شمال برگ ShomalBarg.ir

قطب پرورش دام سنگین گیلان نیازمند حمایت جدی دولت

قطب پرورش دام سنگین گیلان نیازمند حمایت جدی دولت

از گیلان رئیس اتحادیه دامداران املش اظهار داشت: حمایت جدی دولت از دامداران سبب توسعه دامداری شهرستان و افزیش تولید شیر می شود.


مجتبی آل نبی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه ۳۰ هزار راس دام در شهرستان املش وجود دارد که بیش از ۲۰ هزار راس از این دامها دام سنگین هستند، به مشکلات موجود برای تامین نهاده ها ی دام اشاره نمود و اضافه کرد: گران شدن غذای دام سبب مشکل تر شدن وضعیت درآمدی دامداران شده است.
وی افزود: افزایش هزینه تولید هر لیتر شیر علاوه بر افزایش هزینه نگهداری دام، درمان دام و... باعث شده است که درآمد دامداران کم شود.
آل نبی با اعلان اینکه شیر تولیدی دامهای املش بسیار با کیفیت است، اشاره کرد: شهرستان املش شهرستان قطب پرورش دام سنگین گیلان است و بیش از ۸۰۰ دامدار در این شهرستان از دامداران بسیار فعال محسوب می شوند.
دامداری های املش سنتی هستند
رییس اتحادیه دامداران املش اظهار داشت: نگهداری دام سنگین در املش بصورت سنتی است و شیر تولید شده در این شهرستان علاوه براینکه به همه کارخانجات لبنی گیلان می رود به استان مازندران نیز صادر می شود.
آل نبی افزود: چربی و پروتئین شیر در املش بسیار متناسب است و این موارد بر قیمت شیر تاثیر دارد و بنا بر این مشتریان زیادی دارد و اگر در این شهرستان میزان تولید شیر افزایش یابد بازهم برای فروش آن مشتری وجود دارد.
افزایش سرانه تولید و مصرف شیر دغدغه دامداران املش
وی با اعلان اینکه افزایش سرانه مصرف شیر از دغدغه دامداران این شهرستان نیز است، اشاره کرد: افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات علاوه بر ارتقای سلامتی در جامعه در مقابل بیماری پوکی استخوان زمینه رشد مناسب قد کودکان را نیز تامین می کند. حمایت دولت و اختصاص سوبسید به کارخانجات لبنی برای تحقق این امر می تواند موثر باشد.
رییس اتحادیه دامداران املش اظهار داشت: دولت هر چقدر بیشتر از دامداران حمایت کند دام های کمتری به کشتارگاه خواهند رفت و میزان تولید شیر نیز افزایش خواهد یافت.
جوانان متقاضیان جدید برای ورود به عرصه دامداری در املش
وی با اشاره به این که ۷۰تا ۸۰ درصد دامداران را جوانان می سازند، اشاره کرد: افراد قدیمی به سبب سختی زیادی که دامداری دارد کمتر فعالیت دارند و جوانان جدید نیز متقاضی ورود به این عرصه هستند.
آل نبی افزود: اختصاص تسهیلات کم بهره می تواند کمک موثری به موفقیت متقاضیان فعالیت در دامداری کند و با همتی که در جوانان می بینیم حتما به سود دهی لازم خواهند رسید.1400/09/27
11:56:55
5.0 / 5
364
تگهای خبر: تولید , زمین , فروش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg