پیگیری مصوبات سفر استانی رئیس جمهور ؛

ورزشگاه شهید وطنی در آستانه مرحله کاشت بذر چمن

ورزشگاه شهید وطنی در آستانه مرحله کاشت بذر چمن

به گزارش شمال برگ عملیات بهسازی و تعویض چمن ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر در فاصله حدود دو ماه مانده به پایان مهلت تعیین شده توسط رئیس جمهور به مرحله مهمی رسیده؛ لوله گذاری زمین چمن برای اجرای شبکه گرمایش از کف آخرین مراحل را طی می کند و مقدمات ایجاد بستر مناسب کاشت چمن در حال انجام می باشد.


به گزارش شمال برگ به نقل از خبرگزاری ایرنا، تنها ورزشگاه لیگ برتری مازندران که طی ماه های اخیر بهسازی آن به مهم ترین پروژه ورزشی این استان تبدیل شد، این روزها چند گام تا کاشت بذر چمن فاصله دارد. طبق مشاهدات و پیگیری ها، عملیات بهسازی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر در ایام اخیر به مرحله ریختن خاک بستر کاشت چمن نزدیک شده و مقرر است طی روزهای آتی خاک مناسب و مورد نیاز برای این مرحله حساس و مهم پروژه به ورزشگاه انتقال یابد.
مشاهده آخرین وضعیت ورزشگاه شهید وطنی نشان داده است که لوله گذاری شبکه گرمایش از کف زمین چمن این ورزشگاه به صورت کامل انجام شده و در بخش های دیگر همچون سکوی ضلع غربی هم عملیات بهسازی در حال انجام می باشد. اما با عنایت به قرار داشتن در هفته های پایانی لیگ بیست ویکم، هواداران همچنان نگران هستند که نساجی فصل بیست ودوم را هم نتواند در ورزشگاه خانگی اش آغاز کند. این در حالیست که مجریان پروژه طبق دستور رئیس جمهور در مسافرت هیئت دولت به مازندران که ۲۰ اسفند انجام شده بود، حدود دو ماه فرصت دارند تا ورزشگاه را به صورت کامل آماده کنند و مسؤلان استان هم معتقدند که پیشرفت پروژه بشکلی است که نساجی می تواند فصل بعدی لیگ برتر را در قائمشهر آغاز کند.
پیشرفت مطابق برنامه زمان بندی
مدیرکل ورزش و جوانان مازندران در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت اجرای عملیات بهسازی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر و کاشت چمن طبیعی می گوید: طبق روزشماری که برای پروژه در نظر گرفته شد، تا زمان تعیین شده توسط رئیس جمهور محترم ۶۰ روز باقی مانده است. کار هم مطابق برنامه زمان بندی درحال پیشرفت است و الان به مرحله حساس پروژه رسیده ایم.
حسن رنگرز می افزاید: شاید طی روزهای اخیر این طور به نظر رسیده باشد که سرعت اجرای پروژه کم شده است. در حالیکه این طور نیست. اجرای شبکه لوله ای گرمایش از کف مرحله بسیار دقیق و حساسی در این پروژه است و بعد از آخر لوله گذاری، شبکه باید در چند نوبت با بالاترین دقت و حساسیت تست شود. چونکه اگر جایی از این شبکه گذاری مشکلی داشته باشد و گرفتار افت فشار شود بعد از خاکریزی و کاشت چمن عملا نمی توان کاری برای اصلاح آن انجام داد. بنا بر این اجرای این بخش از پروژه دقت بسیار زیادی را می طلبد.

وی اظهار می کند: بعد از این مرحله مشاور پروژه باید عملکرد پیمانکار این قسمت از عملیات را تایید کند تا پیمانکار بعدی خاکریزی مصالح شسته را انجام دهد. مورد مهم و حساس بعدی تأمین مصالح مورد نیاز برای بسترسازی کاشت چمن است. بعد از لوله گذاری شبکه گرمایش از کف، به قطر ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر خاکریزی باید صورت گیرد. برای این خاکریزی به مصالح دانه بندی صفر تا ۸ میلیمتر نیاز است. ضمن اینکه مصالح باید بدون نمک و آهک باشد. همین خصوصیت ها هم کار را کمی دشوار و حساس می کند.
حساسیت بالای بسترسازی برای کاشت چمن
این مسئول خاطرنشان می کند: مصالح مورد نیاز این مرحله با چنین خصوصیت هایی را نمی توان در هر معدنی یافت. بعد از بررسی های انجام شده توانستیم ۹ معدن را در استان بیابیم که مصالح با دانه بندی و کیفیت ویژه برای این پروژه را تولید می کنند. از این ۹ معدن هم بعد از بررسی های انجام شده و آزمایش خاک، فقط مصالح ساخته شده در یک معدن تایید شد. نتیجه آزمایش خاک روز یکشنبه -۲۵ اردیبهشت- اعلام گردید. بلافاصله برای تأمین مصالح با معدن مورد تایید رایزنی ها ضورت گرفت و مقرر است طی همین روزها انتقال مصالح هم صورت گیرد. البته خوشبختانه به لحاظ مالی و اعتباری با عنایت به نگاه ویژه ای که از جانب بخش دولتی به این پروژه وجود دارد چالشی نداریم.
مدیرکل ورزش و جوانان مازندران اظهار می کند: مبحث دیگر درباره روند اجرایی مرحله خاکریزی پروژه، در نظر گرفتن شرایط دمایی هوا در زمان اجراست. لوله های گرمایش از کف در گرما گرفتار انبساط می شوند و تغییر وضعیت می دهند. ازاین رو باید مصالح شب ها و در خنکی هوا روی لوله ها ریخته شود. این مورد هم مقداری سرعت کار را تحت الشعاع قرار می دهد.
رنگرز می گوید: مطابق برنامه زمان بندی کاشت بذر چمن ورزشگاه شهید وطنی باید در نیمه اول خرداد صورت گیرد. البته کاشت بذر سه روز زمان می برد و مرحله نگهداری و مراقبت به زمان طولانی تری نیاز دارد. در مجموع پیشرفت کار خوب است.
پویایی پروژه در ۱۵ جبهه کاری
وی می افزاید: با مدیریت مستقیم استاندار محترم همه توان موجود در استان برای به سرانجام رسیدن این پروژه به کار گرفته شده و امیدواریم که همه بخش ها مطابق برنامه زمان بندی پیش برود. اما باید این نکته را هم در نظر داشت که چنین پروژه ای حساسیت های خاص خویش را دارد. یعنی مانند ساخت پل و ساختمان و جاده نیست، بلکه مقرر است بستر را برای پرورش یک موجود زنده به نام چمن آماده نماییم. ازاین رو نمی توانیم به هر شکلی و با هر محصولی کار را پیش ببریم و دقت کار را فدای سرعت نماییم. چون بعدا به مشکل برمی خوریم.

مدیرکل ورزش و جوانان مازندران درباره عملیات اجرایی سایر بخش های پروژه هم می گوید: عملیات بهسازی ورزشگاه شهید وطنی صرفاً به کاشت چمن محدود نمی گردد. بلکه در ۱۵ جبهه کاری پروژه درحال اجراست که همگی طبق جدول زمان بندی باید پیش برود.
رنگرز اظهار می کند: در بقیه بخش ها همچون سکوی ضلع غربی هم کارها در حال انجام می باشد. بعضی از اقدامات دیگر در چارچوب خریدهای کارفرمایی و در رابطه با فازهای بعدی پروژه هم درحال پیگیری و انجام است تا سایر قسمت های ورزشگاه مانند پیست تارتان دور زمین و سکوها هم در موعد مقرر به بهره برداری برسد.
تیم فوتبال نساجی مازندران هیچ یک از مسابقات فصل جاری مسابقات را در قائمشهر برگزار نکرد و کل فصل را با خانه به دوشی پشت سر گذاشت و تا کنون در پنج شهر به جز قائمشهر و چهار استان به جز مازندران از حریفانش میزبانی کرد. ورزشگاه شهدای ساری، ورزشگاه نقش جهان اصفهان، ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد، ورزشگاه آزادی تهران و ورزشگاه انقلاب کرج در این فصل میزبان بازی های خانگی نساجی بودند. بازی خانگی بعدی نساجی هم مقرر است در ورزشگاه شهید دستگردی تهران برگزار گردد تا تعداد ورزشگاه های خانگی موقت نساجی در این فصل به ۶ برسد.
از ۱۹ مرداد سال گذشته که عملیات تعویض چمن ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر برای میزبانی نساجی از رقابت های لیگ برتر شروع شد تا اواخر سال گذشته عملیات بهسازی این ورزشگاه روندی طولانی و بسیار پر فراز و نشیب داشت. تا جایی که بارها صدای اعتراض هواداران نساجی را بلند کرد و سبب درخواست ها و حتی انتقادهای آنها از مسؤلان تراز ملی برای رسیدگی به وضعیت بهسازی این ورزشگاه شد.
عملیات تعویض چمن ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر بعد از آخر بازی های خانگی نساجی در لیگ بیستم شروع شد و قرار بود که تا قبل از آغاز لیگ بیست ویکم به اتمام برسد. مدتی بعد اعلام گردید که این ورزشگاه برای نیم فصل دوم لیگ بیست ویکم تکمیل می شود، اما توقف های پی درپی به علل مختلف همچون تأمین نشدن اعتبار سبب شد که اجرای این پروژه با تأخیر طولانی مدت همراه شود.
پس از سفر رئیس جمهوری به مازندران که ۲۰ اسفند سال گذشته انجام شد، پیگیری برای تکمیل این پروژه وارد فاز جدیدی شد. چونکه رئیس جمهور در انتها این سفر برای تکمیل عملیات بهسازی ورزشگاه مهلت چهار ماهه تعیین کرد. از اولین روزهای سالجاری هم با پیگیری و دستور استاندار و تشکیل کارگروه ویژه به ریاست مشاور ارشد و دستیار ویژه استاندار اجرای عملیات بهسازی سرعت گرفت.
با دستور استاندار مازندران مقرر شد احمد ثلاثی بعنوان دستیار ویژه استاندار و رئیس کارگروه ویژه پروژه بهسازی ورزشگاه وطنی تا زمان تکمیل ورزشگاه، هر چهارشنبه بازدیدی میدانی از ورزشگاه داشته باشد و گزارش پیشرفت پروژه را به استاندار عرضه کند.


منبع:

1401/02/27
22:50:27
5.0 / 5
198
تگهای خبر: تولید , خرید , زمین , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴