نماینده ولی فقیه در گیلان:

نهضت میرزا کوچک جنگلی مقدس بود

نهضت میرزا کوچک جنگلی مقدس بود

به گزارش شمال برگ از گیلان نماینده ولی فقیه در گیلان، نهضت میرزا کوچک را مقدس دانست و اظهار نمود: رمز جاویدالاثر بودن میرزا همین حرکت مقدس اوست، چونکه هر چیزی که مقدس باشد، می ماند.


آیت الله رسول فلاحتی در یادواره روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی و ۱۵۲ شهید روحانی استان گیلان، ضمن اشاره به ایستادگی ملت ایران در مقابل مستبدان و مستکبران در طول تاریخ، اظهار نمود: هر زمان که عزت و عظمت مردم ایران توسط نیروهای خودکامه و مستبد و مستکبر مورد تعرض قرار گرفته، چهره های روحانی همچون میرزا کوچک در راس مبارزات قرار گرفتند و دشمن را به عقب راندند.
وی مبارزات ملت ایران را ضد استبداد و استکبار داخلی و خارجی دانست و اضافه کرد: علما و روحانیون همواره در راس دفاع از کیان ملی و معنوی کشور بودند و جانشان را تقدیم راه خدا کردند؛ یکی از این شخصیت ها که جانش را فدا کرد تا عزت و عظمت و معنویت ملت ایران حفظ شود، میرزا کوچک بود.
امام جمعه رشت از میرزا کوچک بعنوان بزرگمرد تاریخ ایران و گیلان یاد کرد و اظهار داشت: نهضت جنگل یکی از تقاط نورانی تاریخ مبارزات ملت بصیر و آگاه ایران به رهبری روحانیت است بنابراین نیازمند مطالعه و پژوهش و کنکاش درباره این حرکت ملی و انقلابی و اسلامی هستیم و پیرامون رهبر آن هستیم.
آیت الله فلاحتی، پرداختن به شخصیت میرزا و نهضت جنگل را باعث افزایش بصیرت و دشمن شناسی و ظلم ستیزی دانست و تصریح کرد: میرزا کوچک مایه فخر ایران و گیلان است.
وی ضمن اشاره به به آشفتگی و ویرانی حاکم بر جوامع بشری بخصوص جامعه ایران پس از جنگ جهانی دوم، اظهار داشت: این رخداد تلخ و ناگوار ااثرات خودش را در افکار و اندیشه ها و روحیات انسان ها گذاشت؛ به گونه ای که باوجود اعلام بی طرفی دولت وقت در این جنگ، شاهد فرصت طلبی دولت های مستکبر برای تقسیم کشورهای ضعیف بین خودشان بودیم و بنابراین ایران بعنوان یکی از مستعمرات متفقین میدان تاخت و تاز همه جانبه روس و انگلیس قرار گرفت.
نماینده ولی فقیه در گیلان، با اشاره به اینکه میرزای گیلانی با وجود جوانی برای محور رنگ استعمار از جامعه ایرانی تلاش فراوان کرد، اظهار داشت: میرزا در حوزه علمیه شاگرد مکتب علمای بزرگ بود و بنابراین توانست نقش عظیمی در تاریخ ایران ایفا کند.
وی قیام میرزا کوچک را مورد تایید امام خمینی(ره) در آغاز نضهت انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: میرزا علاوه بر شخصیت علمی و معنوی دارای شخصیت سیاسی و اجتماعی بود و نهضت مشروطه روی او تأثیر کرد؛ در واقع میرزا شرایط سیاسی و اجتماعی آن دوران را لمس کرد و به نهضت مشروطه پیوست.
امام جمعه رشت، ضمن اشاره به شخصیت بالنده میرزا در اخلاق و مردم داری، اظهار داشت: مردم گیلان در تاریخ ۸۰۰ ساله ورود اسلام و تشیع به این خطه، علاقه عجیبی به خاندان نبوت و امامت از خود نشان دادند و همین جان مایه باعث استقبال از نهضت میرزا شد و رعب و هراس در دل حکومت مرکزی ایجاد کرد و دشمنان خارجی را به توطئه ضد او واداشت.
وی اخراج قدرت های استعماری و بیگانه شامل روس و انگلیس و عثمانی، مبارزه ضد استبداد داخلی و ایجاد امنیت و معنویت در جامعه ایرانی و گیلان را سه هدف اصلی قیام میرزا دانست و بیان نمود: میرزا یک طلبه و دانش آموخته حوزه علمیه بود و می خواست دین خدا را در بین مردم تبلیغ و ترویج کند بنابراین در تمام دوران مبارزه خود هیچگاه از آداب طلبگی خارج نشد و باآنکه لباس روحانیت را از تن بیرون آورد و در کنار رزمندگان ایستاد، اما در گفتار و رفتار و روابط سیاسی و اجتماعی اش سلوک دینی مشهود بود.
آیت الله فلاحتی، تبیین فرهنگ اسلامی و علوی را شاخصه نهضت میرزا کوچک دانست و افزود: نهضت جنگل هفت سال به طول انجامید و آرامش را از روس و انگلیس گرفت، اما متاسفانه یکسری حوادث و اتفاقات باعث پراکنده شدن اطرافیان میرزا شد.
نماینده ولی فقیه در گیلان، با اشاره به اینکه در طول تاریخ مبارزات ملت ایران شاهد حمایت مردم از حرکت های دارای ماهیت دینی و اسلامی هستیم، اضافه کرد: مردان و زنان این سرزمین همواره از حرکت های مقدس که برپایه آرمان های اسلام و خاندان شکل گرفته تا پای جان حمایت کردند. تقدیم هشت هزار و شهید و ۲۲ هزار جانباز و ۲۷۰۰ آزاده فقط از خطه گیلان نشان دهنده حرکت انقلاب در سایه دین و قرآن و خاندان است.
وی نهضت میرزا کوچک را مقدس دانست و اظهار نمود: رمز جاویدالاثر بودن میرزا همین حرکت مقدس اوست، چونکه هر چیزی که مقدس باشد، می ماند؛ البته دشمنان همواره با حرکت مقدس به مقابله پرداختند و نفوذ آگاهانه را در پیش گرفتند بنابراین یکی از عوامل اصلی شکست خیلی از حرکت های مقدس همچون مشروطه و جنگل و خیابانی ها و کاشانی ها و... نفوذ بود.
آیت الله فلاحتی، ضمن اشاره به بیانات رهبر انقلاب در جمع نخبگان، اظهار داشت: ایجاد غفلت در بین ملت ها، حربه دشمن و غارت ملت ها، دستاورد دشمن است و بنابراین غفلت و غارت باعث شد خیلی از نهضت های به سرانجان نرسد، اما معمار کبیر انقلاب اجازه نداد که ملت غافل شود و آرمان های نهضتش به غارت برود بنابراین جوانان تربیت شده در مکتب امام هم حتی یک وجب از خاک کشور را به بیگانه ندادند.
وی میرزا کوچک را یک قهرمان آگاه، شجاع و مجاهد دانست و متذکر شد: امیدواریم در یکصدویکمین سالگرد شهادت میرزا بتوانیم کمگره جهانی در تراز این شخصیت عظیم و معنوی را برگزار نماییم تا آموزه های نهضت جنگل در اذهان جامعه ماندگار شود.
منبع:

1400/09/11
23:43:57
5.0 / 5
270
تگهای خبر: رشت , زمین , گیلان , نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵