سرپرست شركت گاز مازندران:

پتروشیمی میانکاله مشترک شرکت ملی گاز ایران است

پتروشیمی میانکاله مشترک شرکت ملی گاز ایران است

به گزارش شمال برگ ایرنا- سرپرست شرکت گاز مازندران اظهار داشت: پتروشیمی میانکاله با پرداخت هفت میلیارد تومان از جانب شرکت مجری طرح به حساب شرکت ملی گاز ایران، مشترک این شرکت شده است.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایرنا، قاسم مایلی رستمی روز دوشنبه در نشست خبری اضافه کرد: از آن جایی که مصرف روزانه گاز پتروشیمی میانکاله حدود ۶ میلیون متر مکعب ارزیابی شده، شرکت ملی گاز ایران با دریافت هفت میلیارد تومان این شرکت را بعنوان مشترک به ثبت رسانده است.
وی افزود: طبق اعلام رسمی شرکت ملی گاز ایران، شرکت گاز استان مازندران متعهد شده است تا به غیر از چهار ماه از فصل سرد سال، گاز روزانه مورد نیاز هشت ماه از سال پتروشیمی میانکاله را بعد از افتتاح تأمین کند.
سرپرست شرکت گاز مازندران اظهار داشت: بر مبنای تفاهمنامه شرکت پتروشیمی میانکاله با شرکت ملی گاز ایران، همزمان با افتتاح این کارخانه که از آغاز سال ۱۴۰۵ اعلام شده است، شرکت گاز باید انرژی گاز آنرا تأمین کند و به توجه به اینکه مطابق برنامه چشم انداز شرکت ملی گاز ایران، اکتشاف و بهره برداری از گاز در کشور از ۷۵۰ میلیون متر مکعب روازنه فعلی باید تا چهار سال آینده به یک میلیارد و ۵۰۰میلیون متر مکعب برسد، تأمین این مقدار گاز برای این شرکت مادر در استان اصلا مشکلی نخواهد داشت.
مایلی رستمی ساخت پتروشمی را لازمه توسعه مازندران بخصوص در بخش اشتغالزایی توصیف کرد و اضافه کرد: بررسی ها از فعالیتهای پتروشیمی در کشورهای مختلف دنیا نشان داده است که این چنین طرح هایی بدون هیچ گونه مضرات زیست محیطی در دل کوه، جنگل مراتع و حتی در کنار سکونتگاه های مردم در شهرها فعالیت دارند.
وی اظهار داشت: این طرح بسیار مهم اشتغالزایی به رغم همه مخالت های زیست محیطی قابلیت اجرایی در منطقه حسین آباد میانکاله را دارد و اطلاعات ما نشان داده است که عملیات اجرایی این طرح در آینده نزدیک باردیگر از سر گرفته خواهد شد و سازمان محیط زیست هم طبق مقررات اجرای این طرح را تایید کرده است.
به گزارش شمال برگ به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماجرای ساخت پتروشیمی میانکاله در اراضی مرتعی حسین آباد بهشهر مازندران همزمان با سفر هیات دولت به مازندران توسط وزیر کشور در بیستمین روز اسفندسال گذشته کلنگ زنی شد حاشیه های گوناگونی به دنبال داشت تا جایی ۲۲فروردین ماه سال جاری بر مبنای دستور رئیس جمهوری، سرپرست معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای به مدیرعامل شرکت پتروشیمی امیرآباد مازندران، با بیان توقف اجرای پروژه پتروشیمی میانکاله، صدور مجوز این پروژه را منوط به انجام مطالعات تکمیلی و تایید سازمان حفاظت محیط زیست عنوان نمود.
از آن جایی که وضعیت اقلیمی و جغرافیای منطقه میانکاله در شرایطی است که این شبه جزیره کوچک بعنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده و نه تنها به لحاظ طبیعی توانایی جای دادن صنایع آلاینده ای چون پتروشیمی را ندارد، بلکه به لحاظ قانونی هم امکان ساخت چنین سازه هایی وجود ندارد، شخص رئیس جمهور دستور توقف آنرا داده است و هفته گذشته هم با حضور میدانی معاون حقوق عامه و جلوگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور درجمع خبرنگاران اعلام گردید که پتروشیمی میانکاله فاقد مجوز زیست محیطی است و بر همین مبنا امکان ادامه و اجازه فعالیت ندارد.
تاکنون کارشناسان زیادی تاکید کرده اند که ساخت مجتمع پتروشیمی در این منطقه صدمه های محیط زیستی فراوانی به همراه دارد و می تواند معیشت و سلامت مردم منطقه را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.
پتروشیمی مازندران که در فاصله حدود پنج کیلومتری تالاب بین المللی میانکاله جانمایی شده به قول موافقان اجرای این پروژه همه مجوزهای لازم برای آغاز عملیات را دارد، اما سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه متولی صدور مجوز نهایی ارزیابی زیست محیطی بارها اعلام نمود که هنوز مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی این پروژه اجرا نشده و تا زمان تکمیل مطالعات هم هیچ گونه عملیات عمرانی نباید صورت گیرد. تا جایی که مسعود عالیخانی سرپرست معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ۱۷ فروردین در نامه ای به مدیرعامل پتروشیمی مازندران تاکید کرد تا قبل از تکمیل مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی از هر گونه عملیات اجرایی تا قبل از بررسی ها و عرضه نظریه کارشناسی خودداری شود.


منبع:

1401/02/27
11:42:52
5.0 / 5
226
تگهای خبر: حفاظ , دریا , ساری , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵