شمال برگ ShomalBarg.ir
فرماندار رشت مطرح كرد

آنفلوانزای پرندگان بیماری مشترک بین انسان و طیور

آنفلوانزای پرندگان بیماری مشترک بین انسان و طیور

از گیلان فرماندار شهرستان رشت ضمن اشاره به این که آنفولانزای پرندگان بیماری مشترک بین انسان و طیور اظهار داشت: انتشار این ویروس می تواند به انواع مختلف صورت گیرد، بنابراین نخستین اقدام این است که در دهیاری ها حساسیت لازم را ایجاد نماییم چون جامعه هدف ما در این مورد روستاییان هستند.


علی فتح اللهی امروز در ستاد جلوگیری از آنفلوانزای فوق حادپرندگان که در فرمانداری شهرستان رشت برگزار شد، اظهار نمود: با آغاز نیمه دوم سال مهاجرت پرندگان به گیلان افزایش می یابد، هر چند هر ساله با عنایت به تغییرات جوی و اقلیمی بر آمار این مهاجران کم می شود.
فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه گیلان قطب تولید طیور در کشور است، اضافه کرد: روزانه حداقل ۵۰۰ تن ظرفیت کشتارگاهی گوشت مرغ در استان داریم، این آمار نشان داده است اگر اتفاقی در این چرخه رقم بخورد، ضربه اقتصادی بالایی وارد می شود.
وی اظهار داشت: در استان مصرف گوشت پرندگان یا مرغ های محلی بسیار بالاست که بر ذبح و کشتار این مرغ ها نظارتی صورت نمی گیرد و نمونه بارز آنرا در بازارهای هفتگی شاهد می باشیم. با عنایت به این که بازارچه ها هم علاوه بر مزایای اقتصادی، دارای ابعاد فرهنگی هم هستند که نمی توان تعطیل کرد و در توسعه فرهنگی و گردشگری تأثیر دارد.
فتح اللهی بیان نمود: در کشتارگاه به علت حضور ناظر و کنترل کیفی و بهداشتی نگرانی وجود ندارد اما در روستاها کنترل بهداشتی دشوار می باشد و نمی توانیم بی تفاوت از این قضیه بگذریم و متاسفانه آنفولانزای پرندگان بیماری مشترک بین انسان و طیور است که جای نگرانی دارد.
فرماندار شهرستان رشت افزود: انتشار این ویروس می تواند به انواع مختلف صورت گیرد، بنابراین نخستین اقدام این است که در دهیاری ها حساسیت لازم را ایجاد نماییم چون جامعه هدف ما در این مورد روستاییان هستند. میتوان در این راستا از وجود نیروهای انتظامی و نظامی با کمترین تبعات اجتماعی بهره مند شد.
وی بیان نمود: حمل و نقل طیور باید با خودرو های بهداشتی و یخچال دار صورت گیرد، کنترل و پیوست بهداشتی و تاییدیه دامپزشکی را داشته باشیم.
فتح اللهی اظهار داشت: لزوم دارد در چارچوب تیم های بهداشتی در مناطقی که احتمال یا سابقه انتشار آنفولانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد، بازدید صورت گیرد؛ این بازدیدها شامل بازارهای هفتگی هم شود. فرهنگسازی از راه آموزش با موفقیت صورت می گیرد.1400/08/03
21:47:38
5.0 / 5
718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg