در رویداد دوشنبه های استارتاپی مطرح شد

بی توجهی، عامل تبدیل شدن پسماندها به مخاطره

بی توجهی، عامل تبدیل شدن پسماندها به مخاطره

به گزارش شمال برگ رییس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به چالش پسماند در استانهای شمالی با تاکید بر این که در بعضی از موارد این چالش ها جنبه های بین المللی می یابد، اظهار داشت: نرخ بازگشت سرمایه در سایر حوزه ها 3 تا 5 سال است، ولی این نرخ در زمینه مدیریت پسماند به 10 سال و بیشتر می رسد، بدین جهت هیچ سرمایه گذاری تمایل ندارد در زمینه ای سرمایه گذاری کند که 10 سال بعد بازگشت سرمایه خواهد داشت.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا دکتر علی معتمدزادگان امروز در رویداد دوشنبه های استارتاپی با موضوع پسماند و محیط زیست که بصورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به چالش های زیست محیطی و بهداشتی ناشی از دفع زباله ها و پسماندها خصوصاً در استانهای شمالی مانند مازندران، اضافه کرد: مشکلات زیست محیطی این استان در بعضی مواقع جنبه های بین المللی می یابد که همچون این جنبه ها می توان به مرگ و میر پرندگانی که از سیبری در فصل زمستان به جنوب دریای خزر می آیند، اشاره نمود.
وی نمونه دیگر از عوارض ناشی از چالش های زیست محیطی را مرگ و میر ماهیان و نگرانی های موجود در حوزه مصرف ماهیان دریای خزر نام برد و اظهار نمود: از زمانی که مناطق شهری توسعه یافته است، پسماندهای شهری در اراضی نزدیک به دریا دفن می شوند که انباشت و انتشار این آلایندگی ها مشکلاتی را در پی داشته است.
معتمدزادگان با اعلان اینکه ۲۰ سال است که زباله ها در استان مازندران در اراضی نزدیک به دریا دفن می شود، اشاره کرد: مدیریت پسماندها در اولویت دولت ها است و هر دولتی که برای آن برنامه منسجمی داشته باشد، از تهدیدها، فرصت سازی خواهدنمود و زمانی پسماندها تبدیل به خطر می شود که نسبت به آن بی توجهی صورت گیرد.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران، با تاکید بر این که معضل پسماند و زباله برای تعدادی از شهرستان ها چون آمل و بابل به حد غیر قابل تحمل رسیده است، اظهار نمود: در شورای شهر و شهرداری استان مازندران مدیریت پسماندها در اولویت قرار می گیرد، ولی این که چرا اقدامات انجام شده به سرانجامی نرسیده است باید علت را در رویه های قانونی حاکم، وجود افراد تصمیم گیر گوناگون جستجو کرد.
وی بازگشت سرمایه را از چالش های عدم تمایل ورود سرمایه گذاران در طرح های بازیافت زباله نام برد و اشاره کرد: نرخ بازگشت سرمایه در سایر حوزه ها ۳ تا ۵ سال است، ولی این نرخ در زمینه مدیریت پسماند به ۱۰ سال و بیشتر می رسد؛ بدین جهت هیچ سرمایه گذاری تمایل ندارد در زمینه ای سرمایه گذاری کند که ۱۰ سال بعد بازگشت سرمایه خواهد داشت.
معتمدزادگان با اشاره به نقش دولت دراین زمینه، تصریح کرد: همانطور که دولت برای خودکفایی در گندم مبادرت به خرید تضمینی می کند، لازم است که برق و سوخت تولید شده از پسماند نیز بصورت تضمینی خریداری شود.
وی راه حل دیگر دراین زمینه را مدیریت فعالیت کودکان کار برای جمع آوری زباله دانست و افزود: هم اکنون کودکان کار در این عرصه با حقوق کمتر از یک میلیون تومان مشغول به فعالیت هستند، در صورتیکه اگر این افراد در قالب شرکتی مشغول به کار شوند، دستمزد آنها نیز مشمول قانون کار خواهد شد.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران، توجه به عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی را از دیگر ضروریات مطرح در زمینه مدیریت پسماند نام برد و اظهار داشت: طبق قوانین بیمارستان ها موظف به بی خطرسازی زباله ها هستند و بعد از بی خطرسازی آنرا به شهرداری برای دفع، تحویل می دهند؛ ولی بیمارستان ها تا جایی که ظرفیت داشته باشند، این زباله ها را در دستگاه اتوکلاو قرار می دهند و در صورتیکه این دستگاه ظرفیت لازم را نداشته باشد، زباله های بیمارستانی همانند زباله عادی دفع خواهد شد.
وی افزود: از طرف دیگر در بعضی از مطب های پزشکان زباله های بیمارستانی تولید می شود که هیچ قانونی برای مجاب کردن پزشکان برای امحاء این نوع زباله ها وجود ندارد.
متعمدزادگان با انتقاد نسبت به بی خطرسازی زباله های بیمارستانی، اشاره کرد: زمانی که پسماندها در زمین دفن می شود، شیرابه و آلایندگی آن به آب های زیر زمینی که در استانهای شمالی به سبب بارندگی بالا، سطح آب های زیر زمینی بالا است، وارد می شوند و همین آب به مصرف خانگی و کشاورزی می رسد و چرخه انتقال آلودگی ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به رویکرد مثبت برگزاری این رویداد، ابراز امیدواری کرد که با برگزاری چنین رویدادهایی، شرکتها و استارتاپ ها در این عرصه وارد شوند.
منبع:

1400/06/16
11:22:11
5.0 / 5
181
تگهای خبر: پسماند , تولید , خرید , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵