داشته ها و نداشته های انزلی از فضای سبز شهری

داشته ها و نداشته های انزلی از فضای سبز شهری

از گیلان بنظر می رسد شهروندان انزلی با وجود دسترسی به طبیعت سرشار و پوشش جنگلی منطقه از لحاظ داشتن فضای سبز شهری در مضیقه هستند.


فضای سبز شهری به منطقه ای پوشیده از گیاه در داخل و اطراف شهرها اطلاق می شود که با کاشت درخت، گل، چمن و سایر گیاهان و برمبنای نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین وتخصص های در رابطه با آن برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی راه اندازی شده و حفظ و نگهداری می شود که این فضا علاوه بر تعدیل و تلطیف هوا سبب زیبا آفرینی در شهر می شوند.
در جامعه ما متولی ایجاد و نگهداری فضای سبز با شهرداری هاست و البته عموم شهروندان نیز با احساس مسئولیت در مقابل این ثروت زیبا می توانند کمک کار متولیان امر باشند.
اما بنظر می رسد انزلی طی سال های گذشته و با تاکید بر وجود جنگل های هیرکانی که عمری چندین میلیون ساله دارند و در هر چهار گوشه خارج از شهر، هر جا که از دسترس ساخت و سازها در امان مانده، چشم و دل هر بیننده ای را می نوازد و سیراب می کند، توجه کمتری به فضای سبز داخل شهر شده است و هرگاه دلمان طبیعت و درخت و طبیعت سبز خواسته، به دل جنگل پناه بردیم.
مهدی خلیلی، شهردار بندرانزلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون دو گلخانه بزرگ که هر کدام فضایی در حدود ۷۰۰ متر مربع دارند در انزلی وجود دارد که تا حالا از ظرفیت این فضا به درستی استفاده نشده است.

شهرداری انزلی تبدیل به قطب گلخانه ای منطقه غرب گیلان شود
وی با اعلان اینکه این دو محل برای تولید گل و گیاه می تواند در اختیار همشهریان قرار بگیرد، اضافه کرد: یکی از گلخانه ها هنوز زیر بار هیچ کشت و کاری نرفته و تا حالا مغفول مانده است.
خلیلی اشاره کرد: در همین راستا مبادرت به گرفتن مشاور کردیم و به زودی از طرح های مطالعاتی آنها با رویکرد این که مقرر است شهرداری انزلی تبدیل به قطب گلخانه ای منطقه غرب گیلان شود، استفاده خواهیم کرد.
شهردار بندر انزلی اشاره کرد: در بودجه سال آینده نیز عدد خوبی را به این مساله اختصاص دادیم و منتظر اعلام نظر شورا در این مورد هستیم در حقیقت مقرر است نیروهای متخصص را به کار بگیریم و از نظرات و مشاوره های آنها بهره برده و این فضا را به سمت فضای اقتصادی شدن ببریم.
وی با اعلان اینکه تلاش ما این است تولیدات ما در مرحله اول مورد استفاده استان قرار بگیرد، اضافه کرد: البته نیم نگاهی نیز به کشورهای حاشیه دریای خزر داریم که در صورت برنامه ریزی صحیح می توانیم به کشورهای دیگر هم صادرات داشته باشیم البته این قسمت مستلزم برنامه ریزی دقیق تر و رایزنی بیشتر است.
خلیلی، با اشاره به این که همه کارشناسانی که با آنها صحبت کردیم زیرساخت های شهرداری را برای رسیدن به این جایگاه کاملا مطلوب می دانند، اشاره کرد: خودم را موظف می دانم فضا و رتبه ای که قابل دسترسی است را برای شهرستان بندر انزلی دنبال کنم.

شهروندان در زمینه نگهداری فضای سبز کمک کنند
شهردار بندرانزلی درباب فضاهای سبز شهری اظهار داشت: وقتی هدف گذاری را آنقدر بزرگ و مطلوب می بینیم طبیعتا به این موضوعات هم توجه کردیم و فکر می کنم قسمتی از آنرا اکنون در بخش فضای سبز شهرداری در گلکاری ها و موضوعات اینچنینی داخل شهر می توان دید.
وی در ادامه با اشاره به این که برای سال آینده در بودجه پیشنهادی که تقدیم شورا شد واگذاری قسمتی از فضای سبز شهری را به بخش خصوصی پیش بینی کردیم، اشاره کرد: این بعنوان یک پیش درآمد خواهد بود و فکر می کنم فضای بیشتری را باید در سال های بعد در اختیار بخش خصوصی بگذاریم.
خلیلی اشاره کرد: این امر مستلزم انسجام در برنامه و قرارداد است که در کوتاه ترین مدت معتقدم همکاران من می توانند به این انسجام برسند و فضا را برای سالهای بعد برای حضور بیشتر بخش خصوصی که می تواند نویدبخش تحول بیشتر در فضای سبز و مبلمان شهری باشد را فراهم نماییم.
وی اشاره کرد: در سالهای قبل همانطور که فیلم هایی نیز در فضاهای مجازی پخش گردید که متاسفانه عده ای درختان کاشته شده را از ریشه درآورده و محل بردند و تعدادی از شهروندان نیز فیلم گرفته و در فضای مجازی پخش کردند فکر می کنم تعهد شهروندی بیشتری در این عرصه لازم داریم. در حقیقت امیدوار هستم شهروندان در زمینه نگهداری فضای سبز ما را کمک کنند.1400/11/02
23:59:30
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵