رقابتی تر شدن قیمت ها در فروشگاه های گیلان

رقابتی تر شدن قیمت ها در فروشگاه های گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان  معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت گیلان اظهار داشت: درج قیمت تولید به جای قیمت مصرف کننده باعث رقابتی تر شدن قیمت ها در فروشگاه ها و حذف واسطه و دلالان می شود.


مهدی نقدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون بیشتر از ۷۰ قلم کالا مشمول درج قیمت تولید به جای قیمت مصرف کننده بر روی کالا هستند و این کار در استان گیلان الان در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: در فرایندی تدریجی که به مرور طرح شفاف سازی قیمت از راه درج قیمت تولیدکننده برخی کالاها اجرایی شود، مصرف کنندگان قیمت هایی متفاوت و رقابتی را در فروشگاه ها احساس خواهند کرد.
نقدی افزود: بازرسان بر رعایت سود منطقی فروش نظارت دارند. قیمت تولیدکننده یا واردکننده درج شده بر روی کالا باید عیناً منطبق با قیمت فروش بر مبنای صورتحساب های صادره (فاکتورهای فروش) باشد.
وی ضمن اشاره به این که اجرای این طرح باعث حذف دلالان و واسطه ها و رقابتی ترشدن قیمت ها در فروشگاه های استان می شود، تصریح کرد: هر گونه تخفیف بیشتر از سه درصد باید با کاهش قیمت فروش تولیدکننده درج شده بر روی کالا صورت پذیرد و تخفیف بیشتر از سه درصد خارج از قیمت درج شده بر روی کالا از مصادیق عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری اعلامی از جانب سـازمان حمایت بوده و باید از این گونه اقدامات خودداری شود.
نقدی افزود: در مواردی از قبیل (مناسبت های ویژه، آخر سال، اعیاد و … ) و ضرورت اعطای تخفیف های مقطعی بیشتر از میزان تعیین شده، واحدهای مربوطه باید نسبت به دریافت مجوز لازم از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محل تولید، به منظور رصد نظارت بر اعطای تخفیف واقعی به مصرف کنندگان اقدام نماید.
معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت گیلان اظهار داشت: حداکثر مبلغی که توسط مجموع حلقه های توزیعی از تأمین کننده تا مصـرف کننده می تواند به قیمت تولیدکننده/واردکننده اضافه شود، شامل مجموع ضریب سود پخش سراسری (۱۰ درصد) و سود خرده فروشی (منطبق با ضرایب خرده فروشی مصوب است.
وی تصریح کرد: در مواردی که توزیع کالا به صورت پخش سراسری نباشد مبلغ فوق به میزان ضرایب سود مصوب مربوطه کاسته می شود.
نقدی اظهار داشت: خرده فروشان باید نسبت به نصب برچسب قیمت مصرف کننده با لحاظ سود و هزینه های مجاز در قالب مصوبات اقدام نموده و همینطور درصد سود اعمالی را هم به صورت شفاف درج کنند.1400/10/29
09:18:33
5.0 / 5
316
تگهای خبر: تولید , دریا , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵