شمالبرگ ShomalBarg.ir
شمال برگ گزارش می دهد؛

مازندران و هزار و یك چالش در صنعت گردشگری

مازندران و هزار و یك چالش در صنعت گردشگری

مازندران استان مازندران دارای جذابیت های طبیعی، فرهنگی بسیاری برای گردشگران است اما این صنعت در این استان همیشه با چالش های مختلفی رو به رو بوده بطوریکه امروز تنها هدف از سفر به این استان گردشگری استفاده از دریا آن هم نه در حد صنعت گردشگری دریایی مورد توجه قرارگرفته و باقی جذابیت ها در گمنامی به سر می برد.مازندران با دارابودن جاذبه های طبیعی و فرهنگی گوناگون بعنوان قطب طبیعت گردی شمرده می شود. جهت استفاده مناسب از این توانمندی های مازندران و شکوفا کردن این توانایی ها، توجه به زیرساخت عمومی از قبیل توسعه صنعت حمل و نقل، زیرساخت های اختصاصی مانند تاسیسات گردشگری شامل اقامتگاه ها و مجتمع های پذیرایی و خدمات مسافرتی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مهدی سعادتی رییس مجمع نمایندگان مازندران مدتی پیش در نشست مشترک نمایندگان و استاندار مازندران با نوبخت با اشاره به مشکلات و نارسائی های این استان گفته بود که مازندران به رغم برخورداری از مواهب طبیعی و استعدادهای سرشار فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی از کاروان توسعه کشور عقب مانده است.
وی عدم توجه جدی مدیران ملی به ظرفیت های فراوان مازندران را دلیل عمده مشکلات توسعه ای دانست و افزود: تغییر نگرش مسئولان دولت به توانمندی ها و ظرفیت های راهگشای مازندران در روند توسعه این استان ضرورت دارد.
نماینده مردم بابل با اشاره به فقدان طرح های اساسی و زیربنایی چشم گیر در مازندران خواهان اختصاص اعتبارات ملی برای طرح های نیمه تمام عمرانی در این استان شد.

وی از طرح های راهسازی، سد سازی، انتقال آب شرب، جمع آوری فاضلاب، ساماندهی پسماند و زباله، تقویت زیر ساختهای گردشگری، توسعه بخش کشاورزی و بهداشتی و درمانی بعنوان مهم ترین نیازهای مازندران نام برد و اظهار داشت که جبران کمبودهای اعتباری مازندران نیازمند حمایت ویژه سازمان برنامه و بودجه است.


*ضعف مدیریتی حوزه گردشگری در مازندران

محمدحسن زال نیز مدتی پیش در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت که مازندران دارای منابع طبیعی مانند جنگل، کوه و دریا بوده و تک بعدی نیست اما توریست فقط در ساحل دریا متمرکز می شود و این نشان از ضعف مدیریتی حوزه گردشگری در مازندران است.
وی اشاره کرد: هنگامی که روستاهایمان مسیر مدرن شدن را طی می کنند و ویلاهایی در کوه ها ایجاد می شود یعنی گردشگری روستایی در مازندران جای نیفتاده است
عضو هیئت علمی گروه جهانگردی دانشگاه مازندران اشاره کرد: زمینهای کشاورزی که محصولات فرهنگی و غذایی آن روستا شمرده می شود امروزه با ساختن ویلا در به مرور زمان بافت سنتی خودرا از دست داده است، درواقع جاذبه های شهرمان در مازندران باید به مقصد تبدیل گردد و این توانمندی در خلق جاذبه های جدید ایجاد شود.
زال معتقد می باشد که لازم نیست محصولات خودرا به کشورهای دیگر صادر نماییم، بلکه بواسطه گردشگری می توان هم اقتصاد و هم فرهنگ خودرا غنی تر کرد که از این جهت، گردشگری روستایی بسیار عالی خواهد بود.
*دوری مساحت بین جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی در مازندران

مهدی رمضان زاده لسبویی نیز در گفت گو با ایسناچالش های حوزه گردشگری را دو مقوله میراث و گردشگری می داند و می گوید که دوری مساحت بین جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی را مشکلی جدی در زمینه گردشگری به وجود می آرود.
عضو هیئت علمی گروه جهانگردی و گردشگری دانشگاه مازندران معتقد می باشد که هر استان موقعیت جغرافیایی، زبانی و فرهنگی و اقلیم خودش را دارد و اگر رییس جمهور منتخب، بتواند راهکارهایی جهت استقلال در برنامه ریزی را به استانها واگذار نماید، اتفاقات خوبی در این عرصه می تواند رقم بخورد.

*جزیره ای عمل نکردن سازمان ها یکی از راهکارهای رسیدن به استاندارد مطلوب گردشگری

چندی پیش محمد رضا اورمزدی در گفت و گو با ایسنا گفته بود که جزیره ای عمل نکردن سازمان ها یکی از راهکارهای رسیدن به استاندارد مطلوب گردشگریست چونکه در صنعت گردشگری ۲۱ سازمان در بخش های مختلف برای رسیدن به این استاندارد دخیل هستند که با همکاری هم می توانند به توسعه صنعت گردشگری کمک کنند.
وی مازندران را تنها استان از نظر تعدد روستاها در کشور می داند و می گوید که مازندران به جهت فراوانی روستا و آب و هوای بی نظیر آن گزینه مناسبی برای گردشگری روستایی است و طبیعت گردی و روستاگردی اولویت این استان شمرده می شود.
این کارشناس گردشگری معتقد می باشد که این استان از نظر فضاهای مذهبی، بقعه ها و امام زاده ها و جاذبه هایی که در گردشگری مذهبی وجود دارد؛ دارای رتبه بالایی در سطح کشور است.
اورمزدی با بیان این که بر طبق آمارهای جهانی امروزه ایران ارزان ترین کشور و مقصد گردشگری انتخاب شده است، اظهار داشت که ورود هر توریست خارجی به مازندران علاوه بر ارزآوری موجب شکوفایی اقتصادی و اشتغال زایی در منطقه می شود؛ با شرایط فعلی کشور، گردشگری یک ابزار قدرتمند در جهت تولید اشتغال، رفع بیکاری و بحران حاکم است که باید به درستی از این ابزار بهره برد.

1400/04/02
22:46:30
5.0 / 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg