شمالبرگ ShomalBarg.ir
نماینده لنگرود در مجلس عنوان كرد

فاصله 10 هزار مگاواتی تولید و مصرف برق در كشور

فاصله 10 هزار مگاواتی تولید و مصرف برق در كشور

به گزارش شمال برگ از گیلان نماینده لنگرود در مجلس، با اشاره به عدم تناسب تولید برق با مصرف برق، افزود: هم اکنون 60 هزار وگاوات تولید و 70 هزا مگاوات مصرف داریم؛ البته سال قبل 9700 مگاوات از محل برق آبی تولید کردیم که امسال به کمتر از 3500 مگاوات رسیده است.


پرویز محمدنژاد شامگاه پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به مصوبات مجلس شورای اسلامی درباب بودجه ۱۴۰۰، اظهار نمود: رویکرد مجلس کاهش تبعیض، پشتیبانی از معیشت، رفع محرومیت، رونق تولید، شفافیت و انضباط مالی است.
وی با اعلان اینکه تخصیص ارز ۴۲۰۰ در بودجه سال جاری بصورت محدود برای کالاهای راهبردی در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: شاهد تخصیص ۵۴ هزار میلیارد دلار به ارز دولتی و استفاده یک سومی از آن برای خرید کالاهای راهبردی بودیم.
نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی، تولیدکنندگان را نیازمند حمایت قانونی و تسهیلاتی دانست و اشاره کرد: متاسفانه شهرک های صنعتی ما گرفتار مشکلات فراوان هستند در شهرستان لنگرود نیز شاهد فعالیت ۵۰ درصدی شهرک صنعتی هستیم.
محمدنژاد، یکی از اشکالات اصلی شهرک های صنعتی را مزیت شناسی دانست و بیان کرد: باید در راه اندازی شهرک های صنعتی مزیت ها و ظرفیت های منطقه ای مورد توجه قرار گیرد. در استان گیلان نیز که کشاورزی یک مزیت محسوب می شود، باید شهرک های صنعتی را به سمت فرآوری محصولات کشاورزی بر پایه فناوری ببریم و فقط به روش های سنتی تولید بسنده نکنیم.
وی برنج، چای، زیتون، مرکبات و... را جزو با اهمیت ترین مزیت های کشاورزی در گیلان دانست و افزود: نیازمند حمایت دولت از کشاورزی در بخش حمایتی و تسهیلاتی و بیمه ای هستیم؛ همین طور باید یک ساماندهی در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و خرید و فروش آن صورت گیرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به درآمد بالای اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، اشاره کرد: متاسفانه بخشی مهمی از این درآمد بالا پنهان بود که با نظر کارشناسی نمایندگان مجلس حدود دو برابر برآورد شد و پس سهم دولت را دراین زمینه افزایش دادیم.
نماینده لنگرود در مجلس، با اعلان اینکه در کمیسیون انرژی در باره رمز ارزها اعلام خطر کردیم، اظهار داشت: پیش بینی کرده بودیم که امسال بحران برق خواهیم داشت و پس اقدامات پیشگیرانه را شروع کردیم، اما این اقدامات به سبب تنگناهای مالی دولت کافی نبود.
وی با اشاره به عدم تناسب تولید برق با مصرف برق، افزود: هم اکنون ۶۰ هزار مگاوات تولید و ۷۰ هزا مگاوات مصرف داریم؛ البته سال قبل ۹۷۰۰ مگاوات از محل برق آبی تولید کردیم که امسال به کمتر از ۳۵۰۰ مگاوات رسیده است.
محمدنژاد، افزایش استخراج بدون مجوز رمزارزها را یکی از عوامل اصلی رشد مصرف برق در کشور دانست و اشاره کرد: مصرف برق برای تولید هر بیت کوین معادل ۸۰۰ هزار کیلووات ساعت است، برای اینکه اغلب ماینرهای موجود در کشور از نسل اولیه هستند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس، راه اندازی نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی را نیازمند زمان چهار ساله دانست و افزود: راه اندازی چنین نیروگاهی بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان هزینه دارد.
وی با اعلان اینکه مجلس سه تکلیف برای دولت تعیین کرده است، اظهار داشت: نیروگاه های وزارت نفت که غالبا خودتامین هستند، باید مازاد برق خودرا به شبکه دهند، ادارات و سازمان های دولتی نیز موظف به کاهش مصرف برق هستند و صنایع سنگین نیز باید از نیروگاه های خودشان استفاده کنند.
منبع:

1400/04/19
11:29:38
5.0 / 5
1043
تگهای خبر: تولید , خرید , زمین , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg