شمال برگ ShomalBarg.ir

ستایش رقمی برای کشت برنج در مناطق سرد و معتدل کشور

ستایش رقمی برای کشت برنج در مناطق سرد و معتدل کشور

از گیلان رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور اظهار داشت: رقم «ستایش» برای کشت برنج در مناطق سرد و معتدل معرفی گردید.


مریم حسینی در گفت و گو با ایسنا درباب معرفی «ستایش» اظهار نمود: این رقم دارای خاصیت های بارزی همچون عملکرد بالا، تحمل به سرما، مقاومت به بیماری بلاست، یکنواختی به هنگام رسیدن، مقاوم به ریزش دانه و ورس و راندمان تبدیل بالاست که برای کشت در مناطق سرد و معتدل سرد مناطق کوهستانی معرفی شده است.
وی ادامه داد: این رقم بعنوان پنجاه و پنجمین رقم برنج در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی معرفی شده است.
حسینی اشاره کرد: از خصوصیات بارز این رقم تحمل به سرما خصوصاً سرمای اول فصل و تحمل به بیماری بلاست است. این رقم از ژرم پلاسم بین المللی برنج متحمل به سرما انتخاب شده است و برای مناطق کوهستانی سرد و معتدل سرد مناسب می باشد.
رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اعلان اینکه تنوع در ژرم پلاسم و حفظ و بهره برداری ذخایر ژنتیکی یکی از اهداف موسسه تحقیقات برنج کشور است اشاره کرد: با معرفی این رقم علاوه بر این که رقمی مناسب مناطق کوهستانی (دارای آب در دسترس) در دسترس کشاورزان قرار می گیرد، سبب ایجاد تنوع در ارقام موجود در ژرم پلاسم برنج ایران می شود.
حسینی به اهمیت تنوع در ژرم پلاسم و حفظ ذخائر ژنتیکی اشاره کرده و پایداری در تولید برنج را مستلزم توجه به غنای ژرم پلاسم و آینده پژوهی درباب تغییرات اقلیمی بر شمرد.1400/08/16
13:16:55
5.0 / 5
628
تگهای خبر: آموزش , تولید , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg