شمالبرگ ShomalBarg.ir
فرماندار رشت مطرح كرد:

نقش موثر دهیاران در توسعه روستاها

نقش موثر دهیاران در توسعه روستاها

به گزارش شمال برگ از گیلان فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه نقش دهیاران در مدیریت روستایی بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: با عنایت به گستردگی کار و نقش آفرینی دهیاران، توجه ویژه ای را میطلبد که در بحث قانونگذاری بتوانند وضعیت شغلی دهیاران را تثبیت کنند تا بعنوان یک نیروی توانمند عرضه خدمت کنند.


علی فتح اللهی امروز در مراسم تجلیل از دهیاران شهرستان رشت که به مناسبت بزرگداشت روز دهیار در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار نمود: در بحث عرضه خدمت به روستاها، دهیاران نقش مهم و تاثیرگذاری دارند بنابراین روز دهیار نماد یادآوری است برای کمک و نقشی که دهیاران در آبادانی روستاها دارند.
فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه نیروی انسانی ماهر و توانمند، جایگاه بسیار ویژه ای را در توسعه جامعه دارد، اضافه کرد: در یک جامعه به تمام تخصص ها احتیاج است؛ تخصص فقط در علم پزشکی یا مهندسی نیست بلکه به همه تخصص ها در سطح جامعه نیاز داریم تا بتوانیم با کنار هم قراردادن این تخصص ها مشکلات جامعه را حل نماییم.
فتح اللهی با اشاره به اینکه هر جا که مردم حضور پر رنگ داشتند توفیقات بیشتری هم حاصل شده است، اظهار داشت: دهیاری و شوراها نماد بسیار واضح برای واگذاری امور مردم به خود مردم است؛ مردم خود تصمیم می گیرند که چه کسانی می توانند پیشقدم امور توسعه ای در محل زندگی شان باشند.
وی با اشاره به اینکه حضور مردم همواره پشتوانه بزرگ سیاسی و ملی برای مسئولین به حساب می آید بنابراین باید از این ظرفیت مردم در بحث توسعه استفاده نماییم، افزود: نظارت بر عملکردها و رویکردها را باید از خودمان شروع نماییم، این روزها کار کردن در حوزه های عمرانی خیلی سخت و پرهزینه شده، بعنوان مثال هزینه تمام شده انتقال لوله گاز از جنوب به شمال، بیشتر از ۱۰ میلیون تومان است اما در مقابل هزینه واگذاری امتیاز به مشترک چقدر است؟! ازاین رو دهیاران ما باید در صدور مجوزها دقت کنند تا هزینه های مازادی تحمیل نشود.
فرماندار رشت ضمن اشاره به نقش دهیاران در مدیریت روستا، اظهار داشت: نقش دهیاران در مدیریت روستایی بسیار حائز اهمیت می باشد و فلسفه تشکیل شوراها و دهیاری ها در کشور مبین توجه ویژه به نگاه مردم سالاری دینی حاکم در جامعه ایران دارد.
وی افزود: ما می خواهیم روستا، روستا بماند و نمی خواهیم روستا به شهر تبدیل گردد، افراد به علت فرار از زندگی شهری به روستاها پناه می برند توقع نداریم در روستا جاده های عریض و جدول کشی ببینیم. آیا حالا طرح هادی بنیاد مسکن در این راستا قرار دارد؟
فتح اللهی بیان نمود: اگر ارزش افزوده املاک مردم در روستاها را بالا نبریم و انگیزه فروش را از آنها نگیریم، یقینا هیچ قانونی نمی تواند مانع تغییر سبک زندگی روستایی در جهت تبدیل به شهر شود. تنها زمانی می توانیم مانع این کار شویم که برنامه ها و قوانینی تدوین نماییم که درآمد مردم در روستاها بگونه ای باشد که انگیزه فروش نداشته باشند.
وی افزود: در روستاها پیش از صدور مجوز برای هر کاربری مسکونی باید خدمات زیرساختی را هم درنظر بگیریم؛ وقتی هزینه های اجرایی بالا باشد مدیریت منابع بسیار مهم می باشد بنابراین باید شناسایی نماییم که استعدادها و توانمندی روستاهای ما چیست.
فرماندار شهرستان رشت ضمن اشاره به این که باید از مشارکت مردم در طرح های توسعه ای روستایی شود، بهره مند شویم، افزود: لازمه تحقق این مشارکت فرهنگ سازی است تا بعنوان یک فرهنگ اجرایی شود. با عنایت به گستردگی کار و نقش آفرینی دهیاران، توجه ویژه ای را میطلبد که در بحث قانونگذاری بتوانند وضعیت شغلی دهیاران را تثبیت کنند تا بعنوان یک نیروی توانمند عرضه خدمت کنند.
وی بیان نمود: به بخشداران تاکید می نماییم با شوراهایی که دهیاران توانمند و ماهری دارند، مورد حمایت و کمک قرار گیرند؛ امیدواریم این سختی کاری که وجود با حلاوت دعای مردم قابل تحمل شود و باید از این فرصتی که به ما بعنوان مسئول داده شده باید استفاده نماییم.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا؛ شهرستان رشت ۲۲۴ دهیاری دارد؛ امروز از ۱۷ دهیار فعال و نمونه تجلیل شد.
منبع:

1400/04/19
18:51:51
5.0 / 5
955
تگهای خبر: خدمات , رشت , شمال , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg