شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك جامعه شناس مدعی شد

دلیلهای استقبال مردم مازندران از صندوق های رای

دلیلهای استقبال مردم مازندران از صندوق های رای

مازندران یک جامعه شناس به بررسی دلیلهای استقبال مردم مازندران از صندوق های رای پرداخت.علی رحمانی فیروزجاه جامعه شناس و عضو هئیت علمی دانشگاه در گفت و گو ایسنا در ارتباط با چگونگی کنشگری سیاسی مردم مازندران در انتخاباتی که گذشت، اظهار نمود: مشارکت سیاسی درگیرشدن فرد در فعالیت سیاسی است و حداقل ترین سطح مشارکت سیاسی رای دادن است، برمبنای همین حداقل ترین سطح مشارکت یعنی رای دادن در کشورها و نظام های سیاسی متفاوت می باشد و فقط برمبنای رای دادن مردم نمی توان کشورها را توسعه یافته یا عقب مانده به لحاظ سیاسی تقسیم بندی کرد. گاهی اوقات در یک جامعه توده ای یا توتالیتر غالب مردم رای می دهند و ممکنست در یک جامعه دموکراتیک در برخی از مواقع خیلی از مردم رای ندهند، ضمن این که سیاست امریست که ممکنست مورد توجه و علاقه همه مردم نباشد.

این استاد دانشگاه در ادامه اضافه کرد: در ایران اگر مشارکت سیاسی را برمبنای همان حداقل یعنی رای دادن بررسی نماییم گرایش مردم از اول انقلاب در مشارکت بالا بوده است و مسئولین نیز حضور پرشور مردم در انتخابات را دال بر مشروعیت سیاسی بالا تلقی می کردند اما به مرور و بر حسب اتفاقات و نوع انتخابات میزان مشارکت به مفهوم رای دادن کاهش پیدا کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: در این دوره دو نکته حایز اهمیت است، اول کاهش مشارکت دوم افزایش میزان آراء باطله، در مورد کاهش میزان مشارکت دلیلهای مختلفی می توان ذکر کرد همچون فشار اقتصادی و مشکلات اجتماعی و دلایلی چون تحریم، ناکارامدی و خلف وعده کارگزارانی که بوسیله انتخابات به قدرت رسیدند.

رحمانی فیروزجاه با اشاره به نقش مهم جوامع روستایی در افزایش مشارکت مرم مازندران افزود: اما میزان مشارکت در برخی از استانها همچون استان مازندران از میانگین کشوری بسیار بالاتر یعنی حدود 60 درصد بود. البته میزان مشارکت در هر استان دلیلهای مختلفی دارد یکی از دلیلهای مشارکت بالای مردم مازندران در انتخابات وجود تعداد زیاد روستاها و جمعیت روستایی است. حدود ۴۲ درصد جمعیت این استان در مناطق روستایی و گاهی روستاهای خیلی کوچک است بطوریکه از این لحاظ دارای چهارمین رتبه کشوری است و از آنجایی که انتخابات این دوره با انتخابات شوراهای اسلامی همزمان بود و شورا در مناطق روستایی تنها نهاد مدیریتی است در نتیجه برای روستاییان شورا از اهمیت بالایی برخوردار بود و سطح مشارکت را به طور قابل توجه ای افزایش داد.

عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به چرایی میزان بالای آرا باطله اظهار داشت: اگر آرای باطله را به نسبت چهار کاندیدای ریاست جمهوری مقایسه نماییم سه کاندیدا میزان رای شان از آرای باطله پایین تر بود، این نسبت در استان مازندران نیز صادق است اما دلیلهای این میزان از آرای باطله متفاوت می باشد، همچون به همان دلایلی که سبب پایین آمدن سطح مشارکت شده است و دلیلهای دیگری مانند عدم تنوع کاندیداها بر حسب سلایق.

رحمانی فیروزجاه با تاکید بر نقش مهم وجود سلایق مختلف سیاسی در انتخابات، اظهار داشت: بطور معمول در کشورهایی که دارای انتخابات آزاد هستند رقابت سیاسی بسیار تنگاتنگ است و فاصله بین رییس جمهور منتخب و شکست خورده خیلی کم است کما این که در کشور ما نیز این امر سابقه داشته اما فاصله زیاد نفر اول با دیگر کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری دال مهمی بر عدم حضور سلایق متفاوت در میان کاندیداها است، علت دیگر نیز حضور همزمان سه انتخابات است. تجربه ثابت کرده چه در ایران و چه در دیگر کشورها همه انتخابات اهمیت یکسانی برای مردم ندارند. طبیعتا این سه انتخابات نیز برای رای دهندگان به یک میزان اهمیت نداشته یا سلیقه مورد نظر رای دهنده در کاندیداها وجود نداشته و رای دهنده فقط به مساله مورد علاقه اش مثلا شوراها پرداخته و باقی برگه ها را سفید یا مخدوش تحویل داده است.
1400/04/09
18:54:42
5.0 / 5
997
تگهای خبر: اقتصادی , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg