شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل ارشاد اسلامی گیلان عنوان كرد

برنامه هالیوود برای آخرالزمان

برنامه هالیوود برای آخرالزمان

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به اینکه دست هالیوود درباره منجی و آخرالزمان خالی نمی ماند و برای آن برنامه دارد، تصریح کرد: باید از علمای دین برای تبیین فرهنگ مهدویت و ساخت فیلم و سریال و چاپ کتاب و مقاله استفاده نماییم.


فیروز فاضلی در اختتامیه جشنواره فرهنگی و هنری «منجی» که در رشت برگزار شد، با تکیه بر ضرورت پرداختن عمیق به مهدویت، اظهار نمود: باید برای معرفی فرهنگ مهدویت و منجی به دنیا قدم در این راه بگذاریم.
وی واژه «منجی» را جهان شمول دانست و اضافه کرد: مهدویت یک فرهنگ جاری و ساری است و همه ادیان و ملت ها و فرهنگ ها در انتظار منجی هستند و محققان در اینباره سندهای فراوانی را پیدا کردند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، ضمن اشاره به وجود مقالات فراوان درباره منجی در ادیان مختلف همچون زرتشت و مسیحیت و یهودیت و...، افزود: فرهنگ مهدویت مفهوم منجی گرایی را همچون سوشیانت و عیسی مسیح و... به وجود آورده که برای مردم جهان جذاب است.
فاضلی، از سه راهکار برای تبیین فرهنگ مهدویت یاد کرد و اظهار داشت: در راهکار اول می توانیم مهدویت را یک گزاره بدانیم و مهدی موجود را عدالت آفرین معرفی نماییم، اما در راهکار دوم باید مهدویت را آموزه ببینیم، یعنی از مفهوم عدالت به مصداق عدالت که همانا مهدی موعود است، برسیم.
وی راهکار سوم را نظریه پردازی راهبردی درباره مهدویت دانست و تصریح کرد: در نظریه راهبردی مهدویت باید آرمان شهر را تعریف نماییم و هر چیزی غیر از این راهبرد، قابل قبول نیست.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با تکیه بر ضرورت توجه به پیشینه کارهای علمی در حوزه مهدویت، اظهار داشت: در حوزه مهدویت شش مرحله را طی کردیم که اولین مرحله آن امام غایب است، یعنی پدیده ای که در عین حال که غیبت دارد، شهود هم دارد. در واقع غایب از غیر بودن امام زمان(عج) خودش حضور است.
وی نظریه مهدویت را مبتنی بر غایب حاضر دانست و افزود: امام زمان در تعبیر عرفانی شیعه، قطب عالم امکان است، یعنی عالم گِرد او می چرخد.
فاضلی، با اشاره به اینکه در دوران صفویه از امام زمان تعبیر به سلطان دو عالم شده است، تصریح کرد: از اواخر دوران پهلوی اول، نحله حجتیه کنش غیر سیاسی را در حوزه مهدویت شروع کرد که تا سال ۵۴ ادامه داشت، اما از سال ۵۴ تا ۵۷ مفهومی تحت عنوان «انتظار» منجی را با اعتراض پیوند زد و دکتر علی شریعتی بنیانگذار آن بود، یعنی منتظَر اهل قیام است و منتظِران هم باید قیام کنند.
وی سال ۵۷ را مرحله ششم مهدویت دانست که تحت عنوان ولایت مطلقه فقیه تا امروز ادامه دارد و متذکر شد: در این مرحله حتما یک فقیه در زمان غیبت حضور دارد و اختیارات منجی به او منتقل شده است تا جامعه را برای ظهور هموار کند.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، ضمن اشاره به تلاش هالیوود برای ساخت فیلم های آخرالزمانی و نقدهای وارده به این فیلم ها، اظهار نمود: در ماه رمضان سال جاری فیلم «احضار» پخش گردید و جزو پربیننده ترین فیلم های صدا و سیما بود، چونکه مردم به چنین موضوع هایی علاقه دارند بنابراین در حوزه مهدویت هم نباید آموزه ها را برای خودمان نگه داریم و باید نظریه راهبردی مهدویت را به جهان نشان دهیم.
فاضلی، با اشاره به اینکه دست هالیوود درباره منجی و آخرالزمان خالی نمی ماند، تصریح کرد: باید از علمای دین برای تبیین فرهنگ مهدویت و ساخت فیلم و سریال و چاپ کتاب و مقاله استفاده نماییم. خوشبختانه امروز حوزه های علمیه ظرفیت های خوبی در بخش فراگیری زبان های خارجه دارند و می توانند با سایر کشورها ارتباط برقرار کنند.
وی هنر را ابزاری برای گذر از بحران مخاطب دانست و خاطرنشان کرد: مخاطبان جدید زبان جدید را می طلبند و باید برنامه های فرهنگی را با هنر پیوند بزنیم تا زبان جدید را پیدا نماییم.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، ضمن اشاره به شرکت ۱۲۵ اثر از ۳۵ شرکت کننده در جشنواره فرهنگی و هنری «منجی»، افزود: برپایه نظر هیئت داوران و دبیرخانه جشنواره، برگزیدگان در هفت بخش خوشنویسی، شعر، نقاشی، آثار دیجیتال، کتاب، مقاله، موسیقی عرضه شدند.
منبع:

1400/04/01
21:07:00
5.0 / 5
983
تگهای خبر: رشت , ساری , شركت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg