شمالبرگ ShomalBarg.ir
سرانجام پس از سالها انتظار؛

قطار به گیلان رسید

قطار به گیلان رسید

به گزارش شمال برگ همزمان با سفر دكتر روحانی، رئیس جمهور بعد از سالها انتظار مردم گیلان به سر آمد و قطار به رشت رسید.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، سرانجام بعد از 13 سال راه آهن رشت قزوین با حضور دكتر روحانی، رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
طول این راه آهن 164 كیلومتر بوده كه شامل حدود 9 كیلومتر پل و 28 كیلومتر تونل است و از لحاظ محل اجرایی و عبور از كوه های البرز و پیچیدگی كارهای مهندسی یك ابر پروژه عمرانی است كه طولانی ترین پل ریلی و سخت ترین بخش كریدور شمال به جنوب كشور در این راه واقع است.
این راه آهن از ایستگاه سیاه چشمه در شهرستان قزوین شروع و پیش از شهرستان تاكستان از طریق آهن اصلی تهران – تبریز منشعب شده و با گذر از كوهین – شیرین سو به سمت شهرستان های لوشان و منجیل ادامه مسیر داده و با گذشتن از شهرستان های رودبار، امامزاده هاشم به شهرستان رشت ادامه مسیر می دهد و داری 6 ایستگاه در شهرهای مختلف می باشد كه شاخص ترین ایستگاه آن در شهر رشت با زیر بنای 8500 متر راه اندازی شده است.
این پروژه، بزرگترین و موثرترین شبكه ریلی كشور بوده كه در جهت برنامه ریزی دولت برای اتصال مراكز استان ها به شبكه ریلی كشور اجرایی گردیده است و با این اتصال، رشت بیست ودومین مركز استان به شبكه ریلی كشور متصل شد.
اولین مسافران قطار گیلان بعد از افتتاح رسمی، 120 نفر از خانواده معزز شهدا هستند كه عازم مشهد مقدس می شوند. همینطور در هفته های ابتدایی هر دو روز یكبار قطار از رشت به سمت تهران حركت كرده و هم یكبار در هفته مسافران را به مشهد مقدس می رساند.
راه آهن رشت ۱، ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه داشته كه دولت یازدهم و دوازدهم ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان آنرا تامین كرده است.
1397/12/15
22:14:42
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: رشت , سفر , شمال , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg