شمال برگ ShomalBarg.ir
سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات گیلان عنوان كرد

نظارت شورای نگهبان در مرحله تبلیغات نامزدها

نظارت شورای نگهبان در مرحله تبلیغات نامزدها

به گزارش شمال برگ از گیلان سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات گیلان، بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان دانست و اظهار داشت: در مرحله تبلیغات نامزدها هستیم و نظارت شورای نگهبان در مرحله تبلیغات هم اعمال می شود.


احمد قنبریان، نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و همه پرسی را بر عهده شورای نگهبان دانست و اظهار نمود: شورای نگهبان با استفاده از سازوکارهای تعریف شده نظارت بر انتخابات را اعمال می کند.
وی ضمن اشاره به فعال بودن دفاتر نظارتی شورای نگهبان در استان ها، اضافه کرد: هیئت های نظارت بر انتخابات هم در روزهای انتخابات شکل می گیرد و از راه شبکه نظارتی شورای نگهبان کار نظارت را انجام می دهد.
سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در گیلان، نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را بر عهده مجلس شورای اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس در استان ها کار نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را انجام می دهند؛ البته دفاتر و شبکه نظارتی شورای نگهبان رفتار و عملکرد نمایندگان را رصد می کند و بنابراین اگر در طول فرآیند بررسی صلاحیت ها شاهد مداخلات و حمایت ها و دفاع بی جای نمایندگان از افراد فاقد صلاحیت باشیم، در کارنامه عملکردی آن نماینده مد نظر قرار می گیرد.
قنبریان، ضمن اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه در استان گیلان، اظهار نمود: هیئت نظارت بر انتخابات استان گیلان از بهمن ۹۹ کار خودش را شروع کرده و سپس هیئت های نظارت شهرستان ها و بخش ها تشکیل شدند.
وی با اشاره به اینکه کار هیئت های نظارت در انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه از مرحله ثبت نام نامزدها آغاز و بررسی صلاحیت ها انجام شد، اظهار داشت: در بررسی صلاحیت های کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، علاوه بر هیئت نظارت شهرستان و استان، هیئت نظارت مرکزی هم اظهار نظر می کند.
سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات گیلان، بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان دانست و اظهار داشت: در مرحله تبلیغات نامزدها هستیم و نظارت شورای نگهبان در مرحله تبلیغات هم اعمال می شود.
وی دفاتر شورای نگهبان در استان ها را بازوی نظارتی این شورا دانست و تصریح کرد: شبکه نظارتی شورای نگهبان در طول سال به صورت مستمر با دفاتر نظارتی استان ها ارتباط دارد و بنابراین آماده نظارت موثر در روز انتخابات هستند.
قنبریان، ضمن اشاره به عمده ترین تخلفات نامزدهای ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: استفاده طرفداران بعضی از نامزدها و ستادها از امکانات دولتی، اختصاص ساعات اداری به کارهای تبلیغاتی برای نامزد مورد نظر توسط کارکنان دولت و توهین و اهامت به نامزدها و ستادها در فضای مجازی و فضای حقیقی از مظاهر تخلفات انتخاباتی هستند.
سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات گیلان، با تکیه بر ضرورت رعایت دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا در جریان تبلیغات نامزدها، اضافه کرد: نباید تجمعات انتخاباتی برگزار شود، افراد در فضای سرپوشیده نباشند و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود و بنابراین نقض این دستورالعمل ها به مثابه تخلف است.
وی تبلیغات کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را بیشتر میدانی دانست و تصریح کرد: عمده ترین تخلفات کاندیداهای انتخابات مجلس در ارتباط با وعده و وعیدهای نابجای بعضی از نامزدهاست.
قنبریان، تجمعات غیر قانونی و اعلام حمایت های غیر واقعی را از دیگر مظاهر تخلف دانست و بیان نمود: تطمیع مردم با استفاده از ابزار پول و به کار بردن عناوین جعلی در پوسترهای تبلیغاتی و بروشورهای زندگینامه غیر قانونی می باشد.
وی با اشاره به اینکه متخلفین به مراجع قضایی ارجاع داده می شوند، اظهار داشت: اگر تخلفات نامزدها به گونه ای باشد که نتیجه انتخابات را تحت الشعاع قرار دهد، با ورود شورای نگهبان همراه خواهد بود. در واقع همه این تخلفات جزو سوابق عملکردی افراد قرار می گیرد و در صحنه های انتخاباتی آینده به آن توجه و افراد متخلف مواخذه می شوند.
سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات گیلان، نظارت شورای نگهبان را استصوابی دانست و اظهار داشت: در بعضی از موارد که شاهد تخلفات قابل توجه هستیم، امکان رد صلاحیت افراد در ایام باقی مانده تا دریافت رای وجود دارد.
قنبریان، ضمن اشاره به شکل گیری ستاد تبلیغات در فضای مجازی، تصریح کرد: دفتر نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در استان گیلان ۱۲ هزار نفر را در انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی سازماندهی کرده که بعنوان ناظر و بازرس در شعب دریافت رای حضور دارند.
وی با اشاره به اینکه در انتخابات میان دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه ۴۵ نفر ثبت نامی داشتیم، اضافه کرد: از این تعداد هشت نفر انصراف دادند و ۲۰ نامزد شامل دو نامزد زن و ۱۸ نامزد مرد از ۳۷ نامزد باقی مانده تایید صلاحیت شدند و درحال رقابت هستند.
سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات گیلان، ضمن اشاره به شرط رای دادن در انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: کسانی می توانند در حوزه انتخابیه رای دهند که قبلا در همان حوزه انتخابیه رای داده باشند و یا اصلا رای نداده باشند بنابراین نامزدها نمی توانند با بسیج افراد از مناطق دیگر برای خود رای جمع کنند، چونکه فرد منتخب باید نماینده مردم همان حوزه انتخابیه باشد و اجازه نمی دهیم افراد سایر مناطق به نفع یک نامزد خاص رای دهند.
قنبریان، در گفت و گوی ویژه خبری شبکه باران ضمن اشاره به بیانات رهبر انقلاب، انتخابات را یک نعمت دانست که با برگزاری درست و سالم از آن قدردانی می کنیم و اظهار داشت: برگزاری سالم انتخابات هم به عملکرد ناظران و مجریان و هم به عملکرد نامزدها بستگی دارد، یعنی اگر نامزدها پایبند به قانون و اخلاق باشند، در ایجاد انگیزه رای دهندگان موثر خواهند بود.
وی از مجریان و ناظران هم خواست قانون مندی خودشان را به مردم ثابت کنند و خاطرنشان کرد: دست اندرکاران انتخابات تلاش می کنند یک فضای امن و سالم برای مردم فراهم گردد تا بار دیگر با یک مشارکت حداکثری، شاهد خلق حماسه در تاریخ انقلاب باشیم.
منبع:

1400/03/24
23:07:14
5.0 / 5
1049
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg