خانه خلاق شاهد یک تیر و دو نشان

خانه خلاق شاهد یک تیر و دو نشان

خانه خلاق و نوآوری شاهد تنکابن که بعنوان دومین خانه کشوری در نوع خود از اوایل خرداد ماه سال جاری شروع به کرده است، توانمندسازی جامعه روستایی را هدف اصلی خود قرار د اده تا با رونق کسب و کارهای خرد، بستر مناسبی را برای شکوفایی اقتصاد در روستاهای منطقه فراهم آورد.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایرنا، این خانه در قالب سیاست ها و اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با حمایت ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق و برنامه توسعه زیست بوم شرکتهای خلاق در خصوص کمک به توسعه اقتصاد خلاق از راه پشتیبانی از شکل گیری، توسعه طرح و کسب و کارهای مبتنی بر خلاقیت، نوآوری و فناوری، پشتیبانی از ایجاد و توسعه زیرساخت های توسعه دهنده صنایع خلاق شکل گرفته است.
خانه های خلاق و نوآوری یکی از هسته های مهم کمک به تسهیل و تسریع ایده و طرح های خلاقانه و نوآورانه محسوب می شوند و تیم های آنها از ایجاد کسب و کار و تجاری سازی محصولات حمایت می کن ند. برنامه این خانه ها مشتمل بر عرضه خدمات زیرساخت و استقرار، عرضه خدمات تجاری سازی، توسعه بازار، بازارسازی، مشاوره تجاری سازی و آموزش عملی و حل مسئله برای توسعه طرح های شرکتهای نوپا جهت راه اندازی کسب و کارهای خلاق است.
از اهداف کلان این برنامه میتوان به شناسایی طرح های خلاق و نوآورانه در حوزه های مختلف صنایع خلاق و فرهنگی، شناسایی، جذب و پشتیبانی از ایده های خلاق در زمینه های اصلاح و بهبود روش های ساخت و تولید، تأمین قطعات یا مواد اولیه، بسته بندی، بازاریابی، تبلیغات، فروش، نشر و عرضه، صادرات و بهره برداری، پشتیبانی از توسعه محصولات حوزه صنایع خلاق و فرهنگی با رویکرد صادراتی و توسعه بازار صادراتی، افزایش انگیزه و مشارکت نیروهای ایده پرداز و فرصت سازی در جهت رشد اقتصادی و فرهنگی کشور و اشتغال زایی به همراه توسعه پایدار اقتصادی بخصوص در بخش خصوصی اشاره نمود.
همچنین پیوند نیروهای آکادمیک و متخصص با حوزه های عملی کسب و کار، کاهش ریسک اجرای برنامه های تبدیل ایده به محصول توسط صاحبان ایده، کاهش زمان و افزایش اثربخشی برنامه تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی ایده، ایجاد شبکه ها و سامانه های منتورینگ، مشاوره، آموزش، ساخت و تولید و آزمون در جهت کاهش هزینه ها، افزایش کیفیت، دسترسی، بهره وری و رقابت پذیری، آموزش و ارتقاء هدفمند و متمرکز دانش، مهارت و تجربه نیروی انسانی فعال در زمینه های مرتبط و عرضه مشاوره ­های تخصصی (فنی و تجاری سازی) به منظور تسریع فرآیندها و پیشگیری از تکرار خطاها و عوامل شکست طرح ها در راه عملیاتی شدن در کل زنجیره ایده تا بازار از دیگر اهداف کلان این برنامه به حساب می آید.
در این راستا خانه خلاق شاهد تنکابن واقع در غرب مازندران بعنوان دومین خانه خلاق شاهد کشور در روستای « لزربن » بخش مرکزی این شهرستان افتتاح شد تا گامی موثر در جهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در منطقه برداشته شود.

توانمندسازی جامعه روستایی
مدیر خانه خلاق شاهد تنکابن در مورد فعالیتهای این مرکز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مرکز تلاش داریم تا از راه آموزش و مشاوره هایی که به مردم روستاهای منطقه می دهیم، آنها را نسبت به ظرفیت های موجود آگاه و حساس نماییم تا با ایجاد ارزش افزوده، کسب و کارهای خرد رونق بیشتری بگیرد.
روح الله گلین مقدم اضافه کرد: با بنیاد شهید و ایثارگران کشور تفاهمنامه ای امضا کردیم که به جامعه ایثارگری خدمات بدهیم و آنها را از راه آموزش ها و مشاوره هایی که عرضه می گردد، توانمند سازیم تا وارد فضای کسب و کار شوند یا به کسب و کار خود رونق بیشتری بدهند.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی جامعه روستایی در اولویت نخست برنامه ها قرار دارد، عنوان کرد: اینجا مرکز شتاب دهنده و خدمات دهی به استارتاپ ها است و در این حوزه، هم ما افراد را شناسایی می نماییم و هم افراد علاقه مند جهت آموزش و دریافت مشاوره ها به ما رجوع می کنند.
گلین مقدم تصریح کرد: آموزش هایی که عرضه می گردد از نوع آکادمیک نیست و بیشتر میدانی است تا علاقه مندان حوزه کسب و کارهای خرد در سریعترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسد.
وی خاطرنشان کرد: با رونق اقتصاد روستایی علاوه بر این که بافت سنتی منطقه حفظ می شود، از مهاجرت به شهرها و فروش زمین ها به غیر بومی ها هم جلوگیری به عمل خواهد آمد.

به بلوغ رسیدن ایده
معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خانه خلاق بعنوان مراکز شتاب دهنده برای ایجاد مشاغل جدید، مشاوره، آموزش و... می تواند نقش تأثیر گذاری در کاهش بیکاری و ایجاد انگیزه در جوانان جویای کار منطقه داشته باشد.
ام البنین کاسگری با اشاره به اینکه این مراکز می تواند بستر مناسبی را برای ورود استار تاپ ها جهت عرضه طرحهای نوآورانه در چارچوب برنامه و... فراهم نماید اضافه کرد: از مزیت های قابل قبول کسب و کارهای نوپا، رشد سریع آنها است و ازاین رو در شرایط کنونی کشور که شاهد آمار بالای بیکاری نسل جوان هستیم، رشد استارتاپ ها به افزایش اشتغال به کار کمک شایانی می کند.
وی عنوان کرد: خانه های خلاق و نوآوری کمک می کنند ایده به بلوغ رسیده و مراحل ایده تا محصول، محصول تا بازار و بازار تا صادرات را بپیماید.
به گفته معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری تنکابن، خانه های خلاق و نوآوری، توسعه علوم انسانی را مدنظر داشته و درصدد تولید محصولات باکیفیتی هستند که رضایت مردم را به دنبال داشته باشد.
وی ضمن اشاره به این که خانه های خلاق بعنوان ابزاری مناسب نقش مهمی را در تقویت اقتصادهای خلاق ایفا می کنند، خاطرنشان کرد: مسیر پیش روی خانه خلاق و نوآوری کاملا شفاف و روشن است و باید گام های موثرتری در این حوزه برداشته شود.

اشتغال زایی با رونق کسب و کارهای خرد
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران هم در آیین افتتاح خانه خلاق شاهد تنکابن ضمن استقبال از چنین طرح هایی به منظور حل مشکل اشتغال جامعه ایثارگری، بر لزوم نهادینه کردن مهارت با استفاده از توان محیطی جهت بهره مندی از مزیت منطقه ای تصریح کرد.
سعید کهنسال اضافه کرد: راه اندازی مراکز خلاق و رشد دهنده کسب و کارهای خرد می تواند در ایجاد اشتغال پایدار تأثیر گذار باشد.
وی با اشاره به اینکه محصول ساخته شده باید قابلیت رقابت پذیری و برند شدن را داشته باشد عنوان کرد: در این حوزه نگاه باید از قالب تقلیدی تغییر کند و به سمت ایده های خلاق و نو اثربخش برود.
کهنسال تصریح کرد: باید عوامل موثر در ایجاد یک شغل را شناسایی کرد و بر مبنای استعدادها و ظرفیت ها، توان منطقه ای پیدا کرد، تا در فضای کسب و کار موفقیت حاصل گردد و تلاش هایی که در این حوزه صورت می گیرد با نگاه ترویجی همراه باشد.
به گفته مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران، باید با کمترین امکانات به بهترین نتیجه برسیم و برای تحقق این امر مهم باید به دنبال آن باشیم که بیشترین بهره وری را ایجاد نماییم.
وی خاطرنشان کرد: باید در این حوزه از توان منطقه ای بخصوص در حوزه گردشگری بهره لازم را برد.


منبع:

1401/03/22
21:32:47
5.0 / 5
196
تگهای خبر: آموزش , اقتصادی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵