شمال برگ ShomalBarg.ir

نتایج حضور مهاجران در روستاهای گیلان

نتایج حضور مهاجران در روستاهای گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان اظهار داشت: مهاجران و صاحبان ویلا جامعه روستایی را تفرجگاه می دانند و بنا بر این لطمه های اجتماعی را در روستاها بالا می برند.


سیامک حیدری در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه حوزه روستایی و شهری از باب ساختار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در گذشته ای نه چندان دور بسیار متفاوت بودند، اما بتازگی بسیار شبیه به هم شده اند، اظهار داشت: گیلان هم اکنون مهاجرت معکوس زیادی را تجربه می  کند.
وی شباهت لطمه های اجتماعی و فرهنگی در زمینه روستایی و شهری را یکی از نشانه های بسیار مهم، بمنظور توجه هر چه بیشتر به لطمه های موجود در نقاط روستایی عنوان نمود و اضافه کرد: این مهاجرت معکوس شامل افرادی است که از شهر باردیگر به روستاها برمی گردند و به طبع وضعیت اقتصادی بالاتری نسبت به روستاییان دارند.
حیدری افزود: فاصله شهر و روستا در گیلان به قدری نزدیک است که عموما مردم روستا در فضای مشابهی زندگی می کنند.
افزایش آمار طلاق در روستاهای گیلان از آسیب های اجتماعی ورود مهاجران
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان اشاره کرد: باتوجه به بالارفتن سطح اقتصادی در روستاها و گردشگرپذیر بودن روستاهای گیلان، فرهنگ روستایی با آسیب های شهری آشنا شده و بدین سان شاهد می باشیم که لطمه اجتماعی طلاق در روستاهای گیلان به آمارهای طلاق شهری نزدیک شده است.
وی اظهار داشت: آسیب هایی مانند خودکشی و مفاسد اخلاقی که بیشتر در زمینه آسیب های شهری است، وارد روستاها می شود.
حیدری با اشاره به افزایش مهاجرت ها و ویلاسازی ها در استان، افزود: این قشر اغلب جامعه روستایی را تفرج گاه در نظر می گیرند و خرده فرهنگ های بدی را به جامعه روستایی واردمی کنند و بنا بر این تخریب و لطمه فرهنگی شان بیشتر از کسانی است که قبلا در روستاها بوده اند و پس از بازنشستگی به زادگاه شان برگشته اند.
وی با اعلان اینکه حفاظت از فرهنگ های روستایی برای برخی این مهاجران مهم نیست، اظهار داشت: باید فضا را برای چنین هنجارشکنانی در روستاها ناامن نماییم و برای تحقق این امر از فرمانداری شهرستان ها کمک گرفته ایم.
اقداماتی برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی، همین طور با اشاره به اقدامات متنوعی که در حوزه های مختلف توسط دستگاه های اجرائی در استان در حال انجام می باشد، هم افزایی و اصلاح در عملکرد طرح ها و سامانه های مختلف را یکی از اهداف دیگر پدافند غیرعامل در زمینه فرهنگی دانستند که زمینه را برای اصلاح ساختار خصوصاً در زمینه کنترل و کاهش لطمه ها در استان فراهم می سازد.
حیدری توجه همه سازمانها و نهادهای اجتماعی را به با اهمیت ترین محور زندگی انسانی، یعنی ارزش های معنوی خواهان شد و اظهار داشت: یگانه عامل معنا بخش در زمینه زندگی انسانی، خصوصاً در وضعیت فعلی، دین و ارزش های معنوی است که شرایط را برای تاب آوری و کنترل و کاهش هر چه بیشتر لطمه های اجتماعی فراهم می سازد.
وی توجه هر چه بیشتر به خرده فرهنگ های سنتی متصل به ارزش های کلان دینی در زمینه ها و نظام های مختلف فرهنگی را یکی از با اهمیت ترین راهکارهای بازآفرینی عناصر ارزش مدار در جامعه دانست که شرایط را برای استواری حوزه فرهنگی در مقابله با خیلی از بحران های اجتماعی و حتی هجمه ناشی از عناصر فرهنگی در جنگ نرم دشمنان فراهم خواهد ساخت.
منبع:

1400/03/19
10:38:56
5.0 / 5
1128
تگهای خبر: اقتصادی , حفاظ , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg