شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس ستاد كرونای رشت:

مردم هوشیار باشند وضعیت کرونا از حالت اخطار خارج شده

مردم هوشیار باشند وضعیت کرونا از حالت اخطار خارج شده

به گزارش شمال برگ از گیلان فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه مردم هوشیار باشند چونکه وضعیت از حالت عادی و اخطار خارج شده، اظهار داشت: طبق آخرین گزارش ۷۰۰ هزار نفر در شهرستان رشت باید دز اول واکسن را دریافت نمایند که برای رسیدن به این تعداد در بازه زمانی دو ماهه به تزریق روزانه ۲۵۰۰۰ دز واکسن در ۴۰ پایگاه سطح شهرستان رشت نیاز داریم.


علی فتح اللهی امروز در جلسه ستاد کرونا شهرستان رشت که در فرمانداری برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاشهای شبانه روزی کادر درمان و همراهی سپاه، بسیج، اصحاب رسانه برای عرضه و توسعه خدمات اظهار نمود: شرایط بگونه ای شده که متاسفانه در اطرافیان مان حداقل یک عزیزی به کرونا مبتلا شده این نمونه بارزی از شدت این ویروس می باشد که در ماه های اخیر به این صورت نبوده است.
فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه مردم هوشیار باشند چونکه وضعیت از حالت عادی و اخطار خارج شده، اضافه کرد: اگر وضعیت عادی انگاری را ادامه دهیم یقینا مشکلات و آمار مبتلا شدن افزایش می یابد و سبب می شود روند کنترل فرسایشی و طولانی شود.
وی با اشاره به اینکه کادر درمان هم انرژی و توان محدودی دارند، اظهار داشت: در مورد مسائل در رابطه با کمبود کادر درمان در مراکز درمانی بخش خصوصی با این همه رجوع کننده و همینطور تفاوت حقوق بخش دولتی و خصوصی، نامه ای با امضای استاندار محترم برای قرارگاه ملی مقابله با کرونا ارسال کردیم که تا از کادر درمانی بازنشسته کمک بگیریم.

هزینه بالای درمان بیماران کرونایی
فتح اللهی ضمن ابراز نگرانی از کاهش محسوس رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور بخصوص در استان، تصریح کرد: در شرایطی که قرار گرفته ایم اصلا مناسب نمی باشد و نباید تصور شود که کرونا برای ما نیست و هرگونه عادی انگاری می تواند خسارت جبران ناپذیری را وارد کند؛ لزوم دارد ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی جدی گرفته شود.
رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت بیان نمود: بزرگترین خطری که سلامت جامعه را تهدید می کند ساده انگاری و عادی انگاری است، باید مردم خطر موجود را جدی بگیرند و باور کنند که واقعا شرایط عادی نیست، تا زمانی که مردم به این باور نرسند که شرایط کرونا غیرعادی شده نمی توان به کنترل و بهبود اوضاع امیدوار بود.
فرماندار شهرستان رشت خاطرنشان کرد: هزینه درمان بیمار کرونایی بالاست و انصاف نیست که با بی توجهی چنین هزینه ای را به مراکز درمانی تحمیل نماییم، اگر شرایط حساس را درک نکنیم یقینا علاوه بر طولانی شدن کنترل ویروس و اعمال هزینه های سنگین تر، عزیزان بیشتری درگیر می شوند.
وی افزود: اگر مقرر است این اتفاقات را به حداقل برسانیم همراهمی همه آحاد جامعه را میطلبد، هر جا که مردم همراهی و همکاری کرده اند موفقیت آن تضمینی و صد در صدی بوده است. وقتی می توانیم با یک ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات از بروز حوادث ناگوار پیشگیری نماییم، چرا جدی نمی گیریم؟ در صورتی که اصلاح رفتار اجتماعی کم هزینه ترین، پیشگیری کروناست، عوارض مبتلا شدن به کرونا قابل جبران نیست.
فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه علاوه بر رعایت پروتکلهای بهداشتی باید سرعت واکسیناسیون را افزایش دهیم، تصریح کرد: اگر واکسن مورد نیاز تامین گردد سرعت واکسیناسیون هم افزایش می یابد؛ باید یک مهندسی توزیع هم در توزیع واکسن متناس با سهمیه انجام گیرد.
رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت با اشاره به اینکه تابحال بیشتر از ۱۵۵ هزار دز واکسن در شهرستان رشت تزریق شده که ۶۰ درصد دز اول و ۱۵ درصد هم دز دوم را دریافت کرده اند، اضافه کرد: هم اکنون روزانه بیشتر از ۷۰۰۰ دز واکسن در شهرستان تزریق می شود.

۷۰۰ هزار نفر در شهرستان رشت در انتظار دریافت دز اول واکسن
فتح اللهی ضمن اشاره به جمعیت حدود ۹۰۰ هزار نفری شهرستان رشت افزود: طبق آخرین گزارش ۷۰۰ هزار نفر جامعه هدف در شهرستان رشت باید دز اول واکسن را دریافت نمایند که برای رسیدن به این تعداد در بازه زمانی دو ماهه باید به تزریق روزانه ۲۵۰۰۰ دز واکسن در ۴۰ پایگاه سطح شهرستان رشت برسیم که نیازمند تلاش شبانه روزی است. هم اکنون به ۱۲ پایگاه تزریق واکسن، ۱۴ پایگاه جدید اضافه شده و ۶ پایگاه دیگر هم توسط بسیج درحال آماده سازی است که تا هفته بعد روند تزریق را آغاز می کنند.
وی بیان نمود: واکسینه کردن فرهنگیان و اساتید بسیار مهم می باشد و هدف این است که در سال تحصیلی پیشرو بتوانیم مراکز آموزشی را بازگشایی نماییم، بنابراین لزوم دارد تا اساتید و معلمان را واکسینه نماییم، هم اکنون واکسیناسیون فرهنگیان و اساتید و همچنان کارکنان بانک ها شروع شده است. واکسینه کردن کارکنان صدا وسیما و اصحاب رسانه هم جزو مصوبات بوده که در تلاش هستیم تا در هفته خبرنگار صورت گیرد.
وی ضمن اشاره به انجام واکسیناسیون راننده های تاکسی، خاطرنشان کرد: از زمان انتشار کرونا بیشترین لطمه و فشار بر اصناف وارد شده بنابراین باید واکسیناسیون آنان هم در دستورکار قرار گیرد. همچنان که بنابر رنگ بندی ها مشاغل هم گروه بندی شده اند حداقل باید مشاغل گروه یک در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.
فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه تعداد بستری ها از ۴۲۸ نفر در هفته گذشته به ۷۰۰ نفر رسیده است، تصریح کرد: تعداد پذیرش روزانه بیماران کرونایی از ۱۱۹ بیمار به ۱۷۷ بیمار کرونایی رشیده است. طبق آخرین آمار تعداد بستری های ۷۰ سال به بالا کمتر شده اما بیشتر شاهد ابتلای گروه سنی ۵۰ تا ۷۰ سال هستیم که اهمیت واکسیناسیون را دوچندان می کند.
فتح اللهی تصریح کرد: همه ما باید در خدمت بهداشت، کادر درمان و ارتقای سلامت جامعه باشیم، همه ما موظف هستیم همکاریهای لازم را داشته باشیم. اگر لزوم باشد همه دستگاه ها باید تمام توان و امکانات خویش را در اختیار کادر درمان قرار دهند.

ممنوعیت فعالیت باشگاه ها و تالارها
رئیس ستاد کرونا شهرستان رشت اظهار داشت: در شرایط قرمز رستوران ها فقط باید به صورت بیرون بر عرضه خدمات دهند، در غیر اینصورت برخورد قانونی می شود. از راه اتحادیه امروز به رستوران ها ابلاغ کتبی شود تا در صورت مشاهده تخلف پلمب صورت گیرد.
وی تصریح کرد: اداراتی که خدمات رسان نیستند هم یک سوم نیروها حاضر شوند، دستگاههای خدمات رسان نظیر اورژانس هم یک دوم نیروهای شان حضور یابند؛ در شهرستان رشت هرگونه برگزاری انتخابات صنفی، تعاونی ها، انجمن ها و اتحادیه ها در شرایط فعلی بدون مجوز فرمانداری تخلف و ممنوع می باشد.
فرماندار شهرستان رشت بیان نمود: باشگاه های ورزشی و تالارها هم باید تعطیل باشند، بهتر است قبل از ورود اکیپ بازرسی افراد شخصا نسبت به رعایت مصوبات حساس باشند تا احتیاج به برخوردهای قانونی نباشد.
منبع:

1400/05/11
22:11:28
5.0 / 5
978
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دریا , رستوران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg