شمال برگ ShomalBarg.ir
نماینده ولی فقیه در استان مازندران:

خانه هنرمندان برای توسعه فرهنگی مازندران مطالبه گری کند

خانه هنرمندان برای توسعه فرهنگی مازندران مطالبه گری کند

مازندران نماینده ولی فقیه در استان مازندران در دیدار با اعضای هیات مدیره خانه هنرمندان ساری اظهار داشت: خانه هنرمندان برای توسعه فرهنگی مازندران مطالبه گری داشته باشد.محمدباقر محمدی لائینی در دیدار با اعضای هیات مدیره خانه هنرمندان ساری و مازندران، ضمن گرامی داشت هفته دولت و تقدیر از فرهیختگان هنری، هنرمندان را مجاهدان و جهادگران حوزه فرهنگ و هنر عنوان نمود.
وی هنر را نعمت و ودیعه الهی دانست که به انسان اعطا شد و اضافه کرد: عدم استفاده از ظرفیت هنر در جامعه وهم چنین استفاده نادرست از آن، دو خاصیت است که اگر به شکل مناسب به آن نگریسته نشود، منجر به لطمه نیز می شود.
نماینده ولی فقیه در استان مازندران، عدم توجه به زمینه های فرهنگی هنری، فقدان بهره برداری و عدم احیای آثار فرهنگی را همچون تهدیدها و لطمه های حوزه فرهنگی و هنری دانست و اضافه کرد: این مساله در ساری نیز مغفول مانده است، بدین سبب خانه هنرمندان می تواند در توسعه این ظرفیت ها مطالبه گری داشته باشد.
وی با تاکید بر برگزاری رویداد ۲۰۲۲ که ساری بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی موسوم به «اکو» خواهد شد، خواهان استفاده از ظرفیت های هنری در این رویداد بزرگ شد.
*اهمیت تبلیغ و ترویج هنر
امام جمعه ساری از دیگر ظرفیت های هنر را، انسان سازی و کسب معرفت یاد کرد و بیان داشت: چنین هنرمندی نقش چشمگیری در توسعه اهداف والای انسانی و پیشبرد آرمان ها خواهد داشت؛ بدین سبب وظیفه جامعه هنری در این خصوص، حساس و سنگین است.

محمدی لائینی در ادامه به یکی از ضرورت های جامعه هنری اشاره نمود و تصریح کرد: اهمیت تحرک تبلیغی و ترویجی برای تبیین هنر به جامعه و آحاد مردم ضروری ست و لازم است، ارزش هنر برای جامعه و افکار عمومی بیش از این روشن شود.
امام جمعه ساری، استفاده نادرست از هنر را از لطمه های مهم برشمرد و عنوان کرد: این مساله موجب مظلومیت و انزوای آن خواهد شد. پس نباید هنر سبب سو استفاده گردد و هنرمندان در این عرصه حساس باشند تا هنر از لطمه ها مصون بماند.
وی در عین حال یکی دیگر از وظایف هنرمندان را جهاد فرهنگی هنری عنوان نمود و این مهم را در چند حوزه تشریح نمود.
مبارزه و مطالبه گری ازمسئولان، مبارزه با سوء استفاده های هنری، معرفی و ترویج هنر و ارتقای شناخت عمومی، احیا و توسعه داشته های فرهنگی و هنری، استفاده درست از شیوه های هنری و تعقل در آن و تعامل با دستگاهها و نهادهای همسو و هم افزایی با آنان همچون تاکیدهای نماینده ولی فقیه در استان خطاب به اعضای خانه هنرمندان بود.
*ضرورت الگو سازی فرهنگی هنری
محمدی لائینی در جمع بندی سخنانش بر ایجاد الگویی جامع در زمینه هنر تاکید داشت و اشاره کرد: برای حرکت در راه توسعه فرهنگ و هنر و رسیدن به نتیجه مطلوب، باید الگویی جامع داشت.

وی نداشتن الگو در زمینه ‎؛ صنعت، کشاورزی، گردشگری و دیگر بخش ها را از لطمه های اساسی استان مازندران یاد کرد و از خانه هنرمندان خواست تا ضمن تقویت ظرفیتهای بومی؛ با ایجاد الگویی توسعه محور، هنر مازندران را مبتنی بر داشته های تاریخی، فرهنگی، نخبگان و دیگر ظرفیت ها و استعدادها در راه شکوفایی و تحول مبتنی بر: پایه علم، فرهنگ و هنر، ایمان و عقل توسعه بخشند.

۱۰ انجمن تخصصی خانه هنرمندان ساری فعالیت دارند

در ابتدای این دیدار عبدالرضا اتحاد رئیس هیات مدیره خانه هنرمندان ساری با معرفی خانه و اعضای آن اظهار داشت: خانه تشکلی مردم نهاد است که با حضور نخبگان و هنرمندان بزرگ ساری از سال ۹۶ آغاز به فعالیت نمود و دراین مسیر بدون حمایت بخش دولتی با حمایت اعضایش درباب برگزاری برنامه های گوناگون فرهنگی و هنری اقدام دارد.
وی انجام کارهای اجتماعی و خیرخواهانه همچون؛ کمک به مردم لطمه دیده سیل گلستان، تهیه کپسول اکسیژن برای هنرمندان درگیر ویروس کرونا و کمک به تعدادی از هنرمندان را از دیگر کارهای جنبی این خانه عنوان نمود.
رئیس خانه هنرمندان ساری با بیان هدف این تشکل در پشتیبانی از هنرمندان و توسعه هنر اضافه کرد: ۱۰ انجمن تخصصی در این خانه فعالیت دارند که علی رغم مشکلات مالی، با کم ترین منابع در زمینه کارهای فرهنگی و هنری اقدام می نمایند.
وی از طرح فروش آثار هنرمندان استان مازندران و ساری در سایت تخصصی و صفحه مجازی خانه هنرمندان ساری بعنوان یک بسته حماتی برای هنرمندان یاد کرد و اضافه کرد: زمینه های لازم برای ایجاد یک سایت حرفه های به وجود آمده که به زودی شاهد فعالیت آن خواهیم بود.
رئیس هیات مدیره خانه هنرمندان ساری طرح دانشنامه مشاهیر فرهنگ و هنر ساری را از دیگر نکات مطرحه اتحاد در این جلسه دانست اضافه کرد: طرح این دانشنامه آماده شده است و در صدد تامین منابع مالی آن هستیم تا انشالله ضمن معرفی شخصیت ها و ظرفیت های هنری کهن شهر ساری، سند و بانک اطلاعاتی جامع و مرجع در زمینه مشاهیر ساری تولید شده باشد.
مجتبی کواکبیان، رئیس خانه هنرمندان مازندران نیز در این دیدار بر اهمیت تببین دیدگاه مسئولان نسبت به تشکل های مردم نهاد هنری و پشتیبانی از آن سخن گفت.
ابوطالب ترقی، از دیگر اعضای هیات مدیره خانه به اهمیت ایجاد نشاط اجتماعی اشاره نمود و نقش آنرا در شکل گیری مسیر درست زندگی برای جوانان و جلوگیری از انحرافات اجتماعی موثر دانست و اظهار داشت: هنر ظرفیت موثری در این عرصه دارد و تضمیت آینده ای سالم می باشد.
رضا عابدی از دیگر اعضای هیات مدیره خانه هنرمندان مازندران نیز با تاکید بر نقش موثر هنر و هنرمند در توسعه فرهنگی، فقدان استفاده از این ظرفیت در تصمیم گیری های در رابطه با حوزه فرهنگ و هنر را حلقه مفقوده در توسعه فرهنگی استان مازندران عنوان نمود و بر این اساس خواهان حمایت نماینده ولی فقیه و دیگر مسئولان امر شد.
1400/06/12
14:19:54
5.0 / 5
579
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , زمین , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg