شما می خواهم برای حل این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهید.
ایشان سپس یادآورشد: تامین اعتبار لازم جهت لایروبی آب بندان های استان گیلان به مساحت ۹۰۰۰ هکتار به عنوان منبع مهم دخیره آب کشاورزی، تامین اعتبار لازم جهت تجهیز پمپاژهای برقی و دیزل، برنامه جهش تولید برنج و یارانه تولید به شالیکاران با جدیت مورد توجه قرارگیرد و مبنا بر این نباشد که قیمت واقعی برنج با کیفیت گیلان با هر نگرشی کاهش پیدا کند که این مساله موجب از میان رفتن انگیزه تولیدکننده و لطمه به بخش کشاورزی می گردد. همین طور باید توسعه واحدهای دانش بنیان در بخش کشاورزی، ارتقاء و بهبود شاخص مکانیزاسیون کشاورزی در تولید محصولات کشاورزی در زیربخش های مختلف، تقویت دیپلماسی غذایی در میان کشورهای همسایه خصوصاً کشورهای اوراسیا در صادرات محصولات کشاورزی ایران، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
نجفی خطاب به وزیر نیرو اشاره کرد: وزارت نیرو باید جهت آب کشاورزی در پرباران ترین استان کشور مسئولانه رفتار و سرمایه گذاری نماید و از ۷ تا ۸ میلیارد متر مکعب آبی که از جلگه به دریای خزر می ریزد برای ۲ ماه از سال جهت نیاز شالیزارها برای تقویت امنیت غذایی چاره اندیشی کند. متاسفانه خط اعتباری مکانیزاسیون به سبب محدودیت مالی عملا غیر فعال شده و بانک کشاورزی فقط بوسیله منابع و مصارف، تسهیلات متقاضیان درخواست ماشین آلات و مکانیزاسیون را پرداخت می کندکه عملا نه محترمانه و سردرگمی است.
او در آخر خواهان توجه ویژه به تاس ماهیان دریای خزر شد و اظهار داشت: ایران جزء چند کشور مهم دنیا در این عرصه می باشد. همین طور تقویت منابع مالی و بودجه مورد نیاز طرح تجهیز و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری در جهت مصرف بهینه آب، کاهش هزینه تولید و ورود آسان مکانیزاسیون از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.1401/05/23
15:32:57
5.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg